
Protektionismia Euroopan komissioon?
Euroopan komission huippuvirkamiehet varoittavat protektionismin nousevasta tarpeesta. Se merkitsee aimo harppausta täysin päinvastaiseen suuntaan, sillä Euroopassa on liputettu terhakkaasti globalisaation ja vapaan kaupan puolesta.
Politico uutisoi virkamiesten muistiosta, joka on tarkoitettu ohjenuoraksi tulevalle komissiolle.
Eurooppa ja erityisesti Saksa on joutunut sijaiskärsijäksi Yhdysvaltain ja Kiinan välisessä kauppasodassa. Tämän ulkopuolisen tekijän lisäksi Eurooppaan on muodostunut kasvava populistinen aalto. Populistipuolueet ovat rummuttaneet globalisaation tuomia lieveilmiöitä vastaan.
EU jäämässä jalkoihin
Virkamiesten selkeä huolenaihe on se, että unioni on jäämässä Yhdysvaltain ja Kiinan kauppasodan jalkoihin. Kaksi suurinta talousmaata ovat tukkanuottasilla ja ne ovat korottaneet tulleja toistensa tuontituotteille.
Kiinan talous on hyytynyt kauppasodan vuoksi. Tämä talouden hitaamman kasvun aika on osunut Euroopan vientiteollisuuteen.
Tästä syystä EU:n tulisi purjehtia kohti unionia suojelevampaan kauppapolitiikkaan. Se voisi merkitä vapaakaupparajoituksia esimerkiksi Kiinan vahvasti subventoiduille aloille kilpailukyvyn turvaamiseksi. Komissio voisi käyttää myös ympäristötulleja.
Strategia Saksan ja Ranskan mieleen
EU:n muistio on erityisesti Saksan ja Ranskan mieleen. Brexitin myötä unionista poistuu vapaakaupan merkittävin puolestapuhuja, Iso-Britannia.
Ranska arveleekin protektionistisen talousmallin osuvan sopivaan aikaan uuden komission aloittaessa työnsä myöhemmin syksyllä.
Komissio voisi esimerkiksi höllätä valtionavustusten sääntöjä erityisesti unionille tärkeille aloille.
Suomen hallitus tukee vapaakauppaa
Kaikki unionin maat eivät kuitenkaan lämpene vapaasta kaupasta siirtymistä kohti protektionismia. Politico mainitsee Suomen tällaiseksi maaksi.
– Paras tapa tehostaa kilpailukykyä ei ole muurien rakentaminen, Suomen ulkomaankauppaministeri Ville Skinnari (sd.) kertoo Politicolle.
Skinnarin mukaan EU:n olisi parempi pysyä jatkossakin avoin liiketoiminnalle, kaupankäynnille ja investoinneille.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä ja Juvonen: Uusi hallitus on EU:n sätkynukke

Maahanmuuttokriittinen ryhmä sai lupaavan lähdön Euroopan parlamentissa

Ursula von der Leyen valittiin Euroopan komission puheenjohtajaksi rimaa hipoen – Perussuomalaiset äänestivät vastaan

Unkari uskoo von der Leyenin järkevöittävän EU:n politiikkaa
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.















