Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Sanna Antikainen ja Peter Östman vastaavat Honkasalolle: Palestiinalaishallinto on halunnut hoitaa rokotukset itse

24.01.2021 |07:26

Kansanedustajat Sanna Antikainen (ps.) ja Peter Östman (kd.) ihmettelevät kansanedustaja Veronika Honkasalon (vas.) Twitterissä esittämää kommenttia, jonka mukaan se, että Israel ei rokota myös palestiinalaisalueiden asukkaita, olisi ihmisoikeusrikkomus.

Oslon rauhansopimuksessa on sovittu selkeästi, että palestiinalaishallinto vastaa terveydenhuollosta Länsirannan kaikilla vyöhykkeillä ja Gazassa, muistuttaa kansanedustaja ja eduskunnan Israel-ystävyysryhmän puheenjohtaja Peter Östman. Toisaalta Israelin ja palestiinalaishallinnon terveysviranomaiset tekevät jatkuvasti yhteistyötä pandemian kukistamiseksi.

– Palestiinalaishallinto on toistuvasti sanonut hankkivansa rokotteet itse. Puheet ihmisoikeusrikkomuksista ovat jälleen kerran tarkoitushakuisia ja perättömiä. On surullista, että jopa pandemiaa ja onnistunutta rokotekampanjaa käytetään Israelin leimaamiseen, toteaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
4.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
7.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
8.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
9.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää