

LEHTIKUVA
Rantanen: ”Sukuelinten silpomisen vastainen kansalaisaloite on loistava!”
Perussuomalainen kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Mari Rantanen otti tiedon tyttöjen sukuelinten silpomisen vastaisen kansalaisaloitteen luovuttamisen eduskuntaan ilolla vastaan.
Kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Mari Rantanen on aiemmin tehnyt valtuustoaloitteen lasten sukuelinten silpomista ehkäisevän toimintasuunnitelman laatimiseksi.
Tyttöjen sukuelinten silpomisen kieltävää erillislakia esittänyt kansalaisaloite keräsi 61 266 allekirjoitusta.
– Hieno juttu, että sukuelinten silpomisen kieltävä erillislakiesitys etenee eduskuntaan! Ilman lääketieteellistä perustetta tehtävien sukuelinleikkausten kielto tulisi kuitenkin laajentaa koskemaan kaikkia lapsia, niin tyttöjä kuin poikiakin, Rantanen sanoo.
Väkivaltaa, josta harvoin ilmoitetaan
Terveyden ja hyvinvointilaitoksen Lastensuojelun käsikirjassa sukuelinten silpominen käsitetään yksiselitteisesti törkeäksi pahoinpitelyksi, joista sosiaali- ja terveysalan ammattihenkilöt ovat ilmoitusvelvollisia poliisille.
Rantanen on tutkinut asiaa ja tammikuusta 2013 toukokuuhun 2019 on vuosittain kirjattu vain muutama poliisille ilmoitettu tyttöön kohdistuva ympärileikkausepäily. Ainoastaan yksi tapaus on edennyt syyteharkintaan.
– Erillislaki on tarpeen, sillä poliisille on tehty ilmoituksia vain näin vähän. Ilmiö on kuitenkin huomattavan laaja tietyissä kulttuureissa. Asian vakavuutta ei ole sosiaali- ja terveydenhuollossa ymmärretty, Rantanen kertoo.
Tytöt vaarassa koululomien aikana
Seura-lehden artikkeli viime kuussa selvitti, kuinka rasisti-leiman pelko tekee viranomaiset liian varovaisiksi puuttumaan tyttöjen sukuelinten silpomiseen. Lisäksi Suomessa asuvia tyttöjä kuljetetaan usein ulkomaille silvottavaksi.
– Niin virkamiesten kuin poliitikkojen tehtävä on taistella tämän asian puolesta, pelkäämättä piirunkaan vertaa minkään sortin rasistileimoista. Lasten koskemattomuus menee kaiken muun edelle! Kesälomat ovat alkaneet eikä kenenkään tule katsoa poispäin silloin, kun lapset ovat riskissä, Rantanen toteaa.
Hallitusohjelmassa höttöinen kirjaus
Hallitusohjelmaan on tulossa kirjaus ”turvataan resurssit sukuelinten silpomisen vastaiseen työhön”.
– Mitä lie tällä tarkoitetaan, kirjaus on valitettavan höttöinen. Toivon kuitenkin, että Rinteen hallitus tukee erillislakia ja sen laajentamista myös poikia koskevaksi, Rantanen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- erillislaki Ympärileikkaus tyttöjen silpominen Hallitusohjelma Mari Rantanen Väkivalta perussuomalaiset kansalaisaloite eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tänäkin kesänä moni tyttö joutuu matkalle – ja palaa hiljaa sukupuolielimet silvottuna

Perussuomalaisten varavaltuutettu jätti valtuustoaloitteen tyttöjen silpomista vastaan: ”Pettymyksekseni naispuolinen somalivaltuutettu jätti allekirjoittamatta”

Professorin oudot puheet kummastuttavat, vähättelee ympärileikkausten seurauksia naisille

Halla-aho: Lapsen silpomisen tai silvotuttamisen pitäisi olla peruste lakkauttaa oleskelulupa – ”Ehdollisilla rangaistuksilla tai sakoilla ei ole mitään pelotevaikutusta”

Kansa haluaa kieltää tyttöjen sukuelinten silpomisen, perussuomalaiset tukevat kansalaisaloitetta: ”Haitalliset kulttuuripiirteet pitää lopettaa täällä alkuunsa”
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.















