

LEHTIKUVA
Supo: Vääriä asiakirjoja käytetään terrorismissa hyväksi
Eurooppaan pyrkiville turvapaikanhakijoille ja ISIS-taistelijoille kaupitellaan syyrialaisia passeja ja henkilötietoja, kertoo brittisivusto MailOnline. Suojelupoliisin mukaan on mahdollista, että myös Suomessa oleskelee henkilöitä väärillä papereilla.
– Yleisesti voin kertoa, että vääriä asiakirjoja voidaan käyttää moneen tarkoitukseen Suojelupoliisin torjuntavastuulle kuuluvissa tiedustelutoiminnoissa ja terrorismissa, ylitarkastaja Tuomas Portaankorva toteaa.
Rajavartiolaitoksesta taas kerrotaan, että väärennettyjä passeja tai niin sanottuja look like -yrityksiä otetaan kiinni rajalla vuosittain noin parisensataa.
Ilmoituksia varastetuista
asiakirjakuorista
Matkustusasiakirjojen väärennökset tehdään niin, että valtionvirastoista varastetaan passin, henkilökortin ja ajokortin kuoria, joihin tekohenkilöllisyys rakennetaan.
– Esimerkiksi kuolleen ihmisen tiedot, mutta valokuva on tulevasta käyttäjästä, Rajavartiolaitoksen rajaturvallisuusasiantuntija Ilkka Herranen kertoo.
Väärennettyjen asiakirjojen pääsyä rajan yli ehkäistään parhaiten kansainvälisellä yhteistyöllä.
– Meille ilmoitetaan aina silloin tällöin varastettujen passien ja viisumien sarjanumeroita. Siten voimme seurata tilannetta rajalla.
Herranen sanoo, että käytössä on useita tapoja, joilla he pystyvät varmistamaan passin aitouden, jos sitä vähääkään epäillään.
– Rajavartiolaitoksella on tutkintavälineistöä jokaisella rajanylityspaikalla. Niitä käyttävät asiakirjatutkintahenkilöstö.
Pakolaisten joukossa
terroristeja
Suurella osalla turvapaikanhakijoista ei kuitenkaan ole minkäänlaista matkustusasiakirjaa.
– Välimeren kautta tulevista suuri osa on hädässä olevia pakolaisia. Mutta heidän joukossa on terrorismiin kytköksissä olevia henkilöitä. Joidenkin turvapaikanhakijoiden lisäksi he ovat niitä, jotka käyttävät väärennettyjä papereita.
Rajavartiolaitoksesta kerrotaan, että Suomeen tulevista valtaosa on irakilaisia ja somaleita. Syyrialaisia ja afkaaneja menee eniten Turkin kautta Kreikkaan ja sieltä edelleen muihin maihin.
Rajavartiolaitoksesta kerrotaan myös, että matkustusasiakirjat ovat nykypäivänä erittäin korkealaatuisia. Siksi väärentäminen on hankalaa.
– Henkilötietosivu on monissa maissa poltettu muovin sisään eri tasoihin. Joissakin maissa on taas vähän huonommin valmistettuja asiakirjoja, mutta silti väärentäminen on monimutkaista. Siihen ei kuka tahansa pysty.
Vaikea tunnistaa
ulkonäön perusteella
Look like –yrityksillä tarkoitetaan sitä, että henkilö yrittää rajan yli papereilla, joissa on samannäköinen kuva. Matkustusasiakirjaa ei tuolloin ole väärennetty, mutta ovat silti viranomaisille hankalia tunnistaa.
– Meidän koulutetaan tunnistamaan eri kansalaisten kasvonpiirteitä. Eurooppalaiset ovat eurooppalaisille helppoja, mutta esimerkiksi Kaukoidästä tulevia on vaikea tunnistaa toisistaan. Yhtälailla se on toisinpäin: kaikki eurooppalaiset ovat heidän mielestä samanlaisia pitkäneniä, Herranen kertoo.
VERA MIETTINEN
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttajien rikollisuustaso kantaväestöä korkeampi

ISIS-taistelijat ostavat syyrialaispasseja

Soini: Maahanmuuttolinja kiristyy huomattavasti

EU runnoi turvapaikkakiintiöt – jihadistit värväämässä turvapaikanhakijoita?

Maahanmuuttoaalto sai Supon tiukentamaan uhka-arviotaan
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää