
Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.
Toissa viikolla kolme alaikäistä, ruotsista saapunutta palkkamurhaajaa ammuskeli eri puolilla Tanskaa. Viime tiistaina kioskiin heitettiin käsikranaatti Kööpenhaminassa. Tanskan oikeusministeri sai tarpeekseen ruotsalaisten jengirikollisten turismista ja päätti laittaa tappomatkailulle pisteen.
Kööpenhaminan monikulttuurisessa Østerbrossa sijaitsevaan kioskiin heitettiin tiistai-iltana räjähde, todennäköisesti käsikranaatti. Paikat menivät säpäleiksi mutta kukaan ei loukkaantunut.
Epäillyt räjäyttäjät pidätettiin myöhemmin illalla Juutinrauman sillan tullissa heidän ollessaan matkalla Ruotsiin. Pidätetyt ovat 25-vuotiaat mies ja nainen, molemmat Ruotsin kansalaisia.
Viimeisen viikon aikana viranomaiset ovat selvitelleet kolmea eri nuorten ruotsalaisten tekemää törkeää rikosta Tanskassa. 17-vuotiaat epäillyt jengirikolliset ovat ampuneet ihmisiä Kööpenhaminassa sekä Jyllannin Koldingissa.
-Olemme havainneet järjestäytyneen rikollisuuden etsivän sosiaalisesta mediasta halukkaita suorittamaan väkivaltarikoksia ja valitettavasti nuoret ruotsalaiset ovat hyväksyneet tarjotun maksullisen tehtävän, toteaa Tanskan keskusrikospoliisin erikoisyksikön päällikkö Torben Svarrer Sydsvenskanissa.
”Mahdotonta hyväksyä”
-Otan nämä tapahtumat ja poliisilta saamamme tiedot erittäin vakavasti. On täysin mahdotonta hyväksyä, että ruotsalaiset ja Ruotsissa asuvat tulevat Tanskaan tekemään törkeitä rikoksia, sanoo Tanskan oikeusministeri Peter Hummelgaard uutistoimisto TT:n kiertoartikkelissa.
-Emme haluaa Ruotsin todellisuutta Tanskaan.
Hummelgaardin mukaan yhteistyö Ruotsin poliisin kanssa toimii. Hän aikoo aivan lähiaikoina tavata Tanskan poliisiylijohtajan ja keskustella tilanteesta. Esillä nousevat kysymykset poliisin mahdollisesti tarvitsemista lisäresursseista vierailurikollisuuden katkaisemiseksi.
Oikeusministeri Hummelgaardin mukaan olla jopa mahdollista, että rajamuodollisuudet palautetaan Tanskan ja Ruotsin välille ja vapaa liikkuvuus maiden välillä loppuu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.


Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen saa päivittäin yhteydenottoja etelän suurten kaupunkien päiväkodeista erityisopettajilta ja varhaiskasvattajilta, jotka ovat järkyttyneet ja uupuneet siitä tilasta, johon Suomi on ajautunut. Päättäjien on viimein otettava tämä hätähuuto todesta ja laitettava tälle kehitykselle stoppi, Seppänen vaatii.

Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää