

PS ARKISTO
Puolueveteraani Toivo Mäkelä: Ministerin paikka oli Soinille tärkeämpi kuin perussuomalaiset – “Loikkari, mikä loikkari”
Toivo Mäkelä pani merkille jo keväällä, kuinka puolueen johtohahmot ja ministerit tukivat vahvasti Sampo Terhoa uudeksi puheenjohtajaksi.
Pitkän linjan perussuomalainen Toivo Mäkelä, 82, on seurannut tyrmistyneenä alkuviikon tapahtumia. Selitys perussuomalaisista loikanneiden kansanedustajien tempulle on Mäkelän mielestä yksinkertainen.
– Soinille ministerin paikka oli tärkeämpi kuin perussuomalaiset. Siitä tässä on kyse. En silti voi hyväksyä alkuunkaan tätä hommaa, että näin tehtiin. Mutta siinä se: loikkari, mikä loikkari, Mäkelä sanoo perussuomalaisia 20 vuotta johtaneesta entisestä puheenjohtajasta Timo Soinista.
Soini julkaisi kesäkuun alussa ”plokitekstin”, joka on edelleen luettavissa hänen verkkosivuillaan. Soini kirjoittaa: “Ajatus siitä, että loikkaisin perustamastani puolueesta on mieletön. Se oli Juudas, en minä, joka meni ja hirtti itsensä. Pidän loikkareita luusereina.”
Soini ja Mäkelä olivat paitsi puoluetovereita, myös perhetuttavia. Mäkelä sanoo, että Soini on maakuntamatkoillaan myös yöpynyt hänen kotonaan.
”Timo oli Jyväskylässä väsynyt ja lamaantunut”
Suomen Uutiset tavoitti Mäkelän keskiviikkoiltana, juuri ennen Kaustisten Perussuomalaisten hallituksen kokousta. Mäkelä sanoo, että ei itse ole loikkaamassa puolueesta.
– Nyt tässä kokouksessa selvitämme, onko joku tekemässä niin. Toistaiseksi tällaisesta ei ole tietoa.
Mäkelä on vaikuttanut neljäkymmentä vuotta Kaustisen kunnanvaltuustossa. Hänet valittiin valtuustoon jo 1972 SMP:n edustajana ja hän jättäytyi pois valtuustosta 2012 perussuomalaisten riveissä. Valtuustotyön lisäksi hän on aikoinaan toiminut myös perussuomalaisten Keski-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana.
Mäkelä oli viikonloppuna paikalla Jyväskylän puoluekokouksessa. Kokouksessa Mäkelä myös jutteli henkilökohtaisesti Soinin kanssa. Hän näki, kuinka Soini oli väsynyt.
– Näin Timossa sitä samaa kömpelyyttä, kuin Veikko Vennamolla SMP:n loppuaikoina. Soini vaikutti jotenkin lamaantuneelta, hän ei edes hymyillyt minulle, kun kättelimme.
Puoluejohto työnsi Terhoa puheenjohtajaksi
Mäkelä arvelee, että Jyväskylän puoluekokous oli Soinille ”pirullinen paikka”.
– Perussuomalaisilla oli jäljellä enää kaksi vuotta hallituksessa, joten siinä mielessä puoluekokous osui Soinille hankalaan saumaan. Tilanne niin sanotusti ”iski omaan nilkkaan”. Mutta toisaalta puoluejohtajan kyllä pitää tuntea oma väki, ja arvelen, että Soini hyvin tiesi, mitä puoluekokouksessa tulisi tapahtumaan.
Mäkelä pani merkille jo keväällä, kuinka puolueen johtohahmot ja ministerit tukivat vahvasti Sampo Terhoa uudeksi puheenjohtajaksi.
– Tuntui arveluttavalta, kun käytännössä meille annettiin suoraa neuvontaa siitä, ketä pitäisi äänestää puoluejohtajaksi. Mutta minä ja muut Kaustisen perussuomalaiset emme ole ohjailtavissa, eli tällainen ohjaus ei nyt vaikuttanut.
– Seurasin ennen puoluekokousta Terhon käyttäytymistä. Mielestäni hän ei toiminut ollenkaan niin kuin puolueen puheenjohtajan pitäisi toimia. Sain vaikutelman, että hän haluaa vain komennella ihmisiä, Mäkelä sanoo.
Jopa keskustasta yritettiin vaikuttaa
Mäkelä paljastaa, kuinka häneen yritettiin vaikuttaa yllättävältä taholta vain muutamia viikkoja ennen Jyväskylän puoluekokousta.
– Keskustan kunnanvaltuutettu Perhosta soitti minulle. Hän esitti, että en saisi äänestää Jussi Halla-ahoa. Tällä ei tietenkään ollut mitään vaikutusta, koska teen äänestyspäätökset itse, kun olen ensin harkinnut asiaa. Minuun ei siis voi vaikuttaa, mutta olihan se aika erikoista, Mäkelä sanoo.
Perussuomalaisten uudelle puheenjohtajalle Mäkelä lähettää terveisiä:
– Pidä rehti linja ja keskustele ihmisten kanssa. Valehdella ei tarvitse koskaan, sillä kyllä totuuden voi aina sanoa, vaikka se olisi karvaskin.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin PS-puheenjohtaja Markku Saarikangas: “Tuomitsen täysin loikkaukset ja puolueesta lähtijät”

Soini vehkeili Sipilän ja Orpon kanssa oman puolueensa vaalitulosta nurin

“Historiallinen kokemus on, että loikkarin ottaa ohraleipä, ja niin käy tässäkin tapauksessa”

Eerola: Loikkareita painostettiin lähtemään – “En arvosta”

Ronkainen: En voi kunnioittaa loikkareita – “Herrat säilyttivät ministeripaikkansa ja loput lähtivät takuumiehiksi”

Mäkelä: Niin ruma temppu, että se varmasti suunniteltiin etukäteen – “Törkeää äänestäjiä kohtaan”

Immonen tyrmää loikkareiden väitteet: Kukaan ei ole kaapannut puoluettamme

Perussuomalaisten jäsenistö on tyrmistynyt eduskuntaryhmän hajoamisesta – loikkareille ei heru ymmärrystä

Paikallisyhdistykset ja valtuustoryhmät vahvasti puoluejohdon takana
Viikon suosituimmat

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva
Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Sisäministeri Mari Rantanen näkee, että yleisesti ilmapiiri ja suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut erilaiseksi jo koko Euroopassa. - Suhtautuminen maahanmuuttoon on tullut järkiperäisemmäksi, eli nyt osataan jo katsoa paremmin myös massamaahanmuuton haitallisia vaikutuksia eri maille.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Antikainen: Puola irtautuu Ottawan sopimuksesta – Suomen toimittava samoin
Puolan pääministeri Donald Tusk on ilmoittanut Puolan parlamentissa, että hän haluaa maan irtautuvan jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta. Tusk on pyytänyt Puolan puolustusministeriötä aloittamaan valmistelut sopimuksesta irtautumiseksi.

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”
Suomen yliopistoja riivaa sekin epäkohta, että eritaustaiset väestönosat eivät ole samalla tavalla edustettuina korkeakouluissa. Jyväskylän yliopisto on keksinyt epäkohtaan mainion ratkaisun: tehdään suomea toisena kielenä koulussa lukeneille oma väylä yliopistoon. Näin pystytään vastaamaan “muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa".