

Sopeutumiseläkkeen koplauksesta tulikivenkatkuisia kommentteja – ”leikkivät tekopyhää”, ”jotenkin uskomatonta..”
Sopeutumiseläkkeen koplausasia on kirvoittanut tänään kansanedustajilta tulikivenkatkuisia kommentteja. Perussuomalaiset kieltäytyi tänään koplaamasta ylisuurien sopeutumiseläkkeiden poistoa kansanedustajien ja ministereiden etuuksien nostoon.
Suomen Uutiset kokosi päivän aikana annettuja kommentteja:
“Kävikin ilmi, että pyrittiin samassa paketissa nostamaan uusien kansanedustajien tukia, että kaikki muut puolueet paitsi perussuomalaiset halusivat korottaa nykyisten edustajien etuja sekä jopa entisestään parantaa mm. entisten ministerien eläke-etuuksia.”, kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.), Facebook.
“Perussuomalaisten eduskuntaryhmä ei hyväksy kansanedustajien sopeutumisrahan korottamista.“ — kansanedustaja Ville Tavio (ps.).
”Sopeutumiseläkkeen poistaminen oli tärkeä ja yhdessä sovittu päämäärä, mutta muut puolueet eivät malttaneet käyttää tilaisuutta hyväkseen korottaa muita etuja..” Kansanedustaja Mika Niikko (ps.), FB.
”Siis haloo… Perussuomalaiset oli ainoa ryhmä joka uskalsi olla menemättä tähän hillotolppien lisäykseen ….. Kokoomuksen puhemiehen johdolla esitys tehtiin ja heidän koko ryhmä on hyväksynyt korotukset ja nyt he leikkivät tekopyhää.” — PS-ryhmyri Leena Meri, FB.
“Perussuomalaisten ajama asia vihdoin toteutuu ja kansanedustajien sopeutumiseläkkeet lakkautetaan, kuten tekemässäni lakialoitteessa esitin. Tämä kirpaiseen monia puolueita ja nyt he miettivät ilman perussuomalaisia, mitä etuuksia he itselleen nostaisivat hyvitykseksi. Näitä uusia etuuksien kasvatusta me perussuomalaisen emme hyväksy!” — Kansanedustaja Rami Lehto (ps.), Facebook.
”Tarkoitus kun oli purkaa kohtuuttomuuksia eikä luoda lisää” — Kokoomuskansanedustaja Timo Heinonen, SU.
Puhemies Paula Risikko (kok.) puolusti kätilöimäänsä pakettia: “Tämä järjestelmä on sotinut kansalaisten oikeustajua vastaan ja nyt siitä on tehty yhdessä päätös, että se lopetetaan”. ESS.
Kritiikistä päivän aikana hajoillut Risikko myöhemmin Iltalehdelle: ”Puhallan kolme kertaa – puuh, puuh, puuh – jotta en sano mitä ajattelen”.
Sinisten kansanedustaja Simon Elon Iltalehdessä esittämä näkemys ei yllättänyt: “Perussuomalaiset yrittivät haalia kansanedustajille parempia etuuksia”.
“Sopeutumiseläkeporsastelu on lopetettava, kuten kansalaisaloite ja perussuomalaisten oma lakialoite ovat vaatineet. Uudistusta ei kuitenkaan saa vesittää parantamalla kansanedustajien etuisuuksia toisesta päästä.” — Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.), Facebook.
Toisessa fb-päivityksessä Halla-aho toteaa: “Ylelle pisteet rehellisestä uutisoinnista. Osa mediasta, eräistä poliitikoista puhumattakaan, on antanut ymmärtää, että perussuomalaiset olisivat vastustaneet sopeutumiseläkejärjestelmän lopettamista. Väite on tietysti älytön jo siksi, että perussuomalaisilla ei ole yhtäkään kansanedustajaa, joka olisi hyötymässä sopeutumiseläkkeiden säilymisestä.
Asian pihvi on tässä:
’Perussuomalaiset eivät hyväksyneet nykyiseen sopeutumisrahaan suunniteltuja parannuksia. Sopeutumisrahan saamiseksi edellytetään vain vuoden kansanedustajana toimimista nykyisen kolmen vuoden sijasta ja rahaa korotetaan 1790 eurosta 2050 euroon.
Perussuomalaiset karsastivat myös sitä, että kansanedustajien sopeutumisraha ei ole verrattavissa työttömyysturvaan eivätkä esimerkiksi työttömyysturvan aktiivimallisäännökset koske sopeutumisrahaa.
Sopeutumisrahan lisäksi kansanedustajat voivat hakea kansliatoimikunnalta harkinnanvaraista eläkettä, mitä perussuomalaiset eivät myöskään hyväksyneet.’
Ensimmäinen kohta on selvästi ‘Lex Torvinen’.”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola .. “on pöyristynyt. Oli tarkoitus ja tahto, että entisten kansanedustajien ylisuuret ökyeläkkeet pudotetaan samalle tasolle kuin niillä jotka on valittu vuoden 2011 jälkeen. Kävikin ilmi, että pyrittiin samassa paketissa nostamaan uusien kansanedustajien tukia siinä tapauksessa kun eduskunnasta putoavat.
Tätä emme voi hyväksyä. Ei hilloa sinisille.
Villi veikkaus: Nyt muut sanovat, että koska persut eivät hyväksyneet koko pakettia, on heidän syytään että vanhojen edut jäivät. Kissanp**kat.. Tässä talossa on kikyt, aktiivimallit, sotet ja makut ajettu paljon pienemmälläkin enemmistöllä.” — FB (kirosanaston loivennus toimituksen).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustajien sopeutumiseläke piti purkaa, tulikin noin 300 euron etukorotus

Savio: Sopeutumiseläkkeen lopettamiseen jäi korotusten myötä ikävä sivumaku

Perussuomalaiset esitti tiukennuksia sopeutumisrahaan: Emme voi hyväksyä kohtuuttomuuksia
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.
















