

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Talousvaliokunnan perussuomalaiset: Patenttiesitys ei saa valuttaa patenttihyötyjä pois Suomesta tai Euroopasta
Euroopan komissio antoi huhtikuussa ehdotuksen Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi standardin kannalta olennaisista patenteista. Nämä essentiaalipatentit ovat käytännössä erityisesti 5G-, 6G- ja wifi-patentteja. Asetuksella luotaisiin essentiaalipatenttien haltijoiden oikeuksia merkittävästi rajoittava järjestelmä. Ehdotukset toisivat patentin haltijoille, esimerkiksi Nokialle, merkittäviä menetyksiä. Ne myös rasittaisivat yhtiöitä byrokratialla.
Talousvaliokunta esittää, että Suomen ei tule hyväksyä asetusta ehdotetussa muodossaan ja että Suomen tulee vaikuttaa ehdotusta koskevissa neuvotteluissa talousvaliokunnan lausunnon ja valtioneuvoston kannassa esitetyn mukaisesti. Myös valtioneuvosto suhtautuu erittäin kriittisesti komission ehdottamaan asetukseen.
Talousvaliokunnan saaman selvityksen perusteella asetus ei nyt ehdotetussa muodossaan olisi Suomen eikä Euroopan elinkeinoelämän kannalta perusteltu ja se voisi jopa vahingoittaa eurooppalaisia investointeja ja innovaatiotoimintaa.
Esitys rokottaisi erityisesti Nokiaa
Käytännössä komission ehdotus tarkoittaisi patenttihyötyjä suurille saksalaisille, ranskalaisille ja italialaisille yrityksille – komission itsensäkin tekemän vaikutusarvioinnin mukaan. Jopa 90 prosenttia näistä eurooppalaisista essentiaalipatenteista liittyy mobiiliteknologiaan, ja Nokia omistaa niistä tällä hetkellä noin 50 prosenttia.
– Essentiaalipatentit koskettavat erityisesti Suomea Nokian valtavan innovaatiokehityksen vuoksi. Lausunto tuo hyvin julki sen, ettemme hyväksy suomalaisen tuotekehityksen hyötyjen valumista ulkomaisten suuryrityksien hyödyksi, sanoo kansanedustaja Antti Kangas.
Euroopan teknologinen johtoasema uhattuna
Talousvaliokunta korostaa sitä, miten asetuksella on arvioitu olevan todennäköisiä kielteisiä vaikutuksia myös lisensointituloihin. Lisensointitulojen vähenemisen kautta ehdotuksella taas voi olla negatiivisia vaikutuksia tutkimus- ja kehitystoimintaan.
Esimerkiksi Nokialle nämä tällaiset rojaltit tuottavat yhden kolmasosan sen T&K-investointeihin käyttämistä varoista. Investointien väheneminen puolestaan saattaisi vaarantaa Euroopan johtavaa asemaa 5G- ja 6G-teknologioissa.
– Ehdotus vääristää tilannetta EU:n sisällä, mutta sen on myös arvioitu suosivan EU:n ulkopuolisia toimijoita tavalla, joka olisi EU:n strategisen autonomian ja taloudellisen turvallisuuden tavoitteiden vastainen, muistuttaa talousvaliokunnan puheenjohtaja Sakari Puisto.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tutkimus ja kehitys mobiiliteknologia essentiaalipatentit 6G patenttiesitys Antti Kangas 5G Euroopan unioni Investoinnit Talousvaliokunta Euroopan komissio Sakari Puisto Innovaatiot Nokia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäjä varustaa yskivää sotakonettaan länsimaisella tekniikalla arktisessa hämärässä – apuja saatu mahdollisesti myös Suomesta

Uusi väline uhkaa nostaa Suomen EU-jäsenmaksuosuutta entisestään – ”Suomelle jäisi sivustakatsojan rooli”

Teemu Keskisarjan kolumni: Tämän takia Suomi surkastuu, tyhmistyy ja tuhoutuu

Sakari Puistolla on suomalaiseksi poliitikoksi poikkeuksellinen tausta – Cambridgessä väitellyt fyysikko löytää tutkimatonta maaperää sieltä, minne muut eivät näe
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











