
LEHTIKUVA
Lakivaliokunnan perussuomalaiset iloitsevat joululahjarahasta – ”Menee varmasti hyvään käyttöön”
Eduskunnan perinteiset joululahjarahat hyväksyttiin tänään 11.12.2024 valtiovarainvaliokunnan kokouksessa. Jakovaroista 300 000 euroa suunnattiin vankien päihdekuntoutukseen ja 150 000 euroa Rikosuhripäivystyksen toimintaan lähisuhdeväkivallan uhrien auttamiseen. Lakivaliokunnan perussuomalaiset ovat mielissään jakokohteista.
– Olen iloinen siitä, että joululahjarahoista saimme Rikosuhripäivystykselle lisää rahaa. Tuki menee varmasti hyvään käyttöön, lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola riemuitsee.
Hän kertoo uhrien aseman parantamisen olevan tälle hallitukselle tärkeää. Esimerkiksi rikosuhrimaksun korotusta valmistellaan oikeusministeriössä hallitusohjelman ja kesäkuussa valmistuneen arviomuistion pohjalta.
Uhrin nöyryyttämisestä tulossa koventamisperuste
Myös lakivaliokunnan jäsen Pekka Aittakumpu on iloinen, että rikosten uhrit on tänä vuonna huomioitu erityisellä tavalla.
– Rikosuhripäivystyksen, Nollalinjan ja Naisten Linjan avustuksia on suojattu parhaan mukaan sopeutukselta. Pakkoavioliittojen ja silpomisen rangaistavuutta on selkeytetty, jotta näiden tekojen uhrit saisivat paremmin oikeutta, hän kertoo.
– Tiedossa on myös lisää rangaistusten kiristyksiä. Esimerkiksi uhrin nöyryyttämisestä on tulossa koventamisperuste.
Huumeet ja päihteet johtavat muuhun rikollisuuteen
Poliisikansanedustajan näkökulmasta joululahjaraha päihdekuntoutukseen on tervetullut.
– Huumeet ja päihteet kytkeytyvät ja herkästi johtavat muuhun rikollisuuteen. Vankien päihdekuntoutuksella ehkäisemme uusia rikoksia syntymästä ja autamme yksilöitä paremmalle elämänpolulle, toteaa lakivaliokunnan jäsen Rami Lehtinen.
– Kiitos hyvin suunnatuista joululahjarahoista, ja kiitos oikeusministeri Leena Merelle, joka on tehnyt pitkäjänteistä työtä oikeudenmukaisemman Suomen eteen, kiittelee lakivaliokunnan nuorimmainen edustaja Joakim Vigelius ja toivottaa valiokunnan puolesta kaikille hyvää joulunodotusta.
Suomen Uutiset
Lue myös
PS-edustajat: Koulutus, liikenne ja turvallisuus vahvasti esillä myös ensi vuonna
Turvallisuus ja puolustus etusijalla vuoden 2025 joululahjarahoissa – Ronkainen: “Turvallisuus on yhteiskuntamme peruspilari”
Simula: ”Olemme ensimmäinen hallitus, joka tukee ampumaratoja suunnitelmallisesti”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- päihdekuntoutus Rikosuhripäivystys joululahjarahat nöyryytysväkivalta Rami Lehtinen rangaistusten koventaminen jakovara Joakim Vigelius Pekka Aittakumpu lähisuhdeväkivalta lakivaliokunta Leena Meri Juho Eerola
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Turvallisuus ja puolustus etusijalla vuoden 2025 joululahjarahoissa – Ronkainen: “Turvallisuus on yhteiskuntamme peruspilari”
Eduskunnan valtiovarainvaliokunta on päättänyt jälleen vuosittaisista jakovarakohteistaan vuodelle 2025. Valtiovarainvaliokunnan alaisen hallinto- ja turvallisuusjaoston puheenjohtaja, kansanedustaja Jari Ronkainen iloitsee laajamittaisista panostuksista turvallisuuteen ja puolustukseen.

Arviomuistio: Rikosuhrimaksuja tulisi korottaa

Lakivaliokunta iloitsee silpomisen rangaistavuuden selkeytymisestä – “Perussuomalainen oikeusministeri tarvittiin tämän lain säätämiseksi”
Eduskunta hyväksyi lakivaliokunnan mietinnön hallituksen esitykseen tyttöjen ja naisten sukuelinten silpomisen kriminalisoinnista rikoslaissa. Lakivaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Juho Eerola, Pekka Aittakumpu ja Rami Lehtinen iloitsevat siitä, että perussuomalaisen oikeusministerin ansiosta naisiin ja lapsiin kohdistuva rituaaliväkivalta on viimein saatu kriminalisoitua Suomessa.

Garedew tyytyväinen oikeusministeri Leena Meren lakialoitteeseen: Islamilaisen maahanmuuton kautta Suomeen tullut julma tyttöjen silpomiskidutus on aina rikos
Kansanedustaja Kaisa Garedew on tyytyväinen siihen, että rikoslakia muutetaan monella tavalla oikeudenmukaisempaan suuntaan tällä hallituskaudella. Jatkossa tappo ei enää vanhene, oman vauvan tappamisesta ei enää automaattisesti selviä lievennetyllä rangaistuksella ja tyttöjen sukuelinten silpominen säädetään erikseen rangaistavaksi.

Tytöt päättivät kostaa nimittelyn: 14-vuotias puukotettiin kuoliaaksi ja video jaettiin someen

Kansanedustajat Junnila ja Valkonen kiittelevät Varsinais-Suomeen kohdistuvia budjettipäätöksiä
Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan budjettimietintö on valmistunut. Mietintö toimii pohjana täysistunnon käsittelylle valtion ensi vuoden talousarviosta. Valtiovarainvaliokunta on tehnyt budjettiin lisäyksiä, joista monet ovat Varsinais-Suomelle suotuisia. Kansanedustajat Vilhelm Junnila (ps.) ja Ville Valkonen (kok.) kiittelevät monia lisäyksiä.

PS-edustajat: Koulutus, liikenne ja turvallisuus vahvasti esillä myös ensi vuonna
Perussuomalaisten satakuntalaiset kansanedustajat Laura Huhtasaari, Jari Koskela ja Petri Huru korostavat julkisen talouden tasapainottamisen tärkeyttä hyvinvointivaltion turvaamiseksi ja nostavat esiin tärkeitä lisäpanostuksia, joilla mahdollistetaan kasvua, työpaikkoja ja lisätään turvallisuutta.
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".

Ruotsin Kela maksaa vuosittain miljardituet vilpillisille kansalaisille – tapausten määrä moninkertaistunut muutamassa vuodessa
Konstit on monet kun kansalaiset huijaavat rahaa hyvinvointivaltiolta. Tukipetosten määrä on moninkertaistunut muutamassa vuodessa. Tyypillinen vilunki on tukien maksaminen henkilölle, joka on jo poistunut maasta. Ruotsin Kelan eli Försäkringskassanin miljardilukuihin on perehtynyt Fokus-media.