Belfastissa palomiehet ja ensihoitajat saattoivat tiistai-iltana maahanmuuttajataustaisia perheitä ulos kodeistaan, jotka oli sytytetty tuleen. Kaduilla paloi autoja ja Itä-Belfastin Newtownards Roadilla joukko nuoria miehiä poltti linja-auton. Muualla kaupungissa liekehtiviä roska-astioita käytettiin tiesulkuina.
Pohjois-Irlannin pääministeri Michelle O’Neill vetosi rauhan puolesta varhain keskiviikkona antamassaan tiedotteessa ja totesi, ettei hyökkäyksille ole ”mitään tekosyytä eikä mitään oikeutusta”. Hän kuvasi aiempaa veitsihyökkäystä Pohjois-Belfastissa ”hirvittäväksi ja vääräksi”, mutta lisäsi:
– Käynnissä on vaarallisia yrityksiä käyttää tekoa hyväksi, jotta voidaan hyökätä viattomien ihmisten kimppuun, jotka vain yrittävät elää, tehdä työtä ja kasvattaa perhettään täällä.
Puukotuksen uhri menetti silmänsä
Levottomuudet käynnistyivät sen jälkeen, kun viranomaiset syyttivät 30-vuotiasta sudanilaismiestä murhan yrityksestä maanantai-illan puukotuksen seurauksena.
Puukotuksesta levisi tiistaina nopeasti verkossa raju video, jossa epäilty viiltää uhria. Uhrin kasvot ja kaula olivat veressä. Uhri on nyt sairaalassa vakavasti loukkaantuneena. Hänellä on vammoja kasvoissa, kaulassa ja selässä ja syyttäjien mukaan hän menetti hyökkäyksessä toisen silmänsä.
Silminnäkijöiden ja teon keskeyttäneiden sivullisten mukaan puukottaja yritti katkaista uhrin päätä.
”Näiden ihmisten ei pitäisi olla täällä”
Reform UK:n johtaja ja Britannian suosituin poliitikko Nigel Farage reagoi Belfastin tapahtumiin käymällä työväenpuolueen hallituksen kimppuun siitä, että se jakelee oleskelulupia ”kuin makeisia”.
Faragen turhautuminen oli seurausta siitä, että puukotuksesta syytetty sudanilaismies oli hakenut turvapaikkaa Belfastissa ylitettyään rajan Irlannista ilman rajatarkastuksia.
– Suoraan sanottuna näiden ihmisten ei pitäisi olla täällä, Farage julisti.
Kansalaisten voimakkaiden reaktioiden taustalla oli mahdollisesti myös se, että Elon Musk jakoi X-palvelussa viestin, jonka oli julkaissut maahanmuuttokriittinen aktivisti Tommy Robinson. Robinson kirjoitti, että muutos syntyy vain toistuvien mielenosoitusten kautta.