Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Koponen ja Seppänen vaativat toimia opetusministeriltä: ”Tiedonkulun kouluista poliisille on siirryttävä, kuten hallitusohjelmassa on sovittu”

17.06.2026 |09:39

Perussuomalaisten kansanedustajat, sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen ja sivistysvaliokunnan jäsen, opettaja Sara Seppänen ovat jättäneet opetusministeri Anders Adlercreutzille (r.) kirjallisen kysymyksen opetusviranomaisten ja poliisin välisestä tiedonvaihdosta.

Ari Koposen ja Sara Seppäsen mukaan kouluissa tapahtuneiden vakavien väkivallantekojen sekä henkilöstöön kohdistuvan väkivallan lisääntyminen osoittaa, että viranomaisten välistä yhteistyötä on vahvistettava.

– Koulujen turvallisuuden on oltava ehdoton lähtökohta. Kun väkivallan uhka kasvaa, viranomaisilla on oltava mahdollisuus ja velvollisuus jakaa välttämättömiä tietoja nopeasti, jotta vakavat teot voidaan estää ennalta, Koponen painottaa.

Käytännön toimia pikaisesti

Hallitusohjelmassa on sovittu tietojenvaihdon esteiden purkamisesta rikostorjunnassa. Kirjauksen mukaan muun muassa opetuksen viranomaiset velvoitetaan luovuttamaan poliisille välttämättömät tiedot henkeen tai terveyteen kohdistuvan uhkan arvioimiseksi ja uhkaavan teon estämiseksi.

– Hallitusohjelman kirjaus on erinomainen, mutta se on turha, jos sitä ei viedä käytäntöön mahdollisimman nopeasti, Seppänen sanoo.

Turvallisuus taatattava

Kansanedustajat kysyvät opetusministeriltä, mitä toimia tämä on tehnyt kouluväkivallan vähentämiseksi ja saattamiseksi poliisin tietoon sekä aikooko ministeri toteuttaa hallitusohjelman mukaiset muutokset omalla hallinnonalallaan.

– Tavoitteena on varmistaa, että poliisilla on käytössään ne tiedot, joita tarvitaan vakavien väkivallantekojen ehkäisemiseksi. Kyse on ennen kaikkea lasten, nuorten ja koulun henkilökunnan turvallisuudesta, Koponen ja Seppänen korostavat.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Koponen ojentaa opetusministeriä: Kouluväkivalta ei korjaannu sillä, että ministeri perustaa jälleen uuden työryhmän

27.05.2026 |13:48

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille

10.06.2026 |12:10
10.
Suomen uutiset logo

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen

15.06.2026 |14:04

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää