

LEHTIKUVA
Raatikainen: Käräjäoikeuksien päätökset saatava verkkoon
Oikeusministeriö on suunnitellut jo vuodesta 2012 julkaisevansa käräjäoikeuksien ratkaisuja verkossa. Suunnitelma liittyy ministeriön suurhankkeeseen, jossa kaikki oikeuslaitoksen asiakirjat siirretään sähköiseen muotoon. Hanke on kuitenkin edelleen kesken.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Raatikaisen mukaan oikeudenkäyntien ja tuomioiden julkisuus on vahva perusoikeus, siitä huolimatta julkisuus ei toteudu helposti käräjäoikeustasolla.
Julkisuudesta annetun lain mukaan jokaisella on oikeus saada viranomaisten ratkaisuista kopio joko teknisenä tallenteena tai muutoin sähköisessä muodossa, jollei erityisistä syistä muuta johdu.
Tietojen saanti edelleen liian hankalaa
Raatikaisen mielestä tietojen saanti on kuitenkin edelleen liian hankalaa, koska tuomiot täytyy pyytää erikseen siltä käräjäoikeudelta, jossa juttua on käsitelty.
– Hankalaksi tiedonhaun tekee myös se, ettei tietoja löydy yksinkertaisella henkilöhaulla, vaan tiedon pyytäjällä täytyy olla taustatietoa mm. rikoksen nimikkeestä, että hän osaa kohdistaa pyyntönsä oikeaan käräjäoikeuteen.
– Oikeusministeriön aineistopankki verkossa ja tiedonhaun mahdollistaminen nimen perusteella parantaisivat huomattavasti perusoikeuksien toteutumista Suomessa, Raatikainen toteaa.
Taustat voisi selvittää helpommin
Raatikainen pitää erittäin tärkeänä, että verkossa oleva aineistopankki helpottaisi myös lyhyitä sijaistöitä tekevien työntekijöiden taustan selvittämisessä ja lisäisi näin turvallisuutta esimerkiksi päiväkodeissa, joihin joudutaan usein palkkaamaan sijaisia lyhyellä varoitusajalla.
Raatikainen on jättänyt tänään hallitukselle kirjallisen kysymyksen, jossa hän kysyy sisäministeriltä, aikooko hallitus edistää perusoikeuksien toteutumista ja parantaa turvallisuutta ryhtymällä pikaisiin toimenpiteisiin niin, että käräjäoikeuden tuomiot saadaan verkkoon ja toteutetaan myös siten, että tiedot löytyvät henkilöhaulla.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Automaattiset ikätestit turvapaikanhakijoille, jotka kertovat olevansa alaikäisiä

Aikuisia miehiä kotoutetaan suomalaiskouluissa – jopa 65 prosenttia ikätestatuista ”alaikäisistä” turvapaikanhakijoista valehtelee ikänsä

Yle: Turvapaikanhakijoiden tekemien seksuaalirikosten uhreista lähes puolet oli alaikäisiä
Viikon suosituimmat

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Toimittaja Anu Partanen kiistää Yle-työsuhteen – osallistuu silti Jälkiviisaiden sisällön suunnitteluun palkkiota vastaan
Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













