

LEHTIKUVA
PS-kansanedustajilta täystyrmäys SDP:n työryhmän salaisesta muistiosta paljastuneille suunnitelmille: ”Me emme tarvitse maahan lisää rikollisuutta”
Perussuomalaisten kansanedustajat Leena Meri, Juho Eerola ja Sami Savio ampuvat alas SDP:n maahanmuuttotyöryhmässä laaditut esitykset, joiden mukaan muun muassa entistä useampi rikoksia tehnyt ulkomaalainen saisi jatkossa jäädä Suomeen. – Tällainen linja tarkoittaisi Suomelle lähes miljardin euron vuosittaista lisäkustannusta, Eerola sanoo.
Suomen Uutiset paljasti eilen SDP:n maahanmuuttotyöryhmässä laaditun salaisen muistion, jossa esitetään melko rajuja muutoksia Suomen maahanmuuttopolitiikkaan. Muistion ovat laatineet varatuomari Peter Saramo sekä tasa-arvotutkija Marianne Laxén.
Päätösvalta EU:lle, konsultteja rötöstelijöille
Muistiossa esitetään muun muassa merkittävää päätösvallan siirtoa Suomelta EU:lle, pakolaiskiintiön nostamista sekä rikoksiin syyllistyneiden henkilöiden maasta poistamisen jäädyttämistä.
Pikkurötöstelijöitä auttaisivat jatkossa palkatut konsultit, jotka erikseen puuttuisivat jokaiseen maasta poistamista koskevaan tapaukseen etsien erilaisia hallinnollisia menettelyvirheitä tai muita erityissyitä, joiden vuoksi henkilölle voitaisiin myöntää jollakin perusteella oleskelulupa.
Muistio on otsikoitu: SDP:n maahanmuuttotyöryhmän vaalitavoitteet kevään 2019 eduskuntavaaleihin. Muistiossa esitetään linjauksien kirjaamista tarkemmin seuraavaan hallitusohjelmaan.
SDP haluaa Suomen rahat koko maailman käyttöön
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri on tyrmistynyt tällaisista suunnitelmista.
– Pidän outona, ettei SDP:llä ole mitään käsitystä siitä, mitä tämä mittava muutos maksaisi. Me emme myöskään tarvitse maahan yhtään lisää rikollisuutta, joten missään nimessä ei tule helpottaa sitä, että maahan saa jäädä pikkurikollisuuden varjolla, Meri sanoo.
Hän ihmettelee SDP:n suunnitelmia antaa turvapaikanhakijoille verovaroin maksettu asioidenhoitaja ja konsultti valvomaan heidän oikeuksiaan.
– Olisipa jokaisella lapsella, vanhuksella ja muulla suomalaisella oma valvoja ja apuhenkilö verovaroin maksettuna. Lehdistä saa lukea jatkuvasti kaltoin kohdelluista lapsista ja vanhuksista. Eläinsuojelusta puhumattakaan.
– Mutta SDP haluaa lisätä meidän resurssit ja rahat koko maailman olojen valvontaan. Jos nyt kuitenkin ensin laitetaan kuntoon omat heikommassa ja haavoittuvassa asemassa olevien suomalaisten asiat, Meri huomauttaa.
Taas suomalainen työmies maksajaksi
Kansanedustaja, perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Juho Eerola on ihmeissään SDP:n työryhmässä laadituista esityksistä. Eerola myös hämmästelee, kuka ylipäätään tällaisia esityksiä voi kannattaa.
– Toivon todella, että demarit Suomessa ottaisivat maahanmuuttopolitiikassaan mallia aateveljiltään Ruotsista ja Tanskasta. Siellä demarit toimivat vastuullisesti, ja maahanmuuttopolitiikka kiristyy. Itse kannatan pohjoismaista yhteistyötä. Suomi ei saa tässä asiassa jäädä pussin perälle.
– Demareiden linja tarkoittaisi Suomelle lähes miljardin euron vuosittaista lisäkustannusta. Sen maksaisi suomalainen työmies, Eerola arvioi.
Selittää Rinteen haluttomuuden yhteistyöhön
Myös perussuomalaisten kansanedustaja Sami Savio ihmettelee SDP:n linjauksia.
– Vihreiden lisäksi myös SDP:n politiikka on Suomelle erittäin turmiollista, jos he pääsevät valtaan. Demarien maahanmuuttopoliittinen muistio selittääkin varsin hyvin sen, miksi Antti Rinne ei halua perussuomalaisten kanssa samaan hallitukseen.
– Kokoomuksen kanssa demarit sitä vastoin löytänevät helposti yhteisen arvopohjan, eikä edes sisäministerin vaihtaminen ole salaisen muistion perusteella välttämättä lainkaan tarpeen. Sen verran hölläkätistä maahanmuuttopolitiikkaa demarit näet suunnittelevat kustannuksista piittaamatta, Savio lataa.
Artikkeliin lisätty Sami Savion osuus 29.5.2018 klo 15.39.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lelusalakuljettaja Rami Adham perää kunniaansa oikeusteitse

Demarit torppasivat itse oman esityksensä – tuloksena entistä avokätisemmät terveyspalvelut paperittomille

Halla-aho pitää Antti Rinteen (sd.) lupausta nigerialaishuijauksena: ”Demarit eivät tule korottamaan kenenkään eläkkeitä”
Viikon suosituimmat

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














