

LEHTIKUVA
PS: Perhevapaauudistuksen kaatuminen on pelkästään hyvä asia
Helsingin Sanomat uutisoi (13.2.), että hallitus kaavaili perhevapaauudistuksen yhteydessä merkittäviä leikkauksia kotihoidontukeen. Kahden vuoden jälkeen tuki olisi tippunut jopa 140 euroa kuukaudessa.
Perussuomalaisten kansanedustajien Arja Juvosen ja Jani Mäkelän mukaan hallitus oli sanelemassa äitejä pois lastensa hoidosta ja lapsia aikaisemmin päivähoitoon.
– Perheiden tulee saada itse jatkossakin päättää siitä, miten he järjestävät lastenhoidon. Perheiden päätäntävaltaa ei saa viedä, Juvonen toteaa.
Työelämässä tarvitaan joustoa
Juvosen mielestä yhteiskunnan tehtävä on tukea lapsiperheitä ja tiukkojen normien sijaan kannustaa. Hän pitää vieraana ajattelutapaa, jossa työurakehitys on tavoiteltavampaa kuin lapsiarki.
– Työelämässä tarvitaan joustoa lapsiperheille, mutta myös yleisesti rakenteiden muutosta, jossa tasa-arvo ja urakehitys on turvattu molemmille sukupuolille. Se tulee voida olla mahdollista myös ennen ja jälkeen vauva-arjen. Tämä ei kuitenkaan toteudu sanelemalla perheitä, Juvonen lisää.
Kokoomuksen ja vihervasemmiston ideologiaa
Kansanedustaja Mäkelän mukaan oli pelkästään hyvä asia, että perhevapaauudistus kaatui esitetyssä muodossa. Koska hallitus ei ollut osoittamassa lisää rahaa perhevapaisiin, kyseessä olisi ollut tosiasiassa vain kotihoidontuen leikkaus.
– Jos isien käyttämiä perhevapaita painostetaan pidentämään, miten se voisi ilman lisärahaa tapahtua muuten kuin äitien vapaita lyhentämällä? Muutos olisi vienyt perheiden valinnanvapautta elämänsä järjestämisen ja lasten hoidon suhteen.
– Vihervasemmiston sekä kokoomuksen mielestä ilmeisesti lähimmän omaisen pitäisi olla viranomainen. He yrittävät pakottaa muutkin mukautumaan ideologiaansa – lapset yhteiskunnan ja systeemin hoitoon, vanhempien sijaan. Tätä en missään tapauksessa hyväksy! Mäkelä lataa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Naisen urakehityksen pysäyttävät rekrytoinnista päättävät – ei kotihoidontuki tai perhevapaa

Hallituksen perhepoliittinen uudistus kaatuu – perussuomalaiset oli taas askeleen edellä
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää