PS-johto: Vain hallituksessa voimme vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan

05.10.2015 |13:06

Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo ei lämpene puolueen 3. varapuheenjohtajan Sebastian Tynkkysen vaatimukselle puoluehallituksen, puoluevaltuuston ja eduskuntaryhmän yhteiskokouksesta, jossa pohdittaisiin, voiko puolue jatkaa hallituksessa turvapaikanhakijoista aiheutuneen kriisin vuoksi.

– Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että hallituksessa voi vaikuttaa eniten. Maahanmuuttokriittisille ihmisille ja isolle osalle väestöä juuri perussuomalaisten mukanaolo hallituksessa antaa toivoa siitä, että asioita hoidetaan, Slunga-Poutsalo painottaa Helsingin Sanomissa.

– Puoluehallitus kokoontuu 23.10. Sehän on elin, joka puoluekokouksestakin päättää. Olen varma, että puoluehallitus keskustelee ensi kerralla – ei niinkään yhteiskokouksesta, vaan jälleen laajasti turvapaikanhakijoista ja maahanmuuttopolitiikasta.

Maahanmuuttopolitiikka
jatkuvasti esillä

Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, puolustusministeri Jussi Niinistö on samoilla linjoilla: maahanmuuttopolitiikka on tiukasti esillä puolueen päättävissä elimissä.

– Kaiken aikaa käydään puoluejohdossa keskustelua, koska tilanne on ongelmallinen, Niinistö kertoo Iltalehdessä.

Niinistö painottaa, että hallitus on ainoa paikka, jossa maahanmuuttopolitiikkaan voidaan vaikuttaa.

– Perussuomalaiset käsitteli hallitusyhteistyötä ja antoi sille selvän tuen Turun puoluekokouksessa elokuussa.

Puolueen puheenjohtaja Timo Soini viestitti STT:lle, ettei Tynkkysen vaatimaa yhteiskokousta tarvita.

Artikkeliin tehty lisäys 5.10.2015 klo 14.17.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
7.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00
10.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää