Artikkeli kuva

Perussuomalaisten Turun toimiston rikottu ovi. Oikealla yhdistyksen puheenjohtaja Jyrki Åland.

PS:n Turun toimistolle murtauduttiin – rikoksessa kummallinen yksityiskohta

28.10.2020 |18:18

”Turun Perussuomalaisten puoluetoimistolle murtauduttiin ☹️”, kirjoittaa Turun perussuomalaisten puheenjohtaja Jyrki Åland.

Åland arvioi murtautujien etsineen papereita, ei rahaa.

– Onneksi kaikki tärkeät toimintaamme liittyvät tiedot jäsenistä ja ehdokkaista ovat lukitussa paikassa, eikä toimistolla. Nauroimme poliisien kanssa, että johan on ollut kummallisia varkaita asialla, kun edes käteiskassa ei ole kelvannut matkaan, Åland kirjoittaa.

Ålandin julkaisemia kuvia PS:n toimistolta.

Åland pohtii, kenellä voisi olla motivaatiota moiseen rikokseen.

– Taitaa olla niin, että tässäkin asiassa on kyse ennemminkin poliittisesta väkivallasta, mihin äärivasemmisto on lietsonut kannattajiaan viime aikoina muun muassa internetissä, hän arvioi.

Äärivasemmisto on kohdistanut useita kertoja ilkivaltaa PS:n Helsingin toimistoon.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
7.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
8.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää