

Markku Ulander
Timo Soini: Kova vuosi, mutta me kestämme ja puolustamme puoluettamme sellaisena kun se on
Puoluevaltuuston kokouksen avannut puheenjohtaja Timo Soini rohkaisi innostavassa puheessaan puolueväkeä toimimaan puolueen linjan pohjalta. Monet nousut ja laskut nähnyt Soini muistutti, ettei perussuomalaisilla ole mitään hävettävää.
Ohessa otteita Soinin puheesta:
Eduskuntavaaleista on kulunut vajaat 11 kuukautta. Perussuomalaiset nousi vaaleissa Eduskunnan toiseksi suurimmaksi ryhmäksi. Tämä oli äänestäjien tahto. Puolue lähti hallitukseen tietäen, että tie on karu. Suomi oli ajettu päättämättömyydellä taloudelliseen umpikujaan. Velka kasvoi, talous ei. Tätä ei voi sivusta katsella.
Me emme luovu linjasta. Haaste on se, miten linjaa ajetaan uudessa muuttuneessa tilanteessa. Linja ei ole ongelma. Sen me tiedämme. Meidän on vakuutettava kannattajamme siitä, että saadaksemme linjamme läpi on asioita tehtävä toisin. Mitä me teemme ja ajamme on ydin. Se mitä me teemme on perusteltava ja osattava perustella.
Perussuomalaisilla ei ole mitään hävettävää. Me olemme kansanvaltainen puolue. Minä en häpeä joukkojani. Me olemme rosoinen kansanliike ja sellaisena meitä on kannatettu ja sellaisena meidän halutaan jatkavan. Puolustamme puoluettamme sellaisena kuin se on.
Puheenjohtajana, 19 vuoden aikana, olen nähnyt nousut ja laskut. Molemmissa minua on tukenut kannattajien kestävä ydin. Ystävä ja tukija pysyy rinnalla, edessä ja takana. Hetken lapset tulevat ja menevät, omien tuki ratkaisee. Tunnen erityistä kiitollisuutta kenttää ja kannattajia kohtaan, jotka vaikeuksissa eivät jätä vaan jäävät. Katsomosta pääsee takaisin kentälle.
Perussuomalaiset on sanansa mittainen puolue. Me pidämme kiinni sovitusta. Me emme luovuta, emmekä pelkää vaaleja, sillä kansa äänestää demokratiassa aina oikein. Me emme valita vaalituloksesta. Me toteutamme vaalitulosta. Kovassa ryöpytyksessä on kestettävä ja kannettava se mikä kannettavaksi on annettu.
Me haluamme edetä sopien. Siksi yhteiskuntasopimus on paras vaihtoehto. Minun mielestäni saapuvilla olevista vaihtoehdoista on valittava aina paras. Perussuomalaiset eivät koskaan ole käyttänyt ulkopolitiikkaa sisäpolitiikan lyömäaseena. Ulko- ja puolustusministeriöt ovat perussuomalaisten ministerien johtamia. Mikäli Suomi ei ole ulkoisesti ja sisäisesti turvassa, olemme vaarassa. Tätä emme milloinkaan riskeeraa. Sisäpolitiikassa on vääntöä ja sitä pitää olla. Me emme väännä isänmaan, Suomen kustannuksella.
Soini puhe kokonaisuudessaan:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini vetosi sopimisen ja päätöksenteon puolesta: “Pitää se tehdä, kun kaksi edellistä hallitusta eivät sitä tehneet”

Soini: Maahanmuuttopolitiikka kireämpää kuin koskaan, “Laittomia maahantulijoita ei tule enää idästä eikä lännestä”
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää