

LEHTIKUVA
Puhemieheltä töykeää toimintaa kyselytunnilla – ”Pekkarisen poliittinen näytelmä”
Perussuomalaiset kansanedustajat kritisoivat varapuhemies Mauri Pekkarisen (kesk.) toimintaa suullisella kyselytunnilla eilen. Pekkarinen antoi perussuomalaisten kysyä oman kysymyksensä vasta noin viisi minuuttia ennen kyselytunnin päättymistä.
”Käsittämätöntä toimintaa”
Tätä ennen perussuomalaiset saivat vain yhden puheenvuoron, kun eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri pääsi kysymään.
– Keskustalainen Pekkarinen pelasi kyselytunnilla vaalipeliä. Varsinainen kysymysvuoro annettiin perussuomalaisille ”sopivasti” Ylen tv-lähetyksen lopussa, emmekä saaneet käytyä koko kyselytuntikeskustelua rauhassa kansan näyttämöllä suorassa tv-lähetyksessä, perussuomalaisten kysymykset esittänyt kansanedustaja Olli Immonen sanoo.
– Lisäksi Pekkarinen alkoi keskeyttää puheenvuoroani ajassa 1:03, vaikka muiden eduskuntaryhmien edustajat saivat kysymyksissään enemmän lisäaikaa. En siis saanut esittää kysymyksiäni rauhassa loppuun.
– En ole nähnyt vielä aiemmin vastaavaa näytelmää eduskunnassa tällä vaalikaudella. Käsittämätöntä toimintaa, Immonen sanoo.
Haittamaahanmuutosta ei saa puhua
Myös kansanedustaja Ville Tavio ihmettelee varapuhemiehen toimintaa ja epäilee, että kohtelu johtui sekä puolueesta että kysymyksen aiheesta.
Perussuomalaisten kysymyksen aiheena oli haittamaahanmuuton kustannukset ja hyvinvointivaltion kestävyys hallitsemattoman maahanmuuton paineessa.
– Keskustelua perussuomalaisten esittämästä aiheesta sallittiin neljä minuuttia. Sote-keskusteluun puhemies tahtoi taas kerran käytettävän 50 minuuttia. Vaikka sekin on tärkeä aihe, ymmärrätte pointin, Tavio kirjoittaa Facebook-päivityksessään.
”Persun pelko on kova”
Tavio lisää, että käytös salissa oli muutenkin epäasiallista perussuomalaisia kohtaan. Hänen mukaansa muiden puolueiden edustajat ilkkuivat kysymyksen aihealuetta ja nauroivat sille melko avoimesti salissa.
– Persun pelko on kova. Virallisesta totuudesta poikkeava keskustelu avoimien rajojen vaikutuksesta Suomen kansakunnan tulevaisuuteen on yhä jonkinlainen tabu.
– Muut puolueet ovat tietysti erittäin tyytyväisiä nykyiseen maahanmuuttopolitiikkaan ja Suomen ulkomaalaistamiseen, mutta tapa miten maahanmuuton epäkohdista keskusteleminen pyritään yhä vaientamaan, ei ole kadonnut minnekään. Perussuomalaiset eivät vaikene, Tavio toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kyselytunti Leena Meri Ville Tavio Mauri Pekkarinen perussuomalaiset Olli Immonen Keskusta maahanmuutto eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Putkonen: Erilaiset arvopohjat

Halla-aho Ylen Ykkösaamussa: Halpatyövoimaa, haittamaahanmuuttoa, ilmastoposeerausta, ylimielistä lainvalmistelua – ”Tämä hallitus on ilmeisesti ajatellut, että se voi tehdä mitä haluaa”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: ”Miksi Berner vielä istuu ministeriaitiossa?” – Sipilä hermostui

Eduskunnan kyselytunnista tuli ministerien väistelytunti – kansanedustajien kysymyksiin ei tule vastauksia, aikaa palaa turhaan jaaritteluun: ”Kiitoksia kysymyksestä”
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kritisoi Facebook-kirjoituksessaan tilannetta, jossa Suomeen tuodaan poltettavaksi jätettä Italiasta ilmastonmuutoksen takia, kun turvetta pidetään ilmastopahiksena. Aittakummun mukaan jätteiden rahtaaminen ulkomailta on ristiriidassa sen kanssa, että kotimaista turvetta ei hyödynnetä energiantuotannossa.















