Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Sanna Antikainen ja Peter Östman vastaavat Honkasalolle: Palestiinalaishallinto on halunnut hoitaa rokotukset itse

24.01.2021 |07:26

Kansanedustajat Sanna Antikainen (ps.) ja Peter Östman (kd.) ihmettelevät kansanedustaja Veronika Honkasalon (vas.) Twitterissä esittämää kommenttia, jonka mukaan se, että Israel ei rokota myös palestiinalaisalueiden asukkaita, olisi ihmisoikeusrikkomus.

Oslon rauhansopimuksessa on sovittu selkeästi, että palestiinalaishallinto vastaa terveydenhuollosta Länsirannan kaikilla vyöhykkeillä ja Gazassa, muistuttaa kansanedustaja ja eduskunnan Israel-ystävyysryhmän puheenjohtaja Peter Östman. Toisaalta Israelin ja palestiinalaishallinnon terveysviranomaiset tekevät jatkuvasti yhteistyötä pandemian kukistamiseksi.

– Palestiinalaishallinto on toistuvasti sanonut hankkivansa rokotteet itse. Puheet ihmisoikeusrikkomuksista ovat jälleen kerran tarkoitushakuisia ja perättömiä. On surullista, että jopa pandemiaa ja onnistunutta rokotekampanjaa käytetään Israelin leimaamiseen, toteaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
3.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
6.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51
10.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää