
Puolaan luvassa konservatiivihallitus
Puolan parlamenttivaalien ovensuukyselyjen mukaan Laki ja oikeus -puolue (PiS) olisi saamassa yksin ehdottoman enemmistön Puolan parlamenttiin. Perussuomalaisten kanssa samassa europarlamenttiryhmässä (ECR) oleva PiS tunnetaan kansallismielisyydestään ja arvokonservatiiviudestaan.
Lopulliset vaalitulokset ovat saatavilla vasta tiistaina. PiS tulee sitä vahvemmaksi, mitä useampi puolue jää alle äänikynnyksen. Ovensuukyselyn tuloksen mukaan Puolaan parlamentti jäisi ilman ainoatakaan vasemmistopuoluetta.
PiS:n ohella oikeistopopulistinen Paweł Kukizin puolue keräsi ovensuukyselyjen mukaan 9 prosentin äänisaaliin. Kukiz tunnettiin aiemmin rock-muusikkona. Hänen vaaliteemansa painoittuivat olemassaolleen järjestelmän kaatamiseen.
PiS on jo julistautunut vaalien voittajaksi, ja maata kahdeksan vuotta luotsanneen Kansalaisfoorumi (PO) on tunnustanut vaalitappionsa. Puolan pääministeriksi noussee 52-vuotias Beata Szydło.
Politiikan suunta muuttumassa
PiS voitti myös aiemmin tänä vuonna presidentinvaalit, kun presidentiksi nuori ja energinen Andrzej Duda nousi Puolan presidentiksi. Szydło nousi suuren yleisön tietoisuuteen toimittuaan Dudan vaalikampanjapäällikkönä.
PiS tunnetaan vahvasta euroskeptisyydestään. Maa tuskin on liittymässä yhteisvaluuttaan lähivuosina. Puolan talous on kasvanut ripeästi verrattuna euromaihin, ja maa välttyi ajautumasta taantumaan vuonna 2008 alkaneen finanssikriisin jälkeen.
Puolan arvellaan liittyvän Unkarin ja Slovakian kanssa maahanmuuttokriittiseen blokkiin. PiS:n puheenjohtaja Jaroslaw Kaczyńskin mukaan turvapaikkaa anovat muslimit ovat vaaraksi Puolan katoliselle kulttuurille.
Kolmanneksi Puolan arvellaan siirtyvän tuloeroja tasaavaan politiikkaan. PiS on kaavaillut omaisuusveroja ja avokätisempää tukea vähäosaisille. PiS on luvannut pysyvänsä finanssipolitiikassaan EU:n alijäämäsäännöissä. PiS keräsi ovensuukyselyjen mukaan ääniä eritoten nuorilta, jotka eivät ole päässeet osalliseksi Puolan virkeän talouskasvun hedelmiin.
Neljänneksi Puolan linja terävöittynee Venäjän suuntaan. Tämä voi heittää kapuloita EU:n rattaisiin, sillä EU on pyrkinyt hakemaan neuvottelutuloksia Venäjän kanssa.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää