

Ruotsin pääministeri Stefan Löfven. / Antti Aimo-Koivisto
Ruotsi kyseli apua turvapaikkakaaokseen – Tanska tylynä: ”Syyttäkää tilanteesta itseänne”
Syyttäkää turvapaikkatilanteesta itseänne. Näin Tanskan hallitus vastasi Ruotsille, joka pyysi EU:lta apua hallitsemattomaksi riistäytyneeseen turvapaikkakriisiin. Asiasta kertoi Nyheter Idag viime perjantaina.
Ruotsin maahanmuuttopolitiikka on ollut viime vuosina Euroopan ja koko maailmankin mittakaavassa hyvin liberaalia. Ruotsiin on jatkuvasti suuntautunut paljon tulijoita, mutta nyt heitä on ennätyksellisen paljon. Maanantaina saapui 2160 henkilöä, joista noin puolet on Afganistanista. Ylen mukaan viime viikolla rikottiin viikkokohtainen ennätys, 10 822 tulijaa.
– Ruotsi on pitkään kantanut kohtuuttoman suurta vastuuta muihin EU-maihin verrattuna, ja meidän tilanteemme on nyt erittäin kireä, kommentoi pääministeri Stefan Löfven aiemmin uutistoimisto TT:lle.
Nopea muutos ilmapiirissä
Aiemmin ministeritasolla puhutiin sydämien avaamisesta tulijoille. Nyt puhutaan järjestelmän romahtamisesta.
Harva ruotsalainenkaan hehkuttaa enää avointa kansankotia. Sanomalehti Aftonbladet kirjoitti äskettäin, että enää yksi kymmenestä ruotsalaisesta toivoo maan vastaanottavan lisää pakolaisia.
– Ruotsalaiset ovat itse ajaneet itsensä tähän tilanteeseen. He ovat vuosikausia harjoittaneet äärimmäisen sallivaa maahanmuuttopolitiikkaa, Tanskan maahanmuutto- ja integraatioasioista vastaava ministeri Inger Støjberg totesi.
Hän kertoi paikallisen TV2:n haastattelussa myös, että Tanska saattaa kiristää maahanmuuttopolitiikkaansa vielä entisestään.
Ruotsille ei Tanskalta heru apua eikä ymmärrystä. Tanskan ulkoministeri Kristian Jensen totesi, että Ruotsi on itse vastuussa päätöksistään ja joutuu nyt elämään seuraustensa kanssa.
Vielä äsken oli toisin
Vielä kaksi kuukautta sitten puheet Ruotsissa kuulostivat kovin erilaisilta. Pohjoismaisesta yhteistyöstä vastaava ministeri Kristina Persson totesi televisioidussa väittelyssä, että Ruotsin asiat ovat Tanskaa paremmalla tolalla, koska maahan saapuu niin paljon turvapaikanhakijoita.
– Ruotsin talouselämä saa pitkällä aikavälillä etua turvapaikanhakijoista. Väestömme ikääntyy. Meidän pitää saada työmarkkinoille lisää väkeä täyttämään eläkkeelle lähtevien paikat, Persson hehkutti aiemmin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Merkel tiukentamassa pakolaispolitiikkansa linjaa – perheenyhdistäminen rajataan valtaosalta pois

PS-kansanedustajalta lakialoite: Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset karkotettava automaattisesti

Halla-aho: Ruotsista tulijat käännytettävä rajalta, vaellus saatava loppumaan keinolla millä hyvänsä

Pohjoismaiden ulkoministerit estävät turvapaikkashoppailua
Viikon suosituimmat

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Vantaan väestö vaihtuu eurooppalaisittain harvinaisen kovaa vauhtia – talous velkaantuu
Vantaan ulkomaalaistaustaisten osuus on noussut noin 30 prosenttiin muutamassa vuosikymmenessä. Kaupungin vuoden 2025 tulos oli 79,7 miljoonaa euroa alijäämäinen, ja velka kaksinkertaistuu kolmessa vuodessa. Kantasuomalaiset ovat jo äänestäneet jaloillaan.

Vantaan vetovoima koetuksella: Asukkaat vaihtuvat, asuntojen arvo sulaa
Kotimaan muuttotappio, voimakkaasti muuttunut väestörakenne ja laskevat asuntojen hinnat herättävät kysymyksen siitä, millaiseksi kaupungiksi Vantaa on kehittymässä – ja kenelle se on tulevaisuudessa houkutteleva.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













