

LEHTIKUVA
Ronkainen paheksuu yliopistojen politikointia: Olisiko Rajat kiinni -mielenosoituksesta saanut opintopisteitä – tuskin!
Eduskunnassa käytiin tällä viikolla välikysymyskeskustelu koulutuksen tasa-arvoisuudesta. Vaikka eriarvoistumiskehitys onkin huolestuttavaa ja kouluttamattomuuden periytymistä on syytä ehkäistä, on kolikolla myös perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkaisen mielestä kääntöpuoli.
– Helsingin yliopisto on ottanut turvapaikanhakijoille ja pakolaisasemassa oleville oman väylän yliopistohakuun, jossa aiempaa koulutustaustaa ei tarvitse (ainakaan todistella) lainkaan. Ei voi olla niin, että kantaväestöllä tulee olla esikoulusta lähtien koulutusputki käytynä ja todistukset jatko-opintoihin päästäkseen, mutta rajan yli lampsimalla olet automaattisesti pätevä hakemaan korkea-asteelle!
– On jo tiedossa, että toisin kuin iPhonet, opintotodistukset eivät juurikaan säily Välimeren yli puhumattakaan siitä, onko turvapaikanhakijoiden kotimaassaan käymä koulutus mitenkään verrannollista suomalaiseen koulutusjärjestelmään, Ronkainen lataa blogissaan.
Mielenosoitukset eivät 0le opiskelua
Ronkaisen mielestä yliopistojen opetussisältöjä on samalla syytä tarkastella kriittisesti. Suomen Uutiset julkaisi artikkelin Turun yliopiston sukupuolentutkimuksen oppiaineen opinto-ohjelmasta, jossa turvapaikanhakijoiden mielenosoitukseen osallistumalla on voinut saada opintopisteitä.
– Millä tavalla mielenosoituksiin osallistuminen liittyy mitenkään yliopistojen opetustehtävään, saati sukupuolen tutkimiseen? Olisiko Rajat kiinni –mielenosoituksesta herunut myös pisteitä? Tuskin.
– Vieläkin opintopisteitä on mahdollista kartuttaa osallistumalla mitä kummallisempiin seksuaalivähemmistöille tutumpiin aktiviteetteihin, kuten queer-kävelyihin, feministiseen itsepuolustukseen, roller derbyyn tai vaikka tanssimalla! Ronkainen ihmettelee.
Politiikka pois yliopistoista
Tietyt oppiaineet ovat Ronkaisen mukaan ryyditetty poliittisella sisällöllä, edellä mainittu sukupuolentutkimus ehkä pahimpana esimerkkinä.
– Kenelläkään uutisia seuraavalle ei myöskään tule yllätyksenä, että Tampereen yliopiston journalistiikan ja viestinnän opiskelijoiden poliittinen kanta on vahvasti vihervasemmistolaisella akselilla, Ronkainen toteaa.
– Politiikka pitäisi saada pois yliopistoista ja niiden tulisi antaa keskittyä tieteelliseen opetukseen ja tutkimukseen. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että vihervasemmistolainen politiikka tunkeutuu yliopistoissa jo oppilaaksi ottamisen vaiheeseen, ja aivopesu voi alkaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Näkökulma: Objektiivista journalismia vai omien mielipiteiden tuputtamista? Nuori toimittajasukupolvi marssittaa maskotteja julkisuuteen seurauksista välittämättä

Toimittajat ilman rajoja -järjestön pomo: ”Liian monella toimittajalla akateeminen koulutus ja vasemmistoliberaali arvomaailma”

Ronkainen: Orpo myöntää maahanmuuttajien ohituskaistan poliisin ammattiin

Kyselytutkimus: Journalismin opiskelijat kannattavat punavihreitä aatteita
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










