

Viikon 37/2016 luetuin
Hakkarainen ihmettelee: “Homoliittojen kannattajat ovat samaa porukkaa kuin ne, jotka haluavat homoja vihaavia turvapaikkaturisteja joka niemeen ja notkelmaan”
Eduskunnan istuntosalissa käytiin eilen kiivas keskustelu Aito avioliitto –kansalaisaloitteesta. Aloitetta kannattava perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen uskoo, että viime vaalikaudella nuijittu tasa-arvoinen avioliittolaki saadaan vielä kumottua.
– On täysin mahdollista, että niin käy, joskin äänestyksestä tulee tiukka. Keskustan vaalivoiton myötä asetelma on muuttunut, Hakkarainen toteaa.
Puolustajat häiriköivät kansanedustajia
Hakkaraisen mielestä tasa-arvoista avioliittolakia alun perin vastustaneiden määrä hupeni matkan varrella viime kaudella, koska valtamedia rummutti jatkuvasti lain puolesta.
– Kun melskaaminen laista alkoi, me kansanedustajat jouduimme massiivisen ja ilmeisen organisoidun sähköpostitulvan kohteiksi. En pitänyt ollenkaan siitä tavasta, jolla lain puolustajat meitä pommittivat yötä päivää kuukausien ajan. Siinä lähenneltiin jo häiriköinnin rajaa. Omalta osaltani voin sanoa, että jokainen viesti oli turha. Minun kantaani ei meilailemalla muuteta, Hakkarainen painottaa.
– Tämän Aito avioliitto –kansalaisaloitteen kannattajat eivät ole moiseen toimintatapaan ryhtyneet ja hyvä niin. He ymmärtävät, että me kansanedustajat osaamme muodostaa mielipiteemme ihan itse.
Ei saa pelätä homofoobikon leimaa
Hakkarainen toivoo, että kun kansalaisaloitteesta äänestetään, kaikilla sitä kannattavilla kansanedustajilla olisi kanttia äänestää aloitteen puolesta.
– Ruodusta ei saa livetä siksi, että pelkää leimaantuvansa esimerkiksi homofoobikoksi. Meidän eduskuntaryhmässämme kaikkien tulisi äänestää Aidon avioliiton puolesta. Olemme perinteisten arvojen puolue ja niiden takana meidän tulee seistä.
– Eilen kuultiin monia puheenvuoroja varsinkin vihreiden taholta, joissa tunteikkaasti valitettiin, että me Aidon avioliiton kannattajat olisimme viemässä sateenkaariväeltä oikeuden rakkauteen ja perheeseen. Minusta tällaiset purkaukset ovat omituisia, sillä jokaisella on oikeus rakastaa ja elää perhe-elämää, emmekä me sitä ole keneltäkään riistämässä. Samaa sukupuolta olevien parien oikeudet on jo huomioitu riittävällä tavalla parisuhdelaissa.
Suvaitsevaiset suvaitsemattomimpia
Hakkarainen peräänkuuluttaa suvaitsevaisuutta kristillisiä arvoja seuraavia kohtaan.
– Minusta nykyään on niin, että kaikkein suvaitsemattomimpia ovat ne, jotka omasta mielestään ovat suvaitsevaisia. Jos ajattelet toisin kuin he, olet lähes rikollinen. Suuntaus on pahempi kuin kommunismi, Hakkarainen lataa.
– Ihmettelen, että homoliittojen kannattajat ovat samaa porukkaa kuin ne, jotka haluavat haalia Suomen täyteen turvapaikkaturisteja. Monissa muslimimaissa homous on rikos, jopa kuolemantuomioon johtava rikos. Homouteen äärimmäisenä syntinä suhtautuvia islamisteja vasemman laidan väki haluaa joka niemeen ja notkelmaan. Punaviherkaartin logiikka on varsin erikoista.
Adoptio loppuisi monista maista
Hakkaraisen mielestä lapsen oikeus molempiin vanhempiin ei voi toteutua samaa sukupuolta olevien avioliitossa.
– Jos niin kävisi, että samaa sukupuolta olevat voisivat tulevaisuudessa solmia avioliiton ja sitä myötä saada adoptio-oikeuden, loppuisi adoptio monista maista, esimerkiksi Venäjältä. Silloin ulkomailta adoptoimisen prosessi pitkittyisi entisestään, ja se on jo nykyisellään todella pitkä, usein yli viiden vuoden mittainen. Adoptio-oikeus kuuluu ainoastaan heteropareille.
“Punavihreä media vouhkaa vähemmistöjen puolesta”
Hakkarainen syyttää ”punavihreää” mediaa vähemmistöjen paapomisesta.
– Punavihreä media vouhkaa jatkuvasti pienten vähemmistöjen puolesta niin, että näiden oikeuksien tulisi olla valtaväestön oikeuksia suuremmat. Punavihreässä kuplassa elävät eivät näe sitä tosiasiaa, että ylivoimainen enemmistö suomalaisista elää aivan tavallista arkea heterosuhteissaan. Siihen arkeen kuuluvat perinteiset arvot, kuten isänmaallisuus. Perinteiset arvot on valtamediassa leimattu jotenkin huonoiksi ja junteiksi. Itse en näe mitään vikaa perinteisissä arvoissa, päinvastoin olen niiden vankka kannattaja.
– Usein nämä suvaitsevaiset punavihreät pintaliitäjät perustelevat asenteitaan kansainvälisyydellä. Huomauttaisin kuitenkin, että kuten Aito avioliitto -aloitteen perusteluissa todetaan, suurimmassa osassa Euroopan unionin maista on voimassa laki, jonka mukaan avioliitto on miehen ja naisen välinen. Näin on asian laita kahdeksassatoista unionin 28:sta jäsenmaasta, muun muassa Saksassa, Hakkarainen muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Tavio: Isis on homojen vihollinen

Muslimisaarnaajat yllyttävät seksuaalivähemmistöjä vastaan – ovatko homoseksuaalit enää turvassa?

Hakkarainen: Meillä alkaa olla Suomessa sharia-laki – “Mitähän poliisi sanoisi, jos minulla olisi viisi alaikäistä vaimoa?”

Niikko: Kirkko joko taipuu vihkimään samaa sukupuolta olevia pareja tai luopuu vihkimisoikeudesta

Hakkarainen: “Suomessa on aika suppeat työmarkkinat vuohipaimenille”
Viikon suosituimmat

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”
Suomen yliopistoja riivaa sekin epäkohta, että eritaustaiset väestönosat eivät ole samalla tavalla edustettuina korkeakouluissa. Jyväskylän yliopisto on keksinyt epäkohtaan mainion ratkaisun: tehdään suomea toisena kielenä koulussa lukeneille oma väylä yliopistoon. Näin pystytään vastaamaan “muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa".

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin
Kurdien terroristijärjestö PKK lopetti aseellisen taistelun Turkissa ja avasi samalla aivan uusia näkymiä maailman suurimmalle etniselle ryhmälle ilman omaa valtiota. Poliittinen ratkaisu luo pohjan kurdien valtiolliset rajat ylittävän asuinalueen rauhoittumiselle. Turvallinen tila mahdollistaa pakolaisiksi lähteneiden paluun rakentamaan kotiseutunsa ja kansansa uutta tulevaisuutta.