
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kansanedustajat Junnila ja Valkonen kiittelevät Varsinais-Suomeen kohdistuvia budjettipäätöksiä
Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan budjettimietintö on valmistunut. Mietintö toimii pohjana täysistunnon käsittelylle valtion ensi vuoden talousarviosta. Valtiovarainvaliokunta on tehnyt budjettiin lisäyksiä, joista monet ovat Varsinais-Suomelle suotuisia. Kansanedustajat Vilhelm Junnila (ps.) ja Ville Valkonen (kok.) kiittelevät monia lisäyksiä.
Valtiovarainvaliokunta on lisännyt budjettiesitykseen muun muassa useita pienempiä tie- ja liikenneturvallisuushankkeita Varsinais-Suomeen. Näitä ovat E18 ja VT1 Makarlan levähdysalue ja rekkaparkki, MT192 Kustavintien tievalaistus Mietoisissa sekä MT1930 ja MT1931 Kirkonsalmi-Rauduinen-osuuden päällystäminen.
Joulumieltä eduskunnan jakovarasta
Lisäksi monet järjestöt ja kulttuurikohteet saavat lisärahoitusta. Valiokunta ehdottaa lisättäväksi muun muassa Vakka-Suomen musiikkiopiston, Maatalousmuseo Sarkan Loimaalla, Varsinais-Suomen SPR:n osaston sekä Åbolands-projektin rahoitusta.
– Suomen maatalousmuseo Sarka saa joulumieltä eduskunnan jakamattomasta varauksesta tarkoituksena toteuttaa näyttely Suomen tilattoman väestön historiasta, jota kierrätettäisiin Loimaan ja Tampereen jälkeen myös muissa museoissa. On myös hienoa, että Merimaskun huonokuntoisia teitä päällystetään ensi vuonna. Tämä palvelee myös vapaa-ajan asukkaita, Vilhelm Junnila kertoo.
– Varsinais-Suomen näkökulmien esille tuominen valtion päätöksissä on tärkeää niin pienissä kuin isoissa asioissa. Varsinais-Suomeen on tullut viime aikoina lukuisia hyviä päätöksiä valtiolta, kuten Turun lentokentän toimintaedellytysten turvaaminen sekä E18 Raision risteyksen suurhanke. Nyt saatiin taas pieniä hyviä hankkeita eteenpäin, Ville Valkonen toteaa.
Suomen Uutiset
Lue myös
PS-edustajat: Koulutus, liikenne ja turvallisuus vahvasti esillä myös ensi vuonna
Turvallisuus ja puolustus etusijalla vuoden 2025 joululahjarahoissa – Ronkainen: ”Turvallisuus on yhteiskuntamme peruspilari”
Simula: ”Olemme ensimmäinen hallitus, joka tukee ampumaratoja suunnitelmallisesti”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ville Valkonen joululahjarahat budjettipäätökset jakovara järjestöt liikenneturvallisuus tiehankkeet Varsinais-Suomi Vilhelm Junnila Kulttuuri
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Turvallisuus ja puolustus etusijalla vuoden 2025 joululahjarahoissa – Ronkainen: ”Turvallisuus on yhteiskuntamme peruspilari”
Eduskunnan valtiovarainvaliokunta on päättänyt jälleen vuosittaisista jakovarakohteistaan vuodelle 2025. Valtiovarainvaliokunnan alaisen hallinto- ja turvallisuusjaoston puheenjohtaja, kansanedustaja Jari Ronkainen iloitsee laajamittaisista panostuksista turvallisuuteen ja puolustukseen.

Ministeri Ranne: Turvallisuutta ja taloutta vahvistavat tiehankkeet nuijittu riihessä
Hallitus käynnistää useita merkittäviä liikenneinfrainvestointeja koko Suomessa vuonna 2025. Uusista infrainvestoinneista sovittiin hallituksen budjettiriihessä tänään 3.9.2024.

Liikenne- ja viestintäministeri Ranne: Tietyömailla urakoidaan ennätyksiä ja vahvistetaan Suomea

Aktiivinen varoitusjärjestelmä ehkäisee eläinonnettomuuksia tehokkaasti – Elomaa: ”Parantaa selvästi liikenneturvallisuutta ja on erittäin kustannustehokas tapa estää onnettomuuksia”
Valtatiellä 8 Nousiaisissa on tutkittu aktiivisen hirvivaroitusjärjestelmän toimintaa ja vaikutuksia hirvieläinonnettomuuksien ehkäisemisessä. Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva Elomaan mielestä kokeilu on osoittanut jo nyt, että uusi aktiivinen varoitusjärjestelmä parantaa selvästi liikenneturvallisuutta ja on erittäin kustannustehokas tapa estää onnettomuuksia.

Junnila tyrmää Väyläviraston ehdotuksen nopeusrajoitusten alentamisesta: ”Tarkoitus on hyvä, mutta tässä laajuudessa keinot ovat vääriä”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää