
Soini: ”Olen ylpeä Mäntylän työstä”
Tänään Nummelan torilla puhunut ulkoministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini painotti, että perussuomalaiset ovat tehneet paljon töitä hallituksessa, mutta että paljon on vielä tehtävää, jotta puolueen vaaliohjelma toteutuu.
Soini kertoi olevansa erityisen ylpeä sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylästä, jonka työn ansiosta eläkeläisten asumistuen leikkaukset peruttiin.
– Oli lähellä, että 27 000 eläkeläistä olisi tippunut köyhyysrajan alapuolelle.
Myös omaishoitajien tukeen on satsattu. Soini kertoi puheessaan 75 miljoonan euron rahoituksesta.
– Tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että omaishoitajat pystyvät pitämään lomapäiviä. Lisärahoitus antaa myös mahdollisuuden siihen, että yhä useampi voi jäädä omaishoitajaksi.
”Velka jää lapsillemme”
Soini puhui myös Suomen velkaantumisesta. Valtionvelka kasvaa koko ajan 14 miljoonan päivävauhtia.
– Tilanne on se, että jos jokainen suomalainen joutuisi maksamaan, summa olisi tällä hetkellä 18 200 euroa per nuppi. Eihän se näin tietenkään mene, mutta joka tapauksessa voi ajatella, että velka jää lapsillemme ja lapsenlapsillemme maksettavaksi.
”Ei pidä hätäillä”
Perussuomalaisten kannatuksen laskuun – gallupien perusteella – Soini suhtautui rauhallisesti.
– Olen saanut viestiä kannattajilta, että eivät he meitä ole hylänneet, vaan seuraavat tilannetta.
Soini muistutti, että kun puoluetta perustettiin, meni kuusi vuotta ennen kuin kannatus ylitti kaksi prosenttia ja myös kuusi vuotta siihen, kunnes puolue pääsi eduskuntaan.
– Ei pidä hätäillä. Eihän hiihdossakaan mitata ensimmäisten kilometrien jälkeen, kuka voittaa koko kisan.
– Edustakuntatyötä ei tehdä pelkästään vaalien alla, kun oma työpaikka on vaarassa. Meidän pitää olla kansalaisten käytettävissä koko ajan, Soini painotti.
VERA MIETTINEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: ”Muistakaa, että oleskeluluvat ovat määräaikaisia”

Mäntylän vastahyökkäys: Asumistukien miljoonat valuvat verottomina osinkoina ay-liikkeelle

Eläkeläiset mielissään asumistukipäätöksestä – moni olisi joutunut jättämään kotinsa

Mäntylä: Eläkeläisten asumistuki ei muutu – leikkaus perutaan

Soini: Hanna Mäntylän työ toi tulosta – eläkeläisten asumistuen leikkaus perutaan

Terho: Ministeri Mäntylä puolustaa pienituloisia
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.
Uusimmat

Punavihreätä pukkaa – Ruotsin haetaan taas hallitusratkaisua

Tulkkauksen kustannukset kasvavat – rahavirta jää hämäräksi

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää








