

LEHTIKUVA
Ronkainen: En voi kunnioittaa loikkareita – ”Herrat säilyttivät ministeripaikkansa ja loput lähtivät takuumiehiksi”
Kansanedustaja Jari Ronkainen sai maanantaina, tuntia ennen perussuomalaisten ryhmäkokousta tiedon, että eduskuntaryhmästä olisi loikkaamassa ainakin muutama kansanedustaja. Se, kuinka monta heitä lopulta oli, yllätti Ronkaisen.
– En olisi uskonut, mitenkään, että tässä mittakaavassa ryhmästä lähdetään kävelemään. Asia selvisi, kun tämä joukko marssi yhdessä ryhmäkokoukseen ja ilmoitti erosta. Mukana oli useampikin henkilö, joista en olisi tällaista uskonut.
Vetää vertaa röyhkeydessään
Ronkainen on tänään lukenut erilaisia selityksiä loikkarien tempulle, joka hakee röyhkeydessä vertaistaan Suomen poliittisessa historiassa. Ronkainen näkee, että totuus on raadollisempi.
– Tässä on turha kenenkään selitellä. Nähdäkseni kyse on vain siitä, että ”herrat” säilyttävät ministeripaikkansa ja loput ovat lähteneet takuumiehiksi.
”Häpeäpilkku poliittisessa historiassa”
Perussuomalaisten edeltäjän, SMP:n eduskuntaryhmä hajosi syksyllä 1972, kun useat sen edustajat poistuivat yllättäen eduskuntaryhmän kokouksesta. Ronkainen näkee historian toistavan itseään.
– Silti tämä on aivan käsittämätön ratkaisu. Tämän päivän tapahtumista jää suuri häpeäpilkku Suomen poliittiseen historiaan.
Ronkainen on vastaanottanut tänään kentältä useita kannustavia viestejä.
– Nyt ei ole kuin yksi ratkaisu, eli suoristamme ryhmän rivit ja jatkamme yhdessä eteenpäin!
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset katsoo eduskuntaryhmästä poistuneiden kansanedustajien eronneen puolueesta

“Historiallinen kokemus on, että loikkarin ottaa ohraleipä, ja niin käy tässäkin tapauksessa”

Perussuomalaisten puoluejohto: Toiminta jatkuu, linjasta ei tingitä

Eerola: Loikkareita painostettiin lähtemään – ”En arvosta”

Immonen: Olen äärimmäisen pettynyt – ”Linja ei muutu”

Huhtasaari: ”Jos ei kestä demokraattista valintaa, parempi katsoa peiliin”

Puolueveteraani Toivo Mäkelä: Ministerin paikka oli Soinille tärkeämpi kuin perussuomalaiset – ”Loikkari, mikä loikkari”

Immonen tyrmää loikkareiden väitteet: Kukaan ei ole kaapannut puoluettamme
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










