
Soini: ”Olen ylpeä Mäntylän työstä”
Tänään Nummelan torilla puhunut ulkoministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini painotti, että perussuomalaiset ovat tehneet paljon töitä hallituksessa, mutta että paljon on vielä tehtävää, jotta puolueen vaaliohjelma toteutuu.
Soini kertoi olevansa erityisen ylpeä sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylästä, jonka työn ansiosta eläkeläisten asumistuen leikkaukset peruttiin.
– Oli lähellä, että 27 000 eläkeläistä olisi tippunut köyhyysrajan alapuolelle.
Myös omaishoitajien tukeen on satsattu. Soini kertoi puheessaan 75 miljoonan euron rahoituksesta.
– Tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että omaishoitajat pystyvät pitämään lomapäiviä. Lisärahoitus antaa myös mahdollisuuden siihen, että yhä useampi voi jäädä omaishoitajaksi.
”Velka jää lapsillemme”
Soini puhui myös Suomen velkaantumisesta. Valtionvelka kasvaa koko ajan 14 miljoonan päivävauhtia.
– Tilanne on se, että jos jokainen suomalainen joutuisi maksamaan, summa olisi tällä hetkellä 18 200 euroa per nuppi. Eihän se näin tietenkään mene, mutta joka tapauksessa voi ajatella, että velka jää lapsillemme ja lapsenlapsillemme maksettavaksi.
”Ei pidä hätäillä”
Perussuomalaisten kannatuksen laskuun – gallupien perusteella – Soini suhtautui rauhallisesti.
– Olen saanut viestiä kannattajilta, että eivät he meitä ole hylänneet, vaan seuraavat tilannetta.
Soini muistutti, että kun puoluetta perustettiin, meni kuusi vuotta ennen kuin kannatus ylitti kaksi prosenttia ja myös kuusi vuotta siihen, kunnes puolue pääsi eduskuntaan.
– Ei pidä hätäillä. Eihän hiihdossakaan mitata ensimmäisten kilometrien jälkeen, kuka voittaa koko kisan.
– Edustakuntatyötä ei tehdä pelkästään vaalien alla, kun oma työpaikka on vaarassa. Meidän pitää olla kansalaisten käytettävissä koko ajan, Soini painotti.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: ”Muistakaa, että oleskeluluvat ovat määräaikaisia”

Mäntylän vastahyökkäys: Asumistukien miljoonat valuvat verottomina osinkoina ay-liikkeelle

Eläkeläiset mielissään asumistukipäätöksestä – moni olisi joutunut jättämään kotinsa

Mäntylä: Eläkeläisten asumistuki ei muutu – leikkaus perutaan

Soini: Hanna Mäntylän työ toi tulosta – eläkeläisten asumistuen leikkaus perutaan

Terho: Ministeri Mäntylä puolustaa pienituloisia
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Onni Rostila Euroopan neuvoston syrjintäraportista: ”Surkuhupaisa vaatimuslista”
No jopas. Euroopan neuvoston komissio jyrähtää, toteaa kansanedustaja Onni Rostila. Kyse on Euroopan rasismin ja suvaitsemattomuuden vastaisen komission raportista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













