
Hallitus satsaa turvallisuuteen: Suojelupoliisille, Rajavartiolaitokselle ja Suomen meripelastusseuralle lisää rahaa
Suojelupoliisin taloudellinen tilanne on heikentynyt. Hallitus esittää suojelupoliisille 5 miljoonan euron lisäystä määrärahoihin.

LEHTIKUVA
Rauhattomat ajat ja maailmanpolitiikan yllättävät käänteet korostavat tiedustelupalveluiden merkitystä. Mitä tukalammaksi tilanne muuttuu, sitä tärkeämpää on tiedustelun keinoin hankittu oikea tieto. Suunta on nyt se, että isot valtiot pyrkivät päättämään kaikesta pieniä kuuntelematta.
– Juuri tällaisina rauhattomuuden aikana erityisesti tiedustelutoiminnan merkitys korostuu. Ja tässä tapauksessa sen tiedustelutoiminnan merkitys, jota Suojelupoliisi tekee. Minkälaista tietoa se kerää Suomea kohtaan olevista uhista ja toisaalta tietoa sitten myös meidän ulko- ja turvallisuuspoliittisen päätöksentekomme tueksi, linjasi Suojelupoliisin päällikkö Juha Martelius virastonsa nykytodellisuutta tiistain tiedotustilaisuudessa.
– Suojelupoliisin tehtävänä on jopa antaa ennakkovaroitus Venäjän ei-sotilaallisista toimista siinä vaiheessa, kun tilanne mahdollisesti alkaa muotoutua sen suuntaiseksi, että se tarvitsee myös meidän päättäjiemme toimenpiteitä.
– Mitä synkemmäksi tästä tilanne mahdollisesti muuttuu, niin sitä tärkeämmäksi muodostuu se tieto, jota ei ole muilla keinoin saatavissa.
Venäjällä on tänään ainutlaatuinen mahdollisuus lyödä kiilaa niin Euroopan ja Yhdysvaltain välille kuin myös valtioiden välille Euroopassa. Tilanne on Venäjän kannalta jopa niin edullinen, että edes se itse ei ole voinut sitä ennustaa. Venäjä pyrkiikin nyt hyödyntämään nykyisyyttä ”kaikin mahdollisin keinoin”.
Jos ja kun vihollisuudet Ukrainassa päättyvät, Venäjä pystyy siirtämään tiedustelukyvykkyyksiään muualle. ”Venäjä on aggressiivinen, laajentumishaluinen valtio”, jolla on intressejä myös pohjoisessa.
Ukrainan sodan lopputuloksella on suuri merkitys Suomen turvallisuudelle ja erityisesti kyse on siitä, että iso valtio pystyy käyttämään sotilaallisia keinoja poliittisten tavoitteidensa saavuttamiseksi ja sitten ne ainakin jollain tavoin ”legitimoidaan” rauhanprosessissa.
– Tämähän on suomelle äärimmäisen epäonninen tilanne, Martelius totesi.
– Yhä enemmän jatkossa tullaan näkemään, että suuret valtiot pyrkivät päättämään maailman tulevaisuudesta pieniä kuuntelematta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suojelupoliisin taloudellinen tilanne on heikentynyt. Hallitus esittää suojelupoliisille 5 miljoonan euron lisäystä määrärahoihin.







Viikon suosituimmat

Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.



Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää