
Sairaanhoitopiirin johtajan syntymäpäiväjuhlista kantelu
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin perussuomalainen hallituksen jäsen Heikki Tamminen on jättänyt eduskunnan oikeusasiamiehelle kantelun sairaanhoitopiirin hallituksen puheenjohtajan Piia Elon päätöksestä hyväksyä 19 000 euroa käytettäväksi sairaanhoitopiirin johtajan Olli-Pekka Lehtosen syntymäpäiväjuhliin. Myös sairaanhoitopiirin johtajan osuus mahdolliseen virheeseen on tutkittava.
– Kantelussa halutaan selvittää, onko sairaanhoitopiirin toimintasääntöä rikottu. Toimintasääntö antaa hallituksen puheenjohtajalle valtuuden hyväksyä sairaanhoitopiirin johtajan matka- ja edustuskuluja. On kuitenkin kyseenalaista kuuluvatko syntymäpäiväjuhlat edustuskulujen piiriin, ja siksi asia selvitetään, kuten on luvattu, Tamminen selittää.
Puheenjohtaja päätti juhlista ilman hallitusta
Tammisen mielestä sääntöjä ja puheenjohtajan valtuuksia on jatkossa tarkisteltava uudelleen, ettei vastaavaa tapahtuisi.
– Tapahtuma on aiheuttanut ymmärrettävästi suurta epäluottamusta myös meitä muita hallituksen jäseniä kohtaan. Meillä ei ole ollut mahdollisuutta nähdä tai kuulla hallituksen puheenjohtajan päätöksestä. Tämän olen varmistanut henkilökohtaisesti sairaanhoitopiirin hallintojohtajalta. Päätös olisi ehdottomasti pitänyt tuoda hallituksen käsittelyyn.
Erittäin huonoa hallintotapaa
Kantelun perusteluosassa sanotaan seuraavaa:
”Päätös on mielestäni tulkittavissa hyvän hallintotavan ja sairaanhoitopiirin toimintasääntöjen vastaiseksi, koska toimintasäännön §10 kohta 4 antaa hallituksen puheenjohtajalle oikeuden ratkaista vain matkalaskuja ja edustuskuluja. Mielestäni syntymäpäiväjuhlat eivät kuulu kumpaankaan kategoriaan, joten toimintasääntöä on rikottu.
Lisäksi hallituksen puheenjohtaja sekä sairaanhoitopiirin johtaja osoittavat erittäin huonoa hallintotapaa sillä, ettei asiasta ole kerrottu sairaanhoitopiirin hallitukselle. Kyse on euromääräisesti merkittävästä kulusta, vaikka harkintavallalle ei ole euromääräistä rajaa. Hallituksella ei ole ollut mahdollisuutta tietää asiasta, kuten käy ilmi piirin hallintojohtajan vastauksesta. Toimintatapa on aiheuttanut suurta epäluottamusta muita hallituksen jäseniä kohtaan, sekä kieltäytymisiä henkilökunnalta toivotuista vapaaehtoisista säästötoimista.”
Artikkelia muokattu 8.5. klo 11.17.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

EU-parlamentaarikko ei päässyt Lontoon mielenosoitukseen — pääministeri tukahduttaa sananvapautta
Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Turve-kansalaisaloite ylitti 50 000 allekirjoituksen rajan – etenee eduskuntaan
Kansalaisaloite turpeen luokittelemiseksi uusiutuvaksi energiaksi ja poistamiseksi EU:n päästökaupan piiristä on saavuttanut vaaditun 50 000 kannattajan rajan. Aloite etenee nyt eduskunnan käsittelyyn.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.















