

MATTI MATIKAINEN
Egyptistä Suomeen muuttanut ylilääkäri: Karkotukset vähentäisivät naisten ahdistelua
Kouvolalainen ylilääkäri Ashraf Benyamin toivoo, että päättäjät suhtautuisivat maahanmuuttajiin kriittisemmin. – Todellisessa hädässä olevia voi auttaa, mutta rikollisilta ja ilman viisumia saapuvilta pitäisi laittaa rajat kiinni.
Suomeen 20 vuotta sitten Egyptistä muuttanut Ashraf Benyamin tuntee Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan kulttuurin.
– Miesten harjoittamaa naisten joukkoahdistelua on jo koettu Suomessa. Kesän saapuessa minua huolestuttaa, että ilmiö korostuu, kun naiset kulkevat paljastavissa kesävaatteissa. On erittäin korkea riski, että ahdistelua tulee tapahtumaan.
Suomalainen vaimo ei viihtynyt Egyptissä
Pohjois-Kymen sairaalan naistentautien poliklinikan ylilääkärinä työskentelevä Benyamin muutti Kairosta Kouvolaan vuonna 1996. Suomalaiset lääkärinoikeudet hän sai kaksi vuotta myöhemmin. Perheessä on vaimo ja kolme lasta.
– Asuimme yli kolme vuotta Egyptissä. Työskentelin lääkärinä ja meillä oli hyvä elintaso, mutta suomalainen vaimoni ei viihtynyt siellä. Kulttuuri oli hyvin negatiivinen naisia kohtaan ja vaimoni olisi ollut vaikea elää siellä.
”Turvattomuuden tunne on lisääntynyt. Vaimo ja tytär pelkäävät pimeän aikaan ulkoilemista.”
Viime aikoina Benyamin on pohtinut perheensä kanssa, että pitäisikö muuttaa pois Suomesta.
– Sen takia kun tuli massiivimaahanmuutto. Ihmisiä tuli kulttuurista, jossa vaimoni ei viihtynyt. Nyt samat negatiiviset kulttuuripiirteet ovat rantautuneet Suomeen. Turvattomuuden tunne on lisääntynyt. Vaimo ja tytär pelkäävät pimeän aikaan ulkoilemista.
Huonot tavat ovat jo arkea
Suomi on Benyaminin mielestä pieni maa, jossa huomaa helposti isolla joukolla tulleet vieraan kulttuurin edustajat.
– Suuressa maassa he sulautuvat paremmin väestöön ja heitä ei huomaa, mutta Suomessa korostuu Lähi-idästä tulleet huonot tavat jo arkipäivänäkin.
Benyamin tarkoittaa huonoilla tavoilla tyttöihin ja naisiin kohdistuvaa seksuaalista ahdistelua Suomessa ja muissa Euroopan maissa.
– Luulen, että syynä on naisten heikko asema Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan maissa. Naisella ei ole siellä paikkaa, vaan hän on yhteiskunnassa miehen alapuolella. Naisia ahdistellaan ja heidän elämäänsä yritetään vaikeuttaa entisestään.
Puhuttelu ja valistus eivät auta
Päättäjät ovat harjoittaneet Benyaminin mukaan liian helläkätistä turvapaikkapolitiikkaa Suomessa. Mies toivoo jämäkämpiä otteita maahanmuuttoon.
– Ikävä kyllä ei ole puututtu riittävän jämäkästi. Päättäjien pitäisi suhtautua kriittisemmin maahanmuuttajiin. Todellisessa hädässä olevia voi auttaa, mutta rikollisilta ja ilman viisumia saapuvilta pitäisi sulkea rajat.
”Ihmisen pitää tietää tänne tullessaan, että pienestäkin tyhmyydestä on seuraamuksena karkottaminen.”
Pelkkä puhuminen ja valistus eivät Benyaminin mielestä riitä suitsimaan turvapaikanhakijoiden huonoa käytöstä.
– Lähi-idän kulttuurissa ihmiset pelkäävät seurauksia. Jos henkilö tietää, että ahdistelusta ei seuraa käytännössä mitään, hän tekee sitä entistä enemmän. Puhuttelu ja valistus eivät auta. Ihmisen pitää tietää tänne tullessaan, että pienestäkin tyhmyydestä on seuraamuksena karkottaminen. Silloin henkilö miettii sata kertaa, että tekeekö jotain väärää.
Kovat otteet käyttöön
Poliisin mukaan maahanmuuttajat ovat syyllistyneet Suomessa 25 tytön ja naisen raiskaukseen. Benyamin panostaisi rikosten ennaltaehkäisyyn.
– Ikävä kyllä Suomessa odotellaan, että jotain tapahtuu ja vasta sitten mietitään mitä tehdään. Silloin raiskattujen elämä on jo mennyt pilalle. Lääkärinä tiedän, että ennaltaehkäisy on miljoona kertaa tehokkaampaa kuin hoito.
– Nyt pitäisi toimia ennen kuin tapahtuu jotain ikävää. Tarvitaan kova käsi, jos halutaan, että ahdistelu loppuu tai ainakin vähenee, Benyamin painottaa.
Rahan syytäminen ärsyttää
Sairaalaosastojen sulkeminen, vanhuksien ja eläkeläisten etuuksien leikkaaminen tai koululuokkien yhdistäminen säästöjen takia saa Benyaminin pahalle tuulelle.
– Suhtaudun säästöihin erittäin kriittisesti. Uskon, että 99 prosenttia suomalaisista ei ymmärrä niiden logiikkaa. Potilaita joudutaan siirtämään jopa suihkuhuoneeseen säästösyistä. Ihmiset kärsivät, mutta samaan aikaan perustetaan satoja turvapaikkakeskuksia, Benyamin päivittelee.
Miehen mukaan hädänalaisia voidaan auttaa, mutta mahdollisuuksien mukaan.
– Jos minulla on vain sata euroa, niin en voi tarjota 300 euroa nälkäiselle. Täytyy katsoa ensin, että omat lapset saavat ruokaa ja auttaa vasta sitten muita.
Kriittisiä kutsutaan rasisteiksi
Rasismi-sanaa on käytetty Benyaminin mielestä väärin. Pohjois-Englannissa raiskattiin yhteensä 1 400 alaikäistä useiden vuosien ajan. Raiskaajat olivat pakistanilaistaustaisia miehiä.
– Poliisi peitti kaikki tiedot useiden vuosien ajan rasismin pelon takia. En halua, että meillä Suomessa vaietaan samasta syystä. Rikoksiin syyllistynyt henkilö on rikollinen ja hänet on karkotettava sekä poistettava maasta. Se ei ole rasismia vaan täysin oikeutettu menettely. Polttopulloisku vastaanottokeskukseen on rasismia ja sitä ei voi hyväksyä.
”Rasismi-sanalle ei pidä antaa mitään sijaa, jotta se ei vaikuta meidän sananvapauteemme. Puhutaan asioista niin kuin ne ovat.”
Benyamin on joutunut rasisti nimittelyn kohteeksi esimerkiksi kirjoitettuaan kriittisesti maahanmuuttoasioista sosiaalisessa mediassa.
– Puhun oman kulttuurin huonoista tavoista – ja silti jotkut nimittävät minua rasistiksi. Rasismi-sanalle ei pidä antaa mitään sijaa, jotta se ei vaikuta meidän sananvapauteemme. Puhutaan asioista niin kuin ne ovat.
MIKA RINNE
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja: ”Älkää tulko Eurooppaan”

Somalitaustainen Ayaan Hirsi Ali: ”Islam ei ole rauhan uskonto”

Joka kolmas raiskattu on ulkomaalaisen uhri – Apulaispoliisipäällikkö: ”Ahdisteluista jääty kiinni jopa verekseltään poliisille”

Ulkomaalaiset viihtyvät suomalaisvankiloissa: ”Olot kuin viiden tähden hotellissa”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














