
LEHTIKUVA
Simula: ”Olemme ensimmäinen hallitus, joka tukee ampumaratoja suunnitelmallisesti”
Eduskunta on päättänyt niin kutsuttujen joululahjarahojen jaosta tänään keskiviikkona. Edellisvuoden tapaan merkittävä potti ohjataan ampumaradoille ympäri Suomen. Aiemmin syksyllä hallitus sisällytti jo budjettiesitykseen miljoonan euron tuen Pohjois-Euroopan suurimmalle ampumaradalle Ruutikankaalle Pohjois-Suomeen.
Nyt tuettavien ratojen määrää kasvatetaan vielä kymmenellä ampumaradalla sekä yhdellä ampumahiihtokeskuksella lisää. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jenna Simula pitää panostusta äärimmäisen tärkeänä ampumataidon ja maanpuolustustahdon ylläpidolle sekä sen kasvattamiselle.
– Olemme ensimmäinen hallitus, joka tukee ampumaratoja suunnitelmallisesti. En tässä turvallisuustilanteessa tiedä montaakaan parempaa kohdetta joululahjarahoille. Ampumataidon ja maanpuolustustahdon ylläpito sekä nostatus on äärimmäisen tärkeää, Simula painottaa.
Tukea tarvitaan myös jatkossa
Tukea tarvitsevia ampumaratoja riittää vielä näidenkin päätösten jälkeen. Simula toivoo, että joululahjarahojen sekä liikuntapaikka-avustuksen ohella kyetään tulevaisuudessa luomaan myös muita, pysyviä avustusmuotoja, joilla niin uusien kuin kunnostusta kaipaavien ampumaratojen olisi mahdollista saada rahoitusta.
– Ampumaratojen on aiemmin ollut aika vaikea saada tukea, mutta nyt latu on auki ja ratojen tukemisen merkitys niin reserviläisille, metsästäjille kuin ampumaurheilijoille ja muille harrastajille on tunnustettu. Ilman rahallista tukea moni uusi rata jäisi valmistumatta ja jo olemassaolevissa toiminta voi pahimmillaan loppua, kun rataa ei saada perusparannettua luvan mukaiseksi, Simula summaa.
Hallituspuolueiden ehdotukset tuettaviksi ampumaradoiksi ovat:
Aittokosken ampumaurheilukeskus, Suomussalmi 300 000 €
Nakkilan ampumarata 300 000 €
Heinijoen ampumarata, Kuopio 300 000 €
Ahveniston ampumahiihtoinfra, Hämeenlinna 200 000 €
Ikaalisten ampumarata 50 000 €
Kouvolan ampumarata, 50 000 €
Toramon ampumarata, Rovaniemi 50 000 €
Mäntsälän ampumarata, 50 000 €
Kivijärven ampumarata, 50 000 €
Seppälän ampumarata, Hämeenlinna 50 000 €
Lupinmäen haulikkorata, Hamina 50 000 €

PS ARKISTO
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Kansanedustajat Junnila ja Valkonen kiittelevät Varsinais-Suomeen kohdistuvia budjettipäätöksiä
PS-edustajat: Koulutus, liikenne ja turvallisuus vahvasti esillä myös ensi vuonna
Turvallisuus ja puolustus etusijalla vuoden 2025 joululahjarahoissa – Ronkainen: ”Turvallisuus on yhteiskuntamme peruspilari”
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Lakivaliokunnan perussuomalaiset iloitsevat joululahjarahasta – ”Menee varmasti hyvään käyttöön”
Eduskunnan perinteiset joululahjarahat hyväksyttiin tänään 11.12.2024 valtiovarainvaliokunnan kokouksessa. Jakovaroista 300 000 euroa suunnattiin vankien päihdekuntoutukseen ja 150 000 euroa Rikosuhripäivystyksen toimintaan lähisuhdeväkivallan uhrien auttamiseen. Lakivaliokunnan perussuomalaiset ovat mielissään jakokohteista.

Kansanedustajat Junnila ja Valkonen kiittelevät Varsinais-Suomeen kohdistuvia budjettipäätöksiä
Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan budjettimietintö on valmistunut. Mietintö toimii pohjana täysistunnon käsittelylle valtion ensi vuoden talousarviosta. Valtiovarainvaliokunta on tehnyt budjettiin lisäyksiä, joista monet ovat Varsinais-Suomelle suotuisia. Kansanedustajat Vilhelm Junnila (ps.) ja Ville Valkonen (kok.) kiittelevät monia lisäyksiä.

PS-edustajat: Koulutus, liikenne ja turvallisuus vahvasti esillä myös ensi vuonna
Perussuomalaisten satakuntalaiset kansanedustajat Laura Huhtasaari, Jari Koskela ja Petri Huru korostavat julkisen talouden tasapainottamisen tärkeyttä hyvinvointivaltion turvaamiseksi ja nostavat esiin tärkeitä lisäpanostuksia, joilla mahdollistetaan kasvua, työpaikkoja ja lisätään turvallisuutta.

Turvallisuus ja puolustus etusijalla vuoden 2025 joululahjarahoissa – Ronkainen: ”Turvallisuus on yhteiskuntamme peruspilari”
Eduskunnan valtiovarainvaliokunta on päättänyt jälleen vuosittaisista jakovarakohteistaan vuodelle 2025. Valtiovarainvaliokunnan alaisen hallinto- ja turvallisuusjaoston puheenjohtaja, kansanedustaja Jari Ronkainen iloitsee laajamittaisista panostuksista turvallisuuteen ja puolustukseen.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää