

Riikka Purra Lahdessa: ”Minulla on yksi näkymä tulevaisuuteen ja se on se, että perussuomalaiset on Suomen suurin puolue”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi puheenjohtajavaalin alla puoluekokousväelle Lahdessa - "Vaikka poliittiselta opiltani olen melkoinen realisti, monen mielestä inhorealistikin, niin politiikassa olen nimenomaan idealisti".
Riikka Purra kertoi ainoaksi syykseen olla mukana politiikassa sen, että asioita saataisiin aikaan, muutettua asioita paremmiksi ja korjattua niitä, jotta Suomella olisi edessään parempi tulevaisuus. Purra toivoo, että tulevaisuuden Suomi olisi turvallisempi, vauraampi, suomalaisempi ja perussuomalaisempi.
”Suomi tarvitsee meitä”
– Mielestäni politiikassa ei ole mitään mieltä, jos siellä ei tehdä töitä niiden asioiden eteen ja tehdä oikeasti töitä, jotta saadaan muutoksia aikaiseksi. Kaikki tietävät, että meillä on nyt vaikea tilanne, mutta kuten sanoin jo edellisessä puheenvuorossani, me nousemme sieltä, Purra vakuutti.
– Suomi tarvitsee meitä. Me olemme tämän maan toivo, me yhdessä – tämä puolue – kykenee tekemään näitä asioita ja menemään vaikeiden aikojen yli. Tämä aika on todella vaikea myös Suomelle, tämä talouden kurimus ja muu, jolla on myös yhtymäkohtansa puolueen kannatuksen heikkoon tilanteeseen. Minulla on yksi näkymä tulevaisuuteen, ja se on se, että perussuomalaiset on Suomen suurin puolue, me olemme pääministeripuolue, koska sinä positiossa saamme vielä enemmän aikaan kuin tällä hetkellä.

Puoluekokousta voi seurata suorana Youtube-lähetyksenä:
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset juhlistaa 30-vuotista taivaltaan Lahdessa – puoluekokouksen henkilövaalien ehdokkaat esittäytyvät
Perussuomalaisten vuoden 2025 puoluekokouksen henkilövaalit järjestetään Lahdessa 14.–15. kesäkuuta. Kokouksessa valitaan puolueen puheenjohtaja, varapuheenjohtajat sekä puoluesihteeri seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi.

Suomi ei voi vastaanottaa maailmaa kylään, sillä se maksaa julmetusti – Purra tulisessa puheessaan: ”Suomi ei ole koko maailman sosiaalitoimisto, sairaala eikä koulu”
Perussuomalaiset on tehnyt hallituksessa jo runsaasti toimia, joilla maahantuloa rajoitetaan, taantumusta estetään sekä integraatiota edistetään ja edellytetään. Kuitenkin toimia tarvitaan paljon vielä lisää, sanoo valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra.

Riikka Purra: Perussuomalaisilla yhä valtava työmaa Suomen ja suomalaisuuden puolustamisessa – ”Ylivoimaisesti tärkeintä politiikassa”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee kansaa siitä, että tällä hetkellä suomalaisuus on hyökkäyksen kohteena. - Kyse ei ole sotilaallisesta hyökkäyksestä, vaan siitä, että Suomea ja suomalaisuutta on jo muutaman vuosikymmenen ajan rapautettu aktiivisin poliittisin päätöksin, sisältäpäin. Suomi, suomalaisuus, suomalainen kulttuuri ja elämäntapa, on joutunut tihutyön ja anteeksiantamattoman välinpitämättömyyden kohteeksi. Suomessa tarvitaankin nyt perussuomalainen herätys, Purra sanoo.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.

Toimeentulotukimenot kasvussa – jo yli puolet somaliaa ja arabiaa puhuvista nostaa tukea
Perustoimeentulotuen maksatus kasvoi viidenneksellä vuonna 2025. Tukea saaneissa kotitalouksissa asui noin kuusi ja puoli prosenttia Suomen väestöstä. Koko maan tasolla somalia ja arabiaa puhuvista noin puolet nostaa perustoimeentulotukea














