

MATTI MATIKAINEN
Ronkainen: EU on kriisissä – “Euroopasta puuttuu yhtenäinen, toimiva pakolaispolitiikka”
Euroopassa uudeksi normaaliksi noussut maahanmuuttokritiikki on johtamassa siihen, että Saksan liittokansleri Angela Merkelin palli heiluu. Merkelin omat tukijat ovat uhanneet turvapaikanhakijoiden käännytysten aloittamisella, jos asiassa ei päästä tyydyttävään ratkaisuun, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen.
Ronkainen toteaa Uuden Suomen blogissaan, että aikaa asiaa käsittelevään EU:n huippukokoukseen on kaksi viikkoa.
– Vallastaan kynsin ja hampain kiinni pitävä Merkel on yhdessä EU:n toisen talousmahdin Ranskan ja sen presidentin Emmanuel Macronin kanssa laatinut luonnoksen, jossa EU ryhtyisi valvomaan niin kutsuttua Dublin-asetusta voimakkaammin. Tarkoituksena on estää turvapaikanhakijoiden kulku alkuperäisestä saapumismaasta muualle Eurooppaan.
– Suunnitelma sysäisi suurimman vastuun Italialle ja Kreikalle, jota kautta turvapaikanhakijoiden massat liikkuvat. Lisäksi Unkari ja Puola seisovat tiukasti kaikkia kaavailtuja taakanjakomekanismeja vastaan, Ronkainen toteaa.
Leirejä Euroopan ulkopuolelle
Tanska ja Itävalta ovat väläytelleet Australian-tapaisia mantereen ulkopuolisia käännytysleirejä, joihin ohjattaisiin kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet. Myös Suomea on pyydetty mukaan suunnitteluihin, mutta sisäministeri Kai Mykkänen (kok.) tyrmää ajatuksen.
– Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) on puolestaan linjannut hallituksen politiikan suuntaviivoja siten, että turvapaikanhakijoita otettaisiin enemmän kiintiöjärjestelmän kautta ja vähemmän niin sanottuina spontaaneina turvapaikanhakijoina. Tämä tosin edellyttäisi sitä, että ulkorajavalvonta olisi kunnossa, palautukset toteutuisivat tehokkaasti ja Schengen- sekä Dublin-asetukset toimisivat suunnitelman mukaan, Ronkainen muistuttaa.
– Vaikuttaa siltä, että eurooppalainen tähän asti huonosti toiminut turvapaikkapolitiikka on olosuhteiden pakosta tulossa tiensä päähän.
Täysin hampaaton hallitus
Ronkainen huomauttaa, että ulkorajojen valvonta, palautusten tehostaminen ja turvapaikkashoppailun estäminen ovat osa perussuomalaisten maahanmuuttopoliittista ohjelmaa, joka hallituksenkin olisi ollut syytä ottaa onkeensa jo vaalikauden alusta.
– EU:n pakolaiskriisi ei ratkea, ellei perussuomalaisten sekä Euroopan muiden maahanmuuttokriittisten äänien peräänkuuluttamaa politiikka ryhdytä toteuttamaan, Ronkainen kirjoittaa.
– Hallituksemme on ollut täysin hampaaton ongelman edessä, mutta jos EU-tasolla asiassa saataisiin vihdoin toimiva päätös, niin ensimmäistä kertaa Suomen unionijäsenyydestä voisi olla jotain hyötyäkin!
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Sopimukset ovat irtisanottavissa – “Jokaiselle maalle oma turvapaikkapolitiikka”

Immonen: Kääntyminen kristinuskoon ei saa olla turvapaikkaperuste – “Huijaavat järjestelmäämme”

Ronkainen: Terrorismin uhka todellinen median vähättelystä huolimatta – “Ylen toimittajan analyysi sai vereni kiehumaan”

Maahanmuuttopolitiikan minikokouksesta pannukakku
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".

Ruotsin Kela maksaa vuosittain miljardituet vilpillisille kansalaisille – tapausten määrä moninkertaistunut muutamassa vuodessa
Konstit on monet kun kansalaiset huijaavat rahaa hyvinvointivaltiolta. Tukipetosten määrä on moninkertaistunut muutamassa vuodessa. Tyypillinen vilunki on tukien maksaminen henkilölle, joka on jo poistunut maasta. Ruotsin Kelan eli Försäkringskassanin miljardilukuihin on perehtynyt Fokus-media.