

LEHTIKUVA
Rangaistukset kiristyvät ja vankiloille lisärahoitusta vankipaikkoihin – lakivaliokunnan perussuomalaiset: ”Kansan oikeustajun mukaista”
Hallitus lisää rahaa vankiloihin uusien vankipaikkojen rakentamiseen. Lakivaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat iloitsevat hallituksen tekemästä kriminaalipolitiikasta ja sen lisärahoituksesta. Kansanedustajat näkevät toimet kansan oikeustajun mukaisina sekä turvallisuutta lisäävinä.
Oikeusministeri Leena Meren johdolla ollaan kiristämässä useita rangaistuksia, joista perussuomalaiset ovat puhuneet jo pitkään. Luvattoman aseen hallussapidosta tehdään törkeä ampuma-aserikos, ja sen vähimmäisrangaistus korotetaan neljästä kuukaudesta kahteen vuoteen.
– Rikollisia saadaan pois kaduilta, kun rangaistukset kiristyvät. Törkeistä rikoksista tulee olla kunnon rangaistukset, sanoo lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola.
Laittoman aseen kantamisesta lusimaan
Ampuma-aserangaistuksen kiristämisellä hallitus puuttuu järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Perussuomalaiset haluaa nostaa kynnystä rikoksen teolle ja vähentää laittomia aseita kaduilla. Rangaistusten kiristäminen on yksi keino tähän.
– Jatkossa joutuu automaattisesti lusimaan, jos kantaa laitonta asetta turuilla ja toreilla. Tietenkin se pistää esimerkiksi katujengiläisen miettimään, että kannattaako, lakivaliokunnan jäsen Ari Koponen avaa.
Viidakkoveitsi viuhuu
Hallitus nostaa myös vaarallisen esineen hallussapidon enimmäisrangaistusta yhdestä vuodesta kahteen vuoteen ja vakavaan vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapidon enimmäisrangaistusta puolesta vuodesta vuoteen. Rangaistuksen kiristämisellä pyritään puuttumaan myös kasvaneeseen katujengirikollisuuteen, jossa tekijät ovat pääasiassa maahanmuuttajataustaisia.
– Viidakkoveitsi viuhuu jo Suomessakin. Poliisin mukaan Suomeen on saapunut ihmisiä, jotka ovat osa ruotsalaisia rikollisjengejä. Hallituksen tiukka kriminaalipolitiikka mahdollistaa poliisille kovemmat pakkokeinot ja on viesti myös näille, poliisitaustainen lakivaliokunnan jäsen Rami Lehtinen kertoo.
– Rahoitusta lisätään sisäiseen turvallisuuteen, poliisien määrää nostetaan ja rangaistukset tiukentuvat. Näiden lisäksi hallituksen maahanmuuttopolitiikka vähentää kannustimia haitalliselta maahanmuutolta, joka on lisännyt rikollisuutta Suomessa, täydentää lakivaliokunnan jäsen Joakim Vigelius.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vankipaikkojen lisääminen Rami Lehtinen rangaistusten koventaminen kriminaalipolitiikka laittomat aseet Joakim Vigelius vankilat Ampuma-aserikokset Ari Koponen lakivaliokunta lisärahoitus Leena Meri Juho Eerola
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeri Leena Meri: ”Vankilaan joutuminen on myös valinta, kenenkään ei ole pakko tehdä rikoksia”

Väkivalta ja puukkoiskut yleistyneet – Koponen: ”Kaikki mahdollinen tehtävä väkivallan vähentämiseksi”

Kriminaalipolitiikkaan kiitettäviä kiristyksiä

Ministeri Rantanen kyselytunnilla: ”Ase ei ole itsessään vaarallinen, aseen käyttäjä tekee aseen vaaralliseksi”
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













