

PS ARKISTO
Sara Seppäseltä uusi lakialoite – opetussuunnitelmaan suositus ”käyvästä opetuksesta”
Jos perussuomalaisten kansanedustaja, opettaja Sara Seppänen saisi päättää, opetussuunnitelmissa olisi jatkossa suositus ”käyvästä opetuksesta”. Esimerkiksi terveydenhuollossa kaikki alan ammattilaiset käyttävät ns. ”käyvän hoidon” ohjeita.
Nyt sellaiset pitäisi saada koulumaailmaankin, ehdottaa Sara Seppänen tänään jättämässään lakialoitteessa.
– Meillä on sinänsä toimiva opetussuunnitelma, johon ammattilaiset voivat työssään nojautua. Mutta siellä pitäisi olla nykyistä vahvemmin taustalla riippumatonta tutkimustietoa esimerkiksi opetusmenetelmien käytöstä, kertoo Seppänen.
Digitaaliset laitteet hajottavat keskittymiskykyä
– Viittaan siihen, että tutkimukset osoittavat digitaalisten laitteiden hajottavan keskittymiskykyä ja vahingoittavan nuorten kehitystä, mutta silti ruutuja ja näppäimistöjä edelleen tarjotaan lasten käyttöön luokkahuoneissa.
Seppänen lisää, että kasvatustieteilijöiden tarjoama tieto ei yksin riitä, vaan myös aivotutkijoiden, lääkäreiden ja neurotieteilijöiden näkemysten tulee kuulua ja näkyä nykyistä vahvemmin. Monitieteiset suositukset olisivat sitten ”käyvän opetuksen” pohjana.
Osa kasvatustieteilijöistä – esimerkiksi professori Nina Sajaniemi – on jo vuosia julkaisuissaan ihmetellyt, miksi kasvatustieteessä ei pyritä vahvemmin yhteistyöhön biologien, lääkärien ja muiden luonnontieteilijöiden ja evoluutiotutkijoiden kanssa.
Mai Allo
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kasvatustiede kasvatustieteilijät käypä hoito käypä opetus Nina Sajaniemi opetusmenetelmät keskittymiskyky Sara Seppänen Digilaitteet opetussuunnitelma lakialoite Terveydenhuolto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranskalaistutkijat: Kännykkäkielto ei riitä – rajat tarvitaan kaikkeen ruutuaikaan, myös televisioon

Kaisa Garedew: “Yksittäisten koulujen kokeilut ovat osoittaneet, että puhelimenkäytön rajoittaminen myös välitunneilla on täsmälleen oikea toimenpide”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew katsoo, että hallituksen kauan odotettu esitys kännykkäkiellosta on tarpeellinen, mutta ei vielä täydellinen. - Jo oli aikakin, että koulujen kännykkäkielto kirjataan lakiin. Perussuomalaiset ovat vaatineet tätä jo pitkään.

Ari Koponen: Kännykkäkiellon ulottaminen koko koulupäiväksi parantaisi oppimistuloksia ja koulurauhaa
Suomalaisten oppimistulokset ovat heikentyneet, työrauha kouluissa on kärsinyt ja nuorten keskittymisvaikeudet ovat lisääntyneet. Sivistysvaliokunnan perussuomalaisen varapuheenjohtajan Ari Koposen mukaan yksi keskeinen ratkaisu näihin ongelmiin olisi kännyköiden käytön rajoittaminen koulupäivän ajaksi.

Kännyköiden käyttöä kouluissa rajoitetaan – Sillanpää: ”Merkittävä askel oikeaan suuntaan”
Eduskuntaan on saapunut käsittelyyn hallituksen esitys kännyköiden käytön rajoittamisesta kouluissa. Kyseessä on lainsäädäntömuutos, jota perussuomalaiset on ajanut jo kauan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää korosti torstaina eduskunnan kyselytunnilla, että esityksessä on kyse merkittävästä askeleesta oikeaan suuntaan.
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää








