

LEHTIKUVA
Eläkeläiset mielissään asumistukipäätöksestä – moni olisi joutunut jättämään kotinsa
Jyväskylässä asuva Jouko Mäkinen oli iloisella mielellä kuultuaan, että eläkeläisten asumistuen leikkaus perutaan.
– Hyvin toimittu ministeri Hanna Mäntylältä. Päätös oli oikea ja se koskee kaikkia meitä vähäosaisia, Mäkinen sanoo tyytyväisenä.
Hallituksen tarkoitus yhdistää yleinen asumistuki ja eläkeläisten asumistuki olisi pienentänyt kymmenien tuhansien eläkeläisten tukea.
– Itse olen ollut tavallinen työmies ja ei niistä tienesteistä hääppöistä eläkettä kertynyt. Kyllä ne ovat huvenneet sairastelun myötä.
Tuki on tarpeen
Mäkinen olisi ollut pulassa, jos asumistukea olisi leikattu.
– Minulle vuokrakaksiossa yksin asuvalle tuki on erittäin merkittävä. Jos se oli viety pois, niin olisin joutunut muuttamaan pois kodistani, Mäkinen kertoo.
Mäkisen tapaan eläkkeellä oleva jyväskyläläinen Aune Niininen iloitsee hallituksen päätöksestä.
– Me olemme ansainneet eläkkeemme työllä. Minäkin olin piikomassa jo 13-vuotiaana. On toki rikkaitakin eläkeläisiä, mutta enemmän on meitä pienellä rahamäärällä sinnitteleviä, joten tuki on tarpeen, Niininen toteaa.
200 000 eläkeläistä kiittää
Eläkkeensaajien Keskusliitto EKL:n puheenjohtaja Matti Hellstenin mukaan asumistukien leikkaus olisi koskenut karkeasti noin 200 000 eläkeläistä.
– Toteutuessaan leikkaus olisi kohdellut rankalla kädellä suurta joukkoa suomalaisia, joten kiitämme hallituksen päätöstä. Tervetullut päätös on myös pienentää lääkekorvauksista tehtäviä säästöjä, Hellsten iloitsee.
Myös Eläkeläiset ry:n puheenjohtaja Martti Korhonen on tyytyväinen leikkauksen perumisesta.
– Hallitukselle kuuluu kiitos siitä, että se tuli tässä asiassa järkiinsä, Korhonen kiittää järjestön nettisivuilla.
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylän mukaan asumistuen leikkaus peruttiin ”oikeudenmukaisuuden ja inhimillisyyden vuoksi”.
– Juuri oikeudenmukaisuutta ja inhimillisyyttä Eläkeläiset ry on voimakkaasti peräänkuuluttanut, Korhonen sanoo.
Heikompiosaisten eläkeläisten
asema turvataan
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo kiittää ministeri Mäntylän uutteraa työtä, jonka tuloksena eläkeläisten asumistuki säilyy ja lääkekorvauksiin tulee suunniteltua pienemmät leikkaukset.
– Päätös on erittäin hyvä uutinen ja annan Mäntylälle siihen johtaneesta työstä täydet pisteet. Hän laittoi alulle prosessin, jossa selvittiin tarkkaan säästöjen vaikutukset ja kyettiin uudelleen arvioinnin pohjalta muuttamaan suunnitelmia.
Mäntylän mukaan hallitus perui eläkkeensaajien asumistuen yhdistämisen yleiseen asumistukeen, koska osa eläkkeensaajista olisi joutunut täysin kohtuuttomaan tilanteeseen. Lisäksi ensi vuodelle suunniteltuja lääkesäästöjä kohtuullistetaan merkittävästi.
– Tämä osoittaa, että päätöksenteossa on mukana vastuunkannon lisäksi inhimillisyyttä ja oikeudenmukaisuutta, Slunga-Poutsalo sanoo.
Kova työ kantaa hedelmää
Slunga-Poutsalon mukaan nyt alkaa näkyä mitä varten perussuomalaiset ovat mukana hallituksessa.
– Joillakin on saattanut olla sellainen kuva, että päätökset syntyisivät hetkessä. Näin ei tietenkään ole. Hallituksen vahvistamat päätökset ovat kuitenkin perussuomalaisten ajaman politiikan ja pitkäjänteisen työn tuloksia.
Hallitus on päättänyt eläkeläisten asumistuen lisäksi omaishoidontuen ja takuueläkkeen korotuksesta sekä Yle-verosta vapauttamisesta.
– Tämä osoittaa mihin hallituksen päätökset kohdentuvat. Meidän tavoitteena on pelastaa Suomi talouskurjimuksen syövereistä ja huolehtia samalla heikoimmassa asemassa olevista kansalaisista, Slunga-Poutsalo tähdentää.
Suomalaisista huolehditaan
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho ilmaisi jo eilen tyytyväisyytensä Mäntylän saavutukseen ja antoi sille eduskuntaryhmän täyden tuen.
– Ministeri Mäntylä on osoittanut, että hän pitää kaikista pienituloisimpien puolta. Tämä on oikeansuuntaista politiikkaa, Terho kiitti.
Perussuomalaiset juhlivat 20-vuotista taivaltaan Turun puoluekokouksessa viime kesänä. Terho muistuttaa, että perussuomalaiset puolustaa edelleen linjansa mukaisesti pienituloista kansanosaa.
– Hallituspuolueena olemme tuore, mutta me olemme ottaneet vahvan jalansijan. Jatkamme perustyötä kaikkien suomalaisten puolesta ja teemme hyvää yhteistyötä muiden hallituspuolueiden kanssa. Päätökset tehdään hallituksessa ja siksi me olemme siellä.
Kuvassa: EKL ja Eläkeläiset ry järjestivät lokakuussa mielenosoituksen leikkauksia vastaan Helsingin Kansalaistorilla. Nyt järjestöt kiittelevät hallitusta leikkauksien perumisesta.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: Hanna Mäntylän työ toi tulosta – eläkeläisten asumistuen leikkaus perutaan

Terho: Ministeri Mäntylä puolustaa pienituloisia

Työministeri Lindström näkee Salossa potentiaalia

Mäntylän vastahyökkäys: Asumistukien miljoonat valuvat verottomina osinkoina ay-liikkeelle
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










