

SIMON ELO
Somalitaustainen Ayaan Hirsi Ali: “Islam ei ole rauhan uskonto”
Yhdysvaltain republikaanipuoluetta lähellä olevassa CPAC-konferenssissa puitiin radikaalia islamismia. Suomen Uutiset oli paikalla, kun Islam-kriitikkona tunnettu somalitaustainen Ayaan Hirsi Ali perusteli näkemyksiään.
Ayaan Hirsi Alista tuli Yhdysvaltain kansalainen kolme vuotta sitten. Sitä ennen hän asui Hollannissa, jossa hän toimi VVD-puolueen kansanedustajana vuosina 2003-2006. Ali on kirjoittanut kuuluisan kirjan Neitsythäkki (suom.2005).
Vuonna 2004 Ali teki käsikirjoituksen lyhytelokuvaan Alistuminen, joka kuvaa naisiin kohdistunutta väkivaltaa islamilaisessa yhteisössä. Radikaali islamisti murhasi elokuvan ohjaajan Theo van Goghin.
Radikaalit haluavat sharia-lain kaikkialle
Alin mukaan länsimaiden täytyy voittaa kulttuurinen sota radikaalia islamismia vastaan. Vihollisen määrittely ei ole yksinkertaista. Useat muslimit ovat rauhaa rakastavia ihmisiä, mutta vihollinen on radikaali islamismi, joka haluaa tiukan sharia-lain voimaan kaikkialla maailmassa.
Ayaan Hirsi Ali katsoo, että ihmisten on kerrottava johtajilleen mistä on kyse ja korjattava tarvittaessa heidän virheelliset käsityksensä.
– Suurin ongelma ovat miehet puvuissa kuten Muslimiveljeskunta, jotka hyväksikäyttävät vapauksiamme. Jos minulle sanotaan, että islam on rauhan uskonto, niin se loukkaa älykkyyttäni. Islam ei ole rauhan uskonto, Ali sanoo.
Islam on poliittinen ideologia
Alin mukaan islam on kyllä uskonto, mutta se on myös poliittinen ideologia. Ali huomauttaa, että Yhdysvallat ei luonut ISIS-järjestöä, vaan sen teki liittolainen Saudi-Arabia.
– Ne muslimit, jotka seuraavat tiukasti profeetta Muhammedin Medinan ajan opetusten jalanjäljissä, ovat uhka Yhdysvalloille ja muille länsimaille, Ali kertoo.
Poliittinen korrektius tuhoaa länsimaat
Alin mielestä poliittinen korrektius tuhoaa länsimaiset yhteiskunnat sisältä ja islamistit käyttävät sitä hyväksi. Islamiin liittyvissä kysymyksissä Yhdysvaltain presidentti Barack Obamaa ja muita läntisiä johtajia neuvovat Muslimiveljeskunnan erilaiset haarat.
– Hollannissa ollessani siellä ajateltiin, että ottamalla nämä henkilöt ja järjestöt mukaan heistä tehdään vähitellen kaltaisiamme. Se ei pidä paikkaansa, Ali toteaa jämäkästi.
– Mitä tapahtui keskustelulle naisen asemasta? Emme myöskään puhu homojen ja kristittyjen asemasta islamilaisissa maissa, vaikka heitä vainotaan laajalti, Ali ihmettelee.
SIMON ELO
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Australia lähettää turvapaikanhakijat saarille ja käsittelee hakemukset rajojensa ulkopuolella – Soini: “Niin minäkin tekisin”

Helsinkiin ei haluta suurmoskeijaa – “Ei edistä kotoutumista, verotuotto on nolla”

Egyptistä Suomeen muuttanut ylilääkäri: Karkotukset vähentäisivät naisten ahdistelua

Hakkarainen ihmettelee: “Homoliittojen kannattajat ovat samaa porukkaa kuin ne, jotka haluavat homoja vihaavia turvapaikkaturisteja joka niemeen ja notkelmaan”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.