

PS ARKISTO
Purra: Ruma totuus EU:n elpymispaketista – ”Espanja kylpee rahassa, Suomelle surkea diili”
Suomi laittoi Sanna Marinin hallituksen aikana nimensä EU:n yli 700 miljardin euron elpymisvälineeseen, jonka Suomi ja muut ”vauraat maat” maksavat. Samalla avattiin portti uusille velkaveivauksille.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ottaa keskiviikkoaamun somepäivityksessään esille pandemia-aikana luodun EU:n yli 700 miljardin euron ”elpymisvälineen”. Purran mukaan tavoitteena oli elvyttää EU-maita koronan aiheuttamasta taloudellisesta alhosta, mutta se loppui jo ennen.
– Rahat menivät ja menevät ”vihreään siirtymään ja digitalisaatioon”, ainakin mukamas.
– Valtava osa koko rahasta menee Italialle, Kreikalle, Espanjalle ja Portugalille. Esimerkiksi Espanjalla menee tällä hetkellä niin hyvin, että maa aikoo laittaa 10,5 miljardia lisää rahaa puolustukseen vuodessa ”koskematta sosiaalimenoihin ja ottamatta lisävelkaa”.
Diili oli äärimmäisen huono Suomelle
Suomi ja muut ”vauraat maat” maksavat, kirjoittaa Purra.
– Diili oli äärimmäisen huono Suomelle.
– Äänestäjät tuntuvat jo unohtaneen koko veivauksen, vaikka takaisinmaksu ei ole edes alkanut. Oikeasti ei ole edes tietoa, mistä rahat lopulta saadaan. Takaisinmaksun piti olla kunnossa päätöstä tehtäessä. Uusia menotarpeita, etenkin puolustukseen, on useimmilla mailla.
– Tietoja veivauksen todellisista kustannuksista ja lopullisista tuensaajista ei ole, kertoo Euroopan tilintarkastustuomioistuin.
Veivaus ei hyödyttänyt taloutta
Purran mukaan Suomen osalta se ei lunastanut mitään niitä lupauksia, joilla silloinen hallitus, osa oppositiota ja laaja yhteiskunnallinen joukko elinkeinoelämästä, tutkimuslaitoksista, työmarkkinajärjestöistä ja mediasta asiaa perustelivat. Kuten harvat kriitikot, erityisesti perussuomalaiset, varoittivatkin käyvän.
– Pikemminkin veivaus todennäköisesti pahensi inflaatiota, muiden ongelmien ohella. Komissio ei halua käsitellä paketin epäonnistumisia. Veivauksesta puhutaan edelleen ”success storyna”.
– Rahojen käyttöä ei yhtäältä valvota riittävästi; toisaalta veivaus aiheuttaa valtavasti lisätyötä ja pikkutarkkaa näpertämistä esimerkiksi Suomen valtiovarainministeriössä.
EU nakertaa kansallista suvereniteettia
Komission valta on lisääntynyt huomattavasti, kirjoittaa Purra.
– EU nakertaa kansallista suvereniteettia ja budjettivaltaa koko ajan enemmän ja enemmän.
– Ovi samanlaisille velkaveivauksille EU:n omien sääntöjen vastaisesti aukesi apposelleen eikä se koskaan enää mene kiinni. Vastaavaa ehdotetaan ratkaisuksi niin akuutteihin kuin kroonisiinkin ongelmiin.
Koska asia on niin monimutkainen, kansalaiset edes Suomessa eivät hahmota sen merkitystä, kertoo Purra.
– EU:n kannatus vain nousee, mitä enemmän se lonkeroitaan levittää. Samaan aikaan enemmistö suomalaisista – kuten kaikki puolueetkin – väittävät vastustavansa EU:n liittovaltiokehitystä ja haluavat Suomen päättävän asioista itse. Suunta on täysin toiseen suuntaan.
❌ Muistatteko koronavelkaveivauksen?
— Riikka Purra (@ir_rkp) May 7, 2025
Tavoitteena oli elvyttää EU-maita koronan aiheuttamasta taloudellisesta alhosta, mutta se loppui jo ennen. Rahat menivät ja menevät ”vihreään siirtymään ja digitalisaatioon”, ainakin mukamas.
❕Valtava osa koko rahasta menee Italialle,…
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- velkaveivaus elpymispaketit tuensaajat yhteisvelka budjettivalta vihreä siirtymä nettomaksajat liittovaltiokehitys verovarat Riikka Purra Suomi perussuomalaiset talous EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU-taloutta on korjattava kestävällä tavalla, ei enää uusilla yhteisvelkapaketeilla – Purra kehottaa kaikkia ottamaan mallia Suomen hallituksen toimista

EU:n elvytysrahat rikollisten liiveihin Italiassa – mafian apuna häärivät parhaat tukiasiantuntijat sekä tekoäly

PS keskustalle: Eikö farssimainen sote-uudistus, Suomelle epäedullinen EU-elpymispaketti ja punavihreän politiikan pokkurointi ole ollut teidän siunaamaa politiikkaa?

Valtiovarainministeri Riikka Purra muistuttaa: Maksamme pelkkiä valtionvelan korkoja ensi vuonna yli kolme miljardia euroa

Italiassa mällätään suomalaisten veroeuroilla – Huru ja Junnila: Missä valvonta, missä hätäjarru?

EU:ssa suunnitellaan jo seuraavaa elvytyspakettia – Purra: ”Yhteisvelka ja tulonsiirrot etenevät riippumatta siitä, mikä kriisi milloinkin on käsillä”

Von der Leyen jatkaa komission johdossa – Purra: EPP:n uskallus loppui, viime kauden ilmasto- ja maahanmuuttomeno tulevat jatkumaan
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.

Saksalaismiehen autoisku vaati Leipzigissa useita uhreja
Viranomaiset eivät ole todenneet Leipzigin paljon uhreja vaatineessa ihmisjoukkoon ajamisessa poliittisia tai uskonnollisia motiiveja. Saksassa oikeus käsittelee parhaillaan myös kahta muuta autolla tehtyä tuhoisaa attentaattia. Toisessa niistä tekijä sanoo saaneensa käskyn Allahilta ja haluneensa tulla marttyyriksi.
















