

Ruotsidemokraatit ja maltilllinen kokoomus yhteisrintamassa: ”Ydinvoimaa tarvitaan energiahuollon turvaamiseksi ja ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi”
Sähkön hinnannousu ja energiasektorin haavoittuvuus vaativat konkreettisia toimenpiteitä korskeiden puheiden jatkoksi. Ydinvoiman tulevaisuus on turvattava tai työpaikat ja päästötavoitteet ovat vaarassa. Näin kirjoittavat kokoomuksen ja ruotsidemokraattien valtiopäiväedustajat yhteisessä mielipideartikkelissaan Dagens Industri -verkkomediassa.
Euroopan unionissa valmistellaan parhaillaan taksonomiaa eli luokitusjärjestelmää, jossa määritellän ympäristön kannalta kestävät investoinnit. Taloudelliset panostukset pitäisi kohdistaa näihin ”vihreisiin” investointeihin. Ydinvoima on jäämässä suotavien energiantuotantomuotojen ulkopuolelle.
– On olemassa suuri riski siitä, EU:n sääntökehyksessä ydinvoima luokitellaan ympäristön kannalta kestämättömäksi investoinniksi. Jos yhä uusia ydinreaktoreita joudutaan sulkemaan Ruotsissa, sillä on tuhoisia seurauksia kotitalouksille, työlle ja ilmastolle, kirjoittavat kokoomuksen Elisabeth Svantesson ja ruotsidemokraattien Oscar Sjöstedt DI:n verkkomediassa.
Valtaosa Ruotsin energiasta uhanalaista
Jos sekä ydin- että vesivoima jäävät vaille kestävän kehityksen statusta, se tarkoittaa 75 prosenttia Ruotsin sähköntuotannosta, valtiopäiväedustajat muistuttavat. Investointien houkutteleminen maahan kävisi erittäin vaikeaksi ja teollisuuden toimintaedellytykset heikkenisivät oleellisesti, kun tuotanto ei enää perustuisi ”kestävällä tavalla” tuotettuun energiaan.
– Tämä on tietysti mieletöntä, koska ruotsalainen energiantuotanto on ainutlaatuisen puhdasta. Jos muilla EU:n jäsenvaltioilla olisi samanlainen sähkön tuotantovalikoima käytössään, unionin ilmastotyö olisi edennyt huomattavasti pidemmälle.
Ruotsidemokraatit ja kokoomus edellyttävät, että punavihreän hallituksen energiaministeri ilmestyy hattu kädessä valtiopäivien talousvaliokuntaan ja tekee selväksi sen, että Ruotsi tulee toimimaan EU:ssa siten, että ydinvoima kuuluu kestävällä tavalla tuotetun energian piiriin.
– Hallitus on jo antanut meille EU:n korkeimman työttömyysasteen ja heikoimpien joukkoon kuuluvan taloudellisen kasvun. Jos se ei nyt onnistu puolustamaan maamme energiahuoltoa, kyseessä on jälleen uusi isku vasten ruotsalaista työtä ja kilpailukykyä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maltilllinen kokoomus sääntökehys kestävät investoinit luokitusjärjestelmä taksonomia Elisabeth Svantesson Oscar Sjöstedt energiantuotanto kestävä kehitys sähköntuotanto Euroopan unioni Vesivoima Ydinvoima Ruotsidemokraatit Kokoomus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallituksen ilmastokunnianhimosta tulossa jättilasku suomalaisille veronmaksajille – perussuomalaisille riittäisi vähempikin kunnianhimo

Purra: Seuraava yhteisvastuullinen, tulonsiirtoihin ja velkaan perustuva EU-paketti syötetään ilmastonmuutoksen vastaisen taistelun teemalla – ”Suomalaisten tehtävä on maksaa”

Euroopan komissio esittää ”sosiaalista ilmastorahastoa” – suomalaiset mukaan maksamaan kreikkalaisten ja italialaisten sähköautoja

Euroopan sähkömarkkinat järisevät – kuluttajien energialasku voi nousta viidenneksen

Euractiv: Saksan demarit rummuttavat fossiilisen maakaasun puolesta – ydinvoimalle täystyrmäys

Neuvostoliittomainen suunnitelmatalous EU:n energiapolitiikassa saattaa jopa hidastaa taistelua ilmastonmuutosta vastaan
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.

Strandman kritisoi OAJ:n kielilinjaa: Suomen koulussa ensisijainen tavoite on oppia suomen kieli
Perussuomalaisten kansanedustaja, rehtori ja erityisopettaja Jaana Strandman kritisoi vahvasti Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n eduskuntavaali- ja tulevan hallitusohjelman tavoitteita maahanmuuttajien oman äidinkielen opetuksen lisäämisestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













