

Eduskunnan pikkuparlamenttiin kokoontunut puoluevaltuusto kuunteli Soinin linjapuhetta. / SU
Soini: Maahanmuuttopolitiikka kireämpää kuin koskaan, ”Laittomia maahantulijoita ei tule enää idästä eikä lännestä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini korosti puoluevaltuuston kokouksessa puolueen erästä suurinta saavutusta: Suomen maahanmuuttopolitiikka on nyt kireämpää kuin koskaan.
– Laittomia maahantulijoita ei tule enää idästä eikä lännestä. Pyrimme siihen, että tilanne säilyy tällaisena, Soini korosti.
Hän sanoi, että viime vuonna alkanut maahanmuuttajien tulva-aalto ei tullut suinkaan yllätyksenä perussuomalaiselle puolueelle toisin kuin monille muille.
– Moni täällä ennakoi tätä kehitystä ja sai ties minkälaisen leiman niskaansa. Mutta he olivat oikeassa! Ruotsikin noudattaa nyt meidän maahanmuuttolinjaamme. Koko Eurooppa on tullut perussuomalaisten maahanmuuttolinjalle. Näin kävi siksi, että vaihtoehtoja ei ole, Soini linjasi.
Ihmisten salakuljetus pitää saada loppumaan
Hän sanoi olevansa taas menossa neuvottelemaan keinoista, joilla Turkin ja Kreikan välinen laiton maahantulo saadaan loppumaan.
– Vaihtoehtoa ei ole tai Schengenin sopimus kaatuu, Soini totesi.
Hän suhtautui epäillen maahanmuuton taakanjakoon. Hän muistutti, että EU yrittää ratkaista pakolaisongelmaa vanhalla patenttiratkaisullaan, joka on aina: ”lisää integraatiota”. Soini vertasi tätä vanhaan neuvostomalliseen malliin, jossa jokaieen ongelmaan tyrkytettiin ratkaisuksi ”lisää sosialismia”.
Viimeksihän neuvoteltiin keinosta, että kun Kreikan laittomia syyrialaispakolaisia palautettaisiin Turkkiin, vastaava määrä Syyrian pakolaisia pitäisi ottaa leireiltä kiintiöpakolaisina ympäri Eurooppaa.
– Olemme jo päättäneet 160 000 pakolaisen jakamisesta. Siitä on 500 jaettu. Pelkään, että tulee samanlainen sopimus, Soini varoitti.
– Parempi on ottaa tuhat kiintiöpakolaista leiriltä laillisesti kuin 30 000 pakolaista laittomasti. Ihmisten salakuljetus pitää saada loppumaan, Soini korosti.
Soini puhe kokonaisuudessaan:
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Timo Soini: Kova vuosi, mutta me kestämme ja puolustamme puoluettamme sellaisena kun se on

Soini: Pakolaiskriisiä ei maksateta Suomen köyhillä

Soini vetosi sopimisen ja päätöksenteon puolesta: ”Pitää se tehdä, kun kaksi edellistä hallitusta eivät sitä tehneet”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.

Strandman kritisoi OAJ:n kielilinjaa: Suomen koulussa ensisijainen tavoite on oppia suomen kieli
Perussuomalaisten kansanedustaja, rehtori ja erityisopettaja Jaana Strandman kritisoi vahvasti Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n eduskuntavaali- ja tulevan hallitusohjelman tavoitteita maahanmuuttajien oman äidinkielen opetuksen lisäämisestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












