Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Joakim Vigelius puntaroi Facebook-videollaan, mistä Espanjan hieno tilanne voi johtua. Se voi johtua esimerkiksi siitä, että Antti Lindtman ja Li Andersson olivat hyväksymässä sitä, että Espanja sai 150 miljardia euroa oman valtiontaloutensa elvyttämiseen – puolet niistä halpoina lainoina ja puolet täysin ilmaista rahaa toisilta EU-mailta.

– Samaan aikaan Suomi otti tästä EU:n elpymispaketista, joka hyväksyttiin toukokuussa 2021 Sanna Marinin hallituksen toimesta, 4,5 miljardia tappiota – siis pelkkää maksettavaa meille samaan aikaan, kun elvytettiin Espanjaa, Vigelius muistelee.

Vasemmistohallitus ajoi Suomen velkakurimukseen

Kun vasemmistohallitus aloitti vuonna 2019, oli Suomen valtiontalous tasapainossa. Meni vain hetki, ja Suomi oli tippunut joka vuosi yli kymmenen miljardia euroa velkaantuvaksi maaksi yhden ainoan vasemmistohallituksen aikana. Näin tapahtui, koska mitään säästöjä ei tehty, menoja lisättiin, kuluja paisutettiin ja rahaa kipattiin ulkomaille – kehitysapuun ja toisille Euroopan maille.

– Ja nyt nämä kehtaavat ihmetellä julkisuudessa, minkä takia meillä menee näin huonosti, minkä takia me velkaannumme ja minkä takia joudumme tekemään säästöjä – ja miten hienosti menee niillä mailla, jonne meidän rahoja on kipattu. Aivan uskomatonta, Vigelius päivittelee.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
5.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
10.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää