

PS ARKISTO
”Remontti-Reiska” Jorma Piisinen: Poikkeusoloihin varautuminen on viisautta
Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan on koettu turvallisuusuhkana koko Euroopassa, ja yleinen turvallisuuden tunne on heikentynyt Suomessakin. Järvenpään kaupunginvaltuutettu ja yrittäjä, takavuosien ”Remontti-Reiskana” tunnetuksi tullut Jorma Piisinen kehottaa jokaista taloyhtiötä ja työpaikkaa tarkistamaan ja huoltamaan väestönsuojansa siten, että ne olisivat tarpeen tullen käyttökunnossa.
Nord Stream -kaasuputkeen kohdistuneen sabotoinnin seurauksena on annettu ymmärtää, että samantapainen infraan kohdistuva uhka saattaa olla mahdollinen myös Suomessa. Todennäköisyys tähän on pieni, mutta sanotaan, että ei vara venettä kaada.
– Nyt olisi syytä siihen, että jokaisessa taloyhtiössä ja työpaikassa, joissa on väestönsuojat, ne tarkastettaisiin ja tehtäisiin tarvittavat huoltotoimet siten, että suojat ovat tarvittaessa käyttövalmiina. Tämä varmistetaan vuosihuoltojen yhteydessä. Huollon voivat tehdä siihen kykenevä kiinteistönhuoltoyhtiö tai siihen erikoistunut taho. Vastuu toimista on väestönsuojan nimetyllä hoitajalla. Tarkastuksista tulisi pitää pöytäkirjaa, Jorma Piisinen neuvoo.
Pelastuslaki edellyttää, että väestönsuoja sekä väestönsuojeluvälineet ja laitteet on kyettävä ottamaan käyttöön 72 tunnin kuluessa käskyn annosta.
Nyt on aika suorittaa huoltotoimet
Väestönsuojan vuosihuollon yhteydessä tarkastetaan ainakin sulkuteltta ja –huone, käymälät, käymäläkomerot, väestönsuojan ovet, luukut ja opasteet. Lisäksi tarkastetaan ilmanvaihtolaitteisto (ilmanottoputkistot, jakokanavat ja aktiivihiilisuodattimien pakkausten tiiviydet) sekä koekäytetään ne valmistajan ohjeiden mukaisesti.
Tarkastettava on myös poistoilma- ja ylipaineventtiilit ja normiolojen ilmanvaihdon sulkulaitteet, ylipainemittarin toiminta, viemäröinti, vesilaitteet, varavesisäiliöt, padotusventtiilin toiminta, väestönsuojan lämpötila ja kosteusprosentti, sähkö- ja viestintälaitteet sekä suojan ja turvallisuushenkilöstön suojavarusteet. Tärkeää on tarkastaa myös väestönsuojan tiiviys.
– Jos huoltotoimia ei ole tehty, nyt on aika suorittaa ne, Piisinen sanoo.
– Lisäksi väestönsuojat olisi hyvä siivota kunnolla ja varmistaa, että väestönsuojien sijainti on selkeästi merkitty.
Myös kotivara kannattaa hankkia
Vaikka Suomessa tällaisen vaaratilanteen riski on pieni, olisi Piisisen mukaan viisautta tarkastaa myös julkisten väestönsuojien ja yleisten kokoontumispaikkojen merkitseminen ja tiedottaa paikalliset asukkaat niiden sijainnista. Kunta vastaa alueellansa yhteisesti asukkaitaan varten tarvittavista väestönsuojelutoimenpiteistä. Jokaisella on silti velvollisuus auttaa hädässä olevia.
Oman asunnon ilmanvaihtokoneen sulkeminen on syytä opetella, samoin kuin varata rakennusteippiä ja muovia ilmanvaihtoventtiileiden tukkimiseksi myrkkykaasuonnettomuuksienkin varalta.
– Kotiin kannattaisi hankkia myös ns. kotivara. Tämä on perusteltua myös pandemioiden vuoksi. Kotivaralla tarkoitetaan yleisesti 72 tunnin selviytymispakettia hygieniatuotteiden, ravinnon ja juomaveden suhteen. Siihen kuuluvat myös lääkkeet, joditabletit, haavansidontavälineet, tulentekovälineet, sammutinkalusto, paristokäyttöinen radio varaparistoineen sekä kännykkä ja siihen varavirtalähde muutamaksi päiväksi. Kotivaran sisällöstä löytyy hyviä esimerkkejä mm. pelastustoimi.fi ja martat.fi -osoitteista, Piisinen kertoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kotivara vuosihuolto huoltotoimet Ukrainan sota Venäjän hyökkäys väestönsuojat Nord Stream pandemiat Remontti-Reiska Jorma Piisinen väestönsuojelu turvallisuuden tunne sabotaasi turvallisuusuhat Taloyhtiöt työpaikat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Väestönsuojelussa paljon tehtävää – perussuomalaiset vaatii hallitukselta toimia väestönsuojien kunnostamiseksi

Hallintovaliokunta yksimielinen – Purra: Kansainvälisen suojelun hakemista on kyettävä rajoittamaan

Väestönsuojelutilojen oltava kriisivalmiudessa – Leena Meri: ”Kriisitilanteen sattuessa väestönsuojelu perustuu paljolti taloyhtiöiden väestönsuojiin”

Kriiseihin varautumista parannettava – Tavio: ”Suomessakin pitää siirtyä sanoista tekoihin”

Jorma ”Remontti-Reiska” Piisinen tyrmää EU:n suunnitelmat rakennusten pakollisista energiaremonteista: ”Hölmöläisten hommaa”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










