Artikkeli kuva

Kaikki puoluetoimistossa asettuivat jäsenten valitseman johdon taakse – Auli Kangasmäki: ”Ilman muuta jatkan”

14.06.2017 |22:03

Perussuomalaisiin vaikuttajanaisiin kuuluva talouspäällikkö Auli Kangasmäki kummastelee valtausväitteitä. Hän kommentoi asiaa Helsingin Sanomille.

– Tämähän on ihan uskomatonta, kun puhutaan valtauksesta. Kaikissa kokouksissahan on aina junttaamista, Kangasmäki muistuttaa.

Hän kertoo myös tilanteesta, kun puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo soitti eduskuntaryhmän jakautumisen jälkeen kysyäkseen tämän jatkohalukkuutta.

– Olin vain aamupäivän töissä, ja Riikka sitten soitti. Ilman muuta jatkan. Olen ollut 40 vuotta liikkeessä mukana ja puoluekokous valitsi puheenjohtajan. Riikka on minun pomoni ja Halla-aho on minun pomoni, Kangasmäki kertoi HS:lle.

Kangasmäki toimii Opintokeskukset ry:n sekä PerusNaiset ry hallituksessa. Hän on toiminut Perussuomalaisten varapuheenjohtajana vuosina 2005-2011.

Kaikki puoluetoimiston työntekijät sekä Perussuomalainen-lehden toimitus jatkavat normaalisti toimessaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
3.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
7.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11
10.
Suomen uutiset logo

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?

29.12.2025 |14:33

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää