Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkessonilta viesti vallanvaihdosta riemuitseville syyrialaispakolaisille: ”Tässä olisi teille tilaisuus lähteä kotiin”

11.12.2024 |09:14

Ulkomailla syntyneistä ruotsalaisista suurin osa on lähtöisin Syyriasta, lähes 200 000 ihmistä. Tuhannet heistä riemuitsivat eri puolilla Ruotsia vanhan vallan kaatumista lähtömaassaan. Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson viestitti juhlijoille: ”Tässä olisi teille tilaisuus lähteä kotiin”.

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson muistutti sunnuntaina viestipalvelu X:ssä, että Syyrian vallanvaihdon takana ovat ”tuhoisat islamistiset voimat”.

Åkesson noteerasi myös sen,  että Ruotsissa on paljon ihmisiä, jotka iloitsivat täysin rinnoin vallan vaihdoksesta. Hänellä oli viesti riemuitsijoille:

– Tässä olisi teille tilaisuus lähteä kotiin.

Åkesson mielestä syyrialaisten oleskeluluvat pitäisi laittaa uuteen harkintaan muuttuneen tilanteen vuoksi. Ruotsi päätti maanantaina Suomen ja usean muun eurooppalaisen maan ohella, että syyrialaisten turvapaikkahakemusten käsittely pistetään toistaiseksi jäihin.

Myös pakolaisaaltoon varauduttava

Åkesson viestitti samalla, että hän aikoo ottaa hallituksen kanssa esille henkilöllisyystarkistusten tiukentamisen maan rajoilla. Euroopassa on syytä varautua myös mahdolliseen pakolaisaaltoon, koska Syyrian tilanne on epäselvä ja valta jihadisteilla,

Ulkoministeri Maria Malmer Stenergard tarttui välittömästi Åkessonin viestiin ja ilmoitti, ettei vielä ole aika palata Syyriaan.

– Tietojeni mukaan moni haluaisi nyt palata Syyriaan tapaamaan läheisiään ja todella ymmärrän tämän – mutta sen aika ei ole nyt.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
5.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
6.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
9.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää