
Saksalaiskoululaisten oppimistulokset romahtivat – Saksa Pisa-sokissa
Koululaisten oppimistasoa vertailevan kansainvälisen Pisa-tutkimuksen tulos on sokki saksalaisille. 15-vuotiaiden nuorten lasku- ja lukutaito osoittautui kehnommaksi kuin koskaan kahdenkymmenen vuoden mittausjakson aikana. Toimittaja Pertti Rönkkö raportoi Berliinistä.
Kun laskutaito oli neljä vuotta sitten huono 22 prosentilla kaikista oppilaista, niin nyt heidän osuutensa on kasvanut kahdeksalla prosenttiyksiköllä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että 30 prosenttia 15-vuotiaista ei osaa esimerkiksi laskea tavaroiden arvoa eri valuutoissa.
Tulokset ovat lähes yhtä huonoja lukutaidon kohdalla. Joka viides koululainen ei ymmärrä keskipitkästä tekstistä sen olennaista sisältöä.
Erityisen huonosti menestyivät maahanmuuttajaperheiden lapset, joita on koululaisista 26 prosenttia. Edellisessä tutkimuksessa lukemisongelmia oli 63 prosentilla, nyt 67 prosentilla.
Kotien varallisuuserot vaikuttavat
Saksan opetusalan ammattiliiton mukaan eräs syy maahanmuuttajalasten oppimisvaikeuksiin ovat liian suurien luokkakokojen ja pätevien opettajien puutteen lisäksi kieliongelmat sekä vanhempien huono sosiaalinen asema.
Kotien varallisuuserot ja vanhempien koulutustaso heijastuvat Saksassa oppimistuloksiin enemmän kuin monissa muissa Euroopan maissa.
Eräänä selittävänä tekijänä pidetään koronaa. Koulurakennukset olivat Saksassa pandemian aikana kiinni keskimäärin kolme kuukautta, mikä oli kauemmin kuin useissa muissa maissa.
Monet oppilaat valittivat opettajien innottomuutta pitää heihin yhteyttä etäopetuksen aikana. Etäopetus ei tuottanut toivottua tulosta huonon digitaalitekniikan takia.
Berliiniläisessä Tagesspiegel-lehdessä muistutetaan, miten myös aikoinaan koulutuksesta vastaavien saksalaispoliitikkojen opintomatojen kohteena ollut ”Pisa-Suomi” on romahtanut aikaisemmilta kärkipaikoilta.
Heikko koulumenetys tuo jättilaskun
– Saksalaisten koululaisten suoritusten heikkeneminen aiheuttaa suuria huolia. 15-vuotiaiden suoritukset matematiikassa ja lukemisessa ovat kokonaisen kouluvuoden verran jäljessä siitä, missä oltiin vuosia sitten. Tällaista takapakkia ei ole tapahtunut koskaan aikaisemmin, sanoo koulutuspolitiikasta vastaava johtaja Ludger Wössmann ifo-taloustutkimusinstituutista.
Hänen mukaansa nyt on alemmalle tasolle kuin missä Saksassa oltiin yli 20 vuotta sitten.
Instituutissa on laskettu, että jälkeenjääminen Pisa-tuloksissa, kuten nyt matematiikassa tulee maksamaan Saksan taloudelle vuosisadan loppuun mennessä noin 1400 miljardia euroa.
Tasapäisyydestä luovuttava
Saksalainen AfD-puolueen hallituksen jäsen Carlo Clemens näkee eräinä huonon menestyksen syinä yhtenäisyyskoulujärjestelmän sekä koulujen ja opettajien ylikuormituksen.
Hänen mukaansa tilannetta voitaisiin korjata luopumalla luokkien homogeenisuuden vaatimuksesta, palauttamalla erityisopetus heikoimmille oppilaille, pienentämällä luokkakokoa sekä järjestämällä siirtolaislapsille kieliopetus ennen koulun alkua.
Clemensin mielestä opetuksessa olisi nostettava saksan kieli ja matematiikka etusijalle.
Pertti Rönkkö, Berliini
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Pisa-tulokset sen kertovat – ennen ainakin suomalainen koulu oli parempi

Vaihtoehto Saksalle -puolue luokiteltiin ”varmennetusti äärioikeistolaiseksi” myös Sachsenin osavaltiossa

Saksaan syntyvä uusi vasemmistopuolue vaatii muutosta ilmasto-, maahanmuutto- ja Ukraina-politiikkaan

Koponen: Opetushallitus on laitettava leikkuriin
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












