

LEHTIKUVA
Puhemieheltä töykeää toimintaa kyselytunnilla – ”Pekkarisen poliittinen näytelmä”
Perussuomalaiset kansanedustajat kritisoivat varapuhemies Mauri Pekkarisen (kesk.) toimintaa suullisella kyselytunnilla eilen. Pekkarinen antoi perussuomalaisten kysyä oman kysymyksensä vasta noin viisi minuuttia ennen kyselytunnin päättymistä.
”Käsittämätöntä toimintaa”
Tätä ennen perussuomalaiset saivat vain yhden puheenvuoron, kun eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri pääsi kysymään.
– Keskustalainen Pekkarinen pelasi kyselytunnilla vaalipeliä. Varsinainen kysymysvuoro annettiin perussuomalaisille ”sopivasti” Ylen tv-lähetyksen lopussa, emmekä saaneet käytyä koko kyselytuntikeskustelua rauhassa kansan näyttämöllä suorassa tv-lähetyksessä, perussuomalaisten kysymykset esittänyt kansanedustaja Olli Immonen sanoo.
– Lisäksi Pekkarinen alkoi keskeyttää puheenvuoroani ajassa 1:03, vaikka muiden eduskuntaryhmien edustajat saivat kysymyksissään enemmän lisäaikaa. En siis saanut esittää kysymyksiäni rauhassa loppuun.
– En ole nähnyt vielä aiemmin vastaavaa näytelmää eduskunnassa tällä vaalikaudella. Käsittämätöntä toimintaa, Immonen sanoo.
Haittamaahanmuutosta ei saa puhua
Myös kansanedustaja Ville Tavio ihmettelee varapuhemiehen toimintaa ja epäilee, että kohtelu johtui sekä puolueesta että kysymyksen aiheesta.
Perussuomalaisten kysymyksen aiheena oli haittamaahanmuuton kustannukset ja hyvinvointivaltion kestävyys hallitsemattoman maahanmuuton paineessa.
– Keskustelua perussuomalaisten esittämästä aiheesta sallittiin neljä minuuttia. Sote-keskusteluun puhemies tahtoi taas kerran käytettävän 50 minuuttia. Vaikka sekin on tärkeä aihe, ymmärrätte pointin, Tavio kirjoittaa Facebook-päivityksessään.
”Persun pelko on kova”
Tavio lisää, että käytös salissa oli muutenkin epäasiallista perussuomalaisia kohtaan. Hänen mukaansa muiden puolueiden edustajat ilkkuivat kysymyksen aihealuetta ja nauroivat sille melko avoimesti salissa.
– Persun pelko on kova. Virallisesta totuudesta poikkeava keskustelu avoimien rajojen vaikutuksesta Suomen kansakunnan tulevaisuuteen on yhä jonkinlainen tabu.
– Muut puolueet ovat tietysti erittäin tyytyväisiä nykyiseen maahanmuuttopolitiikkaan ja Suomen ulkomaalaistamiseen, mutta tapa miten maahanmuuton epäkohdista keskusteleminen pyritään yhä vaientamaan, ei ole kadonnut minnekään. Perussuomalaiset eivät vaikene, Tavio toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kyselytunti Leena Meri Ville Tavio Mauri Pekkarinen perussuomalaiset Olli Immonen Keskusta maahanmuutto eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Putkonen: Erilaiset arvopohjat

Halla-aho Ylen Ykkösaamussa: Halpatyövoimaa, haittamaahanmuuttoa, ilmastoposeerausta, ylimielistä lainvalmistelua – ”Tämä hallitus on ilmeisesti ajatellut, että se voi tehdä mitä haluaa”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: ”Miksi Berner vielä istuu ministeriaitiossa?” – Sipilä hermostui

Eduskunnan kyselytunnista tuli ministerien väistelytunti – kansanedustajien kysymyksiin ei tule vastauksia, aikaa palaa turhaan jaaritteluun: ”Kiitoksia kysymyksestä”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.
Uusimmat

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











