

LEHTIKUVA
Supo: Vääriä asiakirjoja käytetään terrorismissa hyväksi
Eurooppaan pyrkiville turvapaikanhakijoille ja ISIS-taistelijoille kaupitellaan syyrialaisia passeja ja henkilötietoja, kertoo brittisivusto MailOnline. Suojelupoliisin mukaan on mahdollista, että myös Suomessa oleskelee henkilöitä väärillä papereilla.
– Yleisesti voin kertoa, että vääriä asiakirjoja voidaan käyttää moneen tarkoitukseen Suojelupoliisin torjuntavastuulle kuuluvissa tiedustelutoiminnoissa ja terrorismissa, ylitarkastaja Tuomas Portaankorva toteaa.
Rajavartiolaitoksesta taas kerrotaan, että väärennettyjä passeja tai niin sanottuja look like -yrityksiä otetaan kiinni rajalla vuosittain noin parisensataa.
Ilmoituksia varastetuista
asiakirjakuorista
Matkustusasiakirjojen väärennökset tehdään niin, että valtionvirastoista varastetaan passin, henkilökortin ja ajokortin kuoria, joihin tekohenkilöllisyys rakennetaan.
– Esimerkiksi kuolleen ihmisen tiedot, mutta valokuva on tulevasta käyttäjästä, Rajavartiolaitoksen rajaturvallisuusasiantuntija Ilkka Herranen kertoo.
Väärennettyjen asiakirjojen pääsyä rajan yli ehkäistään parhaiten kansainvälisellä yhteistyöllä.
– Meille ilmoitetaan aina silloin tällöin varastettujen passien ja viisumien sarjanumeroita. Siten voimme seurata tilannetta rajalla.
Herranen sanoo, että käytössä on useita tapoja, joilla he pystyvät varmistamaan passin aitouden, jos sitä vähääkään epäillään.
– Rajavartiolaitoksella on tutkintavälineistöä jokaisella rajanylityspaikalla. Niitä käyttävät asiakirjatutkintahenkilöstö.
Pakolaisten joukossa
terroristeja
Suurella osalla turvapaikanhakijoista ei kuitenkaan ole minkäänlaista matkustusasiakirjaa.
– Välimeren kautta tulevista suuri osa on hädässä olevia pakolaisia. Mutta heidän joukossa on terrorismiin kytköksissä olevia henkilöitä. Joidenkin turvapaikanhakijoiden lisäksi he ovat niitä, jotka käyttävät väärennettyjä papereita.
Rajavartiolaitoksesta kerrotaan, että Suomeen tulevista valtaosa on irakilaisia ja somaleita. Syyrialaisia ja afkaaneja menee eniten Turkin kautta Kreikkaan ja sieltä edelleen muihin maihin.
Rajavartiolaitoksesta kerrotaan myös, että matkustusasiakirjat ovat nykypäivänä erittäin korkealaatuisia. Siksi väärentäminen on hankalaa.
– Henkilötietosivu on monissa maissa poltettu muovin sisään eri tasoihin. Joissakin maissa on taas vähän huonommin valmistettuja asiakirjoja, mutta silti väärentäminen on monimutkaista. Siihen ei kuka tahansa pysty.
Vaikea tunnistaa
ulkonäön perusteella
Look like –yrityksillä tarkoitetaan sitä, että henkilö yrittää rajan yli papereilla, joissa on samannäköinen kuva. Matkustusasiakirjaa ei tuolloin ole väärennetty, mutta ovat silti viranomaisille hankalia tunnistaa.
– Meidän koulutetaan tunnistamaan eri kansalaisten kasvonpiirteitä. Eurooppalaiset ovat eurooppalaisille helppoja, mutta esimerkiksi Kaukoidästä tulevia on vaikea tunnistaa toisistaan. Yhtälailla se on toisinpäin: kaikki eurooppalaiset ovat heidän mielestä samanlaisia pitkäneniä, Herranen kertoo.
VERA MIETTINEN
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttajien rikollisuustaso kantaväestöä korkeampi

ISIS-taistelijat ostavat syyrialaispasseja

Soini: Maahanmuuttolinja kiristyy huomattavasti

EU runnoi turvapaikkakiintiöt – jihadistit värväämässä turvapaikanhakijoita?

Maahanmuuttoaalto sai Supon tiukentamaan uhka-arviotaan
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Mäenpää: Kuinkahan paljon taloudelle haitallinen maahanmuutto kasvattaa bruttokansantuotettamme?
Iltalehti kertoo tuoreessa talousjutussaan kuluttajien luottamuksen talouteen heikentyneen taas. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää liittää heikon kuluttajaluottamuksen sekä rakentamisen alamäen haittamaahanmuuton aiheuttamiin kustannuksiin. Mäenpää arvostelee erityisesti vastaanottokeskusten, tulkkauspalvelujen ja asuntorakentamisen roolia talouden rakenteissa ja kertoo Suomen eläneen yli varojensa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää





