Artikkeli kuva

Slunga-Poutsalo: Hallituksen suunta oikea – perussuomalaiset vaativat lisäksi pikakäännytyksiä

08.12.2015 |12:47

Hallituksen esittämät kiristyksen turvapaikanhakijoiden hallitsemattoman virran tulppaamiseksi ovat oikeansuuntaisia, sanoo perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.

– Perussuomalaiset jatkavat hallituksen sisällä määrätietoista kädenvääntöä, että pikakäännytyksistä saadaan nopeasti kansallisesti päätettyä.

Kohti pikakäännytyksiä

Slunga-Poutsalo painottaa, että jos Suomen edellyttämää Dublin-järjestelmää ei saada tyydyttävällä tavalla toimimaan, hallitus on valmis tekemään kansallisia ratkaisuja, joilla on vähintään sama vaikutus.

– Kun näihin kansallisiin ratkaisuihin joudutaan pikaisesti palaamaan, niin siinä yhteydessä on otettava pikakäännytys käyttöön.

Pikakäännytykset mahdollistaisivat turvapaikanhakijoiden käännyttämisen siihen turvalliseen maahan, jonka kautta nämä ovat tulleet Suomeen.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
10.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää