
Ruotsidemokraattien valtiopäiväryhmän puheenjohtaja Mattias Karlsson: meistä ei tule uuden hallituksen kynnysmattoa
Ruotsin valtiopäivävaaleihin on vajaa kuukausi aikaa ja kannatusmittaukset lupaavat kolmen kärjelle tasaista lopputulosta. Hallituksen muodostamisesta on tulossa ilmeisen haastavaa ja täysin uudet kuviot ovat mahdollisia. Maltillinen kokoomus tarvitsee ruotsidemokraatteja hallitukseen tai hallituksensa tueksi. Nyt on kysymys tuen ehdoista.
Uusimman tunnekuohun sai aikaan kokoomuksen ryhmänjohtaja Tobias Billström, joka totesi puolueensa kaavailevan vähemmistöhallitusta. Se johtaisi maata ruotsidemokraattien tuella. Sosialidemokraattien ulkoministeri Margot Wallström totesi välittömästi tähän, että ”selvät sävelet, ääni kokoomukselle on ääni ruotsidemokraateille”.
Billström korjasi hetiperään lausuntoaan ja totesi kuvanneensa vain sitä, kuinka valtiopäivät laitoksena toimii. Politiikka on mahdollisen taitoa.
– Ja siinähän ei ole mitään uutta, hän painotti.
Ruotsidemokraatitkaan eivät innosta kiljuen lämpene Billströmin ajatuksille:
– Ensin kokoomus sanoo, että asia on näin ja heti seuraavana päivänä se onkin noin. Tämä ei sinänsä ole uutta kokoomuksen vuosikausia jatkuneessa pelissä, kommentoi ruotsidemokraattien ryhmänjohtaja Mattias Karlsson Expressen-lehdelle. Karlssonin keskeisestä asemasta puolueessa kertoo se, että hän tuurasi aikanaan puoluejohtaja Jimmie Åkessonia tämän sairasloman ajan.
– On aika tavalla huolestuttavaa, että kellään ei näytä olevan ajatusta siitä, miten Ruotsia johdetaan vaalien jälkeen, Karlsson pohtii.
– Jos kokoomus vakavissaan pohtii yhteistyön syventämistä puolueidemme välillä, niin tervetuloa keskustelemaan naamakkain kanssani siitä, istummeko yhdessä hallituksessa vai tukeeko ruotsidemokraatit hallitusta sen ulkopuolelta, Karlsson jatkaa.
Ruotsidemokraateilla on pitkä lista vaatimuksia
Karlssonin mukaan ruotsidemokraateilla on pitkä lista asioita, joista on päästävä sopuun ennen kuin minkäänlaisesta tuesta millekään hallituskoalitiolle voidaan edes uumoilla. Kynnyskysymyksiä ovat tietty maahanmuuton rajoittaminen, lain ja järjestyksen kunnioittaminen sekä vähäväkisten oikeus yhteiskunnan turvaamaan hoitoon ja huolenpitoon.
– Kokoomuksella on lapsellinen kuva hinnasta, millä he voisivat ostaa tukemme. On puhuttu vaikkapa siitä, että muodostettaisiin parlamentaarinen komitea selvittämään maahanmuuton tulevaisuutta ynnä muuta soopaa, Karlsson siunailee.
– Näillä tempuilla ei ruotsidemokraattien tukea hankita. Keskeistä on täsmällinen näkemys ja suunnitelma siitä, miten käytännössä muutetaan asioita, jotka ovat ruotsidemokraateille tärkeitä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vaalit ovat taistelua todellisuuskuvasta – ruotsidemokraatit Facebookissa suurempi kuin muut yhteensä
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











