

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Postilakko vaikeuttaa asioiden hoitamista – laskujen maksun myöhästymistä ei voi maksattaa kuluttajalla
Maanantaina alkava postilakko uhkaa hidastaa Kelan työttömyysetuuksien ja toimeentulotuen maksamisen käsittelyä. Kirjeposti ei kulje lakon aikana, jonka takia etuuksien käsittely voi viivästyä.
Postin arvion mukaan kirjeissä viiveet voivat olla viikkoja.
– Lakko vaikeuttaa asioiden hoitamista, kun kirjeitä ei tule ja ei lähde lakon aikana. Esimerkiksi ilmoitus työssäolosta tai lääkärintodistusten postittaminen eivät onnistu lakon takia. Päätöksen viipyminen ei kuitenkaan vaikuta etuuden maksamiseen, jos edellytykset ovat kunnossa, sanoo ryhmäpäällikkö Matti Happonen Kelasta.
Kela kehottaa käyttämään verkkopalvelua
Kelaan saapuvan ja lähtevän kirjepostin määrä on suuri. Yhden työpäivän aikana Kelassa vastaanotetaan 17 500 paperihakemusta, lähetetään 60 500 kirjettä ja skannataan 28 500 asiakkaiden toimittamaa paperista asiakirjaa.
Happonen neuvoo, että hakemukset ja liitteet kannattaa toimittaa mahdollisuuksien mukaan Kelan verkkopalvelun kautta.
– Ellei verkkopalvelun käyttö onnistu, niin myös Kelan toimipaikat ovat auki ja puhelinpalvelu toimii. Lisäselvityksiä voi jättää tarvittaessa myös suullisesti. Toimipisteissä ja puhelinpalvelussa voi olla ruuhkaa lakon aikana, Happonen mainitsee.
Laskut voivat myöhästyä
Kilpailu- ja kuluttajaviraston mukaan kuluttajalta ei voida periä postilakon takia viivästyneen laskun maksamisesta viivästyskorkoa tai muistutus- ja perimiskuluja.
– Mikäli sähkölasku tai muu lasku saapuu viivästyneenä lakon jälkeen ja kuluttaja maksaa sen myöhässä eräpäivään nähden, niin kuluttajalta ei voida siinä tilanteessa veloittaa viivästysmaksuja- tai korkoja, kertoo johtava asiantuntija Jukka Kaakkola Kilpailu- ja kuluttajavirastosta.
Kaakkola neuvoo reklamoimaan laskun lähettäjälle mahdollisista ylimääräisistä maksuista.
– Kuluttaja ei ole viivästynyt laskun maksamisessa, jos hän ei ole edes saanut laskua. Laskun lähettäjä vastaa siitä, että kuluttaja saa laskun ajallaan ja siihen jää kohtuullinen aika ennen eräpäivää, Kaakkola muistuttaa.
Kohtuullinen aika on yleensä noin viikon verran.
– Ellei kuluttaja saa lakon takia ajallaan laskua, niin laskuttajan täytyy odottaa lakon päättymistä. Sen jälkeen kuluttaja saa laskun ja pääsee sen maksamaan, Kaakkola sanoo.
Vahingosta korvausta
Pakettien toimituksissa voi olla lakon aikana useampien päivien viiveitä.
Postilain mukaan Postilla on korvausvelvollisuus, jos postin lähettäjälle tai saajalle aiheutuu postilähetyksen viivästyksestä toteen näytettyä rahallista vahinkoa. Toisaalta postilaissa on myös ylivoimaista estettä koskeva pykälä tilanteesta, jota Posti ei ole voinut välttää omilla toimillaan.
– Se on tulkinnanvarainen asia, että onko lakko force majeure -tilanne, joka poistaa Postin korvausvelvollisuuden. Mikäli vahinkoja syntyy lakon aikana, niin niitä täytyy selvitellä tapauskohtaisesti lakon jälkeen, Kaakkola toteaa.
Kuluttajan kannattaa tehdä mahdollisesta vahingosta reklamaatio Postille. Maksuttomia neuvoa voi kysyä kuluttajaneuvonnasta puhelimitse soittamalla numeroon 029 505 3050 (arkisin 9–15).
Osapuolet erimielisiä
Posti ja logistiikka-alan unioni PAU:n mukaan Postin lakko alkaa maanantaina kello 6.
Kahden viikon pituiseksi suunniteltu lakko koskee kaikkia postinjakelun, käsittelyn ja kuljetuksen työtehtäviä. Lakkoon osallistuu noin 9 000 työntekijää.
Valtakunnansovittelijalla ei ollut edellytyksiä jättää sovintoesitystä, koska työnantajien Palta ja PAU eivät päässeet sopuun torstain työehtosopimusneuvotteluissa.
Osapuolilla on kiistaa pakettilajittelijoiden tes-sopimuksen ehdoista. Neuvotteluita jatketaan keskiviikkona 13. marraskuuta.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sairaanhoitaja-kansanedustaja Antikainen vaatii hallitukselta vastausta: ”Onko tavoitteena paikata ennen vaaleja luvattua hoitajamitoitusta Postin palveluilla?”

Postin jakelutyöntekijä Suomen Uutisille: Ulkomaalaisten työntekijöiden osuudesta vaietaan – ”Tämä tuntuu ja näyttää ihan sisäiseltä kolonialismilta”

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä: Demarit pettivät työntekijät – Postin duunarille kylmää kyytiä

Mäkelä: Postin pomo nauttii ökypalkkaa ja työntekijöitä kyykytetään – ”Ministerin vihellettävä peli poikki, huono johtaminen on jatkunut jo pitkään”

Postin työntekijää uuvuttaa vaihtuvien suomenkielentaidottomien vuokratyöntekijöiden perehdyttäminen – ”Työstä on vaikea kieltäytyä”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää