

Markku Ulander
Soini: Olen tosi iloinen ja ylpeä varsinkin sote-ratkaisusta – ”kaikkein pienituloisimmat huomioidaan tässä myös”
Ulkoministeri Timo Soini (ps.) kiitti neuvottelijoita kehysriihen tuloksista ja varsinkin sote-kysymysten suosiollisesta ratkaisemisesta. Peruspäivärahan käyttömahdollisuuden laajentamista starttirahaan ja palkkatukeen hän piti suorastaan mullistavana. Kiitosta sai myös perussuomalaisittain tärkeä takuueläkeen nosto.
– Olen erittäin tyytyväinen soteratkaisusta. Nämä sote-neuvotteluministerit Hanna Mäntylä (ps.), Petteri Orpo (kok.), Lenita Toivakka, Anu Vehviläinen ja Juha Rehula ja nostan vielä valtiosihteeri Samuli Virtasenkin – he tekivät erinomaisen suorituksen. Olen siitä tosi iloinen ja ylpeä, Soini kehui tiedotustilaisuuden lopuksi hyvin menneitä, vaikkakin hieman venyneitä neuvotteluita tiistai-iltana.
Sote-neuvotteluiden sisällöstä hallitus kertoo kuitenkin vasta huomisaamuna kello yhdeksän jälkeen. Myös hallituksen kehysbudjettineuvottelut sujuivat eurolleen sovitun mukaisesti, vaikka talven mittaan monet muut neuvottelut ovat ehtineet tuottaa huolta. Yhden oleellisen seikan Soini nosti neuvotteluista esille:
– Tässä kokonaisuudessa ei ole senttiäkään leikattu maahanmuuton vuoksi. Leikkaukset ja korvaavat toimenpiteet on tehty niihin osiin, joissa leikkaustarpeet syntyivät, ei missään muussa, Soini painotti.
Hallitusohjelma toimii eurolleen sovitusti
Hallitus on kyennyt sopimaan kehyspäätöksistä päivälleen ja eurolleen sovitun mukaisesti. Hallitus pitää kiinni sitoumuksestaan leikata menoja neljällä miljardilla eurolla. Se edellytti lisäleikkauksien tekemistä 370 miljoonan edestä. Ne otetaan tasaisesti juustohöylämenetelmällä niin, että heikompiosaisia varjellaan.
Leikkaustarpeesta suurin osa johtui siitä, että inflaation tyrehtyminen poisti indeksileikkausten vaikutuksen. Runsas 100 miljoonaa euroa johtui siitä, etteivät kunnat ole toteuttaneet kaikkia sovittuja toimia.
Koulutuksesta ei kuitenkaan leikata yhtään enempää ja tutkimukseen myönnetään jopa 100 miljoonaa euroa lisää.
Oikeat toimet, oikeat painotukset
– Me pidämme kiinni hallitusohjelmassa sovitusta. Minä olen tyytyväinen: täällä on oikeat toimenpiteet ja oikeat painotukset, Soini aloitti oman selostuksensa neuvotteluiden tuloksista. Hän muistutti myös suurimpien ongelmien alkusyystä:
– Kun nyt vietän vanhaa kymmenvuotisjuhlaa ”missä EU, siellä ongelma”–tokaisuni kanssa, niin on pakko päästä sanomaan: kun EU kielsi makeisveron käytännössä, niin se jouduttiin muulla tavoin korvaamaan. Siinä oli vastakkain bensaveron pieni korotus ja ruoan alvi. Emme halunneet koskemaan arvonlisäveroon miltään osin niin bensaveron korotus sen hinnaksi tuli. Mutta siellä on perälauta: jos bensiinin hinta nousee 80 dollariin tynnyriltä, sitä voidaan tarkastella uudestaan, Soini lupasi.
Sopeutus hoidettiin niin, että aiheuttaja maksaa. Kun inflaatiota ei ollut niin ratkaisut tehtiin pääosin niistä kohteista, joista inflaatiotarkistukset olisi leikattu, jos inflaatiota olisi ollut.
– Korjasimme niin, että säästöt toteutuvat ja hallitusohjelma toteutuu.
Suurimat ilonaiheet
– Mullistava uutuus on, että peruspäivärahaa voidaan käyttää starttirahaan ja palkkatukeen. Tällä todella pyritään parantamaan työllisyyttä ja tätä puolta työministeri Jari Lindström (ps.) vie eteenpäin. Takuueläke on perussuomalaisille rakas : se nousee vuosina 2018 ja 2019 kymmenellä miljoonalla vuodessa – siis molempina vuosina. Se tarkoittaa noin kahdeksaa euroa lisää. Ja kun muistetaan, että tämä hallitus on jo tehnyt takuueläkkeeseen 23 euron kuukausinoston niin kaikkein pienituloisimmat huomioidaan tässä myös, Soini korosti.
– Nämä infra-hankkeet ovat todella tärkeitä ja mieluisia, Soinin aloitti ja nosti esille seuraavat itselleen mieluisimmat:
– Raidejokeri on hieno asia pääkaupunkiseutulaisille. Erittäin iso asia on Lahden ohikulkutie – ja bisneksen ja teollisuuden ja myös raideliikenteen kehittämisen kannalta Luumäen ja Imatran välin rakentaminen, kertoi Soini.
Myös poliisin ja supon määrärahat nousevat. Turvallisuudesta ei tingitä vaikeinakaan aikoina. Myös maatalouteen myönnetään lisäpanostus.
– Traktorimarssi kertoi aika paljon siitä, mikä on maatalouden tilanne niin siihenkin pusersimme hieman helpotusta. Me haluamme syödä puhdasta ja myrkytöntä suomalaista ruokaa kaikki, Soini totesi.
Myös sileäkätiset osallistuvat: sairauspäivärahan alaraja menee 30 000 eurossa: sitä enemmän tienaavat osallistuvat talkoisiin.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja tyytyväinen Lahden kehätien rahoituspäätökseen – ”ei saatu aikaiseksi SDP:n tai vasemmistoliiton aikana”

Ministeri Mäntylä erittäin tyytyväinen soten etenemiseen
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää













