

Sopeutumiseläkkeen koplauksesta tulikivenkatkuisia kommentteja – ”leikkivät tekopyhää”, ”jotenkin uskomatonta..”
Sopeutumiseläkkeen koplausasia on kirvoittanut tänään kansanedustajilta tulikivenkatkuisia kommentteja. Perussuomalaiset kieltäytyi tänään koplaamasta ylisuurien sopeutumiseläkkeiden poistoa kansanedustajien ja ministereiden etuuksien nostoon.
Suomen Uutiset kokosi päivän aikana annettuja kommentteja:
“Kävikin ilmi, että pyrittiin samassa paketissa nostamaan uusien kansanedustajien tukia, että kaikki muut puolueet paitsi perussuomalaiset halusivat korottaa nykyisten edustajien etuja sekä jopa entisestään parantaa mm. entisten ministerien eläke-etuuksia.”, kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.), Facebook.
“Perussuomalaisten eduskuntaryhmä ei hyväksy kansanedustajien sopeutumisrahan korottamista.“ — kansanedustaja Ville Tavio (ps.).
”Sopeutumiseläkkeen poistaminen oli tärkeä ja yhdessä sovittu päämäärä, mutta muut puolueet eivät malttaneet käyttää tilaisuutta hyväkseen korottaa muita etuja..” Kansanedustaja Mika Niikko (ps.), FB.
”Siis haloo… Perussuomalaiset oli ainoa ryhmä joka uskalsi olla menemättä tähän hillotolppien lisäykseen ….. Kokoomuksen puhemiehen johdolla esitys tehtiin ja heidän koko ryhmä on hyväksynyt korotukset ja nyt he leikkivät tekopyhää.” — PS-ryhmyri Leena Meri, FB.
“Perussuomalaisten ajama asia vihdoin toteutuu ja kansanedustajien sopeutumiseläkkeet lakkautetaan, kuten tekemässäni lakialoitteessa esitin. Tämä kirpaiseen monia puolueita ja nyt he miettivät ilman perussuomalaisia, mitä etuuksia he itselleen nostaisivat hyvitykseksi. Näitä uusia etuuksien kasvatusta me perussuomalaisen emme hyväksy!” — Kansanedustaja Rami Lehto (ps.), Facebook.
”Tarkoitus kun oli purkaa kohtuuttomuuksia eikä luoda lisää” — Kokoomuskansanedustaja Timo Heinonen, SU.
Puhemies Paula Risikko (kok.) puolusti kätilöimäänsä pakettia: “Tämä järjestelmä on sotinut kansalaisten oikeustajua vastaan ja nyt siitä on tehty yhdessä päätös, että se lopetetaan”. ESS.
Kritiikistä päivän aikana hajoillut Risikko myöhemmin Iltalehdelle: ”Puhallan kolme kertaa – puuh, puuh, puuh – jotta en sano mitä ajattelen”.
Sinisten kansanedustaja Simon Elon Iltalehdessä esittämä näkemys ei yllättänyt: “Perussuomalaiset yrittivät haalia kansanedustajille parempia etuuksia”.
“Sopeutumiseläkeporsastelu on lopetettava, kuten kansalaisaloite ja perussuomalaisten oma lakialoite ovat vaatineet. Uudistusta ei kuitenkaan saa vesittää parantamalla kansanedustajien etuisuuksia toisesta päästä.” — Puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.), Facebook.
Toisessa fb-päivityksessä Halla-aho toteaa: “Ylelle pisteet rehellisestä uutisoinnista. Osa mediasta, eräistä poliitikoista puhumattakaan, on antanut ymmärtää, että perussuomalaiset olisivat vastustaneet sopeutumiseläkejärjestelmän lopettamista. Väite on tietysti älytön jo siksi, että perussuomalaisilla ei ole yhtäkään kansanedustajaa, joka olisi hyötymässä sopeutumiseläkkeiden säilymisestä.
Asian pihvi on tässä:
’Perussuomalaiset eivät hyväksyneet nykyiseen sopeutumisrahaan suunniteltuja parannuksia. Sopeutumisrahan saamiseksi edellytetään vain vuoden kansanedustajana toimimista nykyisen kolmen vuoden sijasta ja rahaa korotetaan 1790 eurosta 2050 euroon.
Perussuomalaiset karsastivat myös sitä, että kansanedustajien sopeutumisraha ei ole verrattavissa työttömyysturvaan eivätkä esimerkiksi työttömyysturvan aktiivimallisäännökset koske sopeutumisrahaa.
Sopeutumisrahan lisäksi kansanedustajat voivat hakea kansliatoimikunnalta harkinnanvaraista eläkettä, mitä perussuomalaiset eivät myöskään hyväksyneet.’
Ensimmäinen kohta on selvästi ‘Lex Torvinen’.”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola .. “on pöyristynyt. Oli tarkoitus ja tahto, että entisten kansanedustajien ylisuuret ökyeläkkeet pudotetaan samalle tasolle kuin niillä jotka on valittu vuoden 2011 jälkeen. Kävikin ilmi, että pyrittiin samassa paketissa nostamaan uusien kansanedustajien tukia siinä tapauksessa kun eduskunnasta putoavat.
Tätä emme voi hyväksyä. Ei hilloa sinisille.
Villi veikkaus: Nyt muut sanovat, että koska persut eivät hyväksyneet koko pakettia, on heidän syytään että vanhojen edut jäivät. Kissanp**kat.. Tässä talossa on kikyt, aktiivimallit, sotet ja makut ajettu paljon pienemmälläkin enemmistöllä.” — FB (kirosanaston loivennus toimituksen).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustajien sopeutumiseläke piti purkaa, tulikin noin 300 euron etukorotus

Savio: Sopeutumiseläkkeen lopettamiseen jäi korotusten myötä ikävä sivumaku

Perussuomalaiset esitti tiukennuksia sopeutumisrahaan: Emme voi hyväksyä kohtuuttomuuksia
Viikon suosituimmat

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.













