

Kuvassa harjoituksissa käytettävä sakaramiina (etualalla) ja panssarimiinana käytettävä telamiina elokuussa 1996. / LEHTIKUVA
Ronkainen ja Raatikainen: Irti Ottawan sopimuksesta – Suomen maanpuolustuskyky heikkenee oleellisesti ilman jalkaväkimiinoja
Perussuomalaiset kansanedustajat sekä puolustusvaliokunnan jäsenet Jari Ronkainen ja Mika Raatikainen ovat jättäneet tänään hallitukselle toimenpidealoitteen Ottawan jalkaväkimiinat kieltävästä sopimuksesta irtautumiseksi.
Aihe on ollut viime aikoina jälleen ajankohtainen. Myös istuva presidentti Sauli Niinistö, sanoi vaalikampanjansa aikana, että ”maamiinoihin voitaisiin ehkä palata sodan sattuessa.”
Sopimus oli virhe
Ronkaisen ja Raatikaisen mielestä ne pitäisi palauttaa mahdollisimman pian.
– Jos hallituksessa on vähänkin halua irtautua sopimuksesta, niin annamme oppositiosta täyden tulitukemme. Useat turvallisuus- ja ulkopolitiikasta hyvin perillä olevat henkilöt pitävät Ottawan sopimusta virheenä. Jalkaväkimiinat ovat tehokas, taloudellinen ja puolustusvoimien käyttämänä turvallinen puolustuskeino, jolle ei löydy korvaavaa ratkaistua, Ronkainen toteaa.
Halpa henkivakuutus
Raatikaisen mukaan maamiinat ovat oikein käytettynä pienen maan halpa henkivakuutus, eikä niihin astu kuin vihollinen.
– Maamiinat vähentävät omien joukkojemme henkilöstötappioita merkittävästi, koska niiden valvontaan vihollisen hyökkäyshetkellä ei tarvita henkilöitä.
Suuri naapuri hyötyy
Raatikainen kysyy miksi pienen Suomen pitäisi noudattaa sille epäedullista sopimusta, josta hyötyy suuri naapuri, joka ei itse aina noudata kaikkia sopimuksia.
Perussuomalainen puolustusvaliokunnan kaksikko näkee, että Suomen maanpuolustuskyky heikkenee oleellisesti ilman jalkaväkimiinoja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Kokoomus halusi Ottawan sopimukseen ja teki Suomesta ottavan osapuolen

Perussuomalaiset: Maanpuolustus on peruskalliomme

Ulkoasiainvaliokunnassa äänestettiin Ottawan sopimuksesta – perussuomalaiset eri linjalla valiokunnan enemmistön kanssa: Kansallisen turvallisuuden on mentävä miinakiellon edelle
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Purra: Media komppaa opposition valheita euron bensasta
Purra sivaltaa keskustaa, SDP:tä ja näitä myötäilevää mediaa tietoisesta valheen levittämisestä. Vaikka perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet euron bensaa, tällainen väite toistuu edelleen yhä aggressiivisemmin opposition ja median ulostuloissa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












