

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Venäjä varustaa yskivää sotakonettaan länsimaisella tekniikalla arktisessa hämärässä – apuja saatu mahdollisesti myös Suomesta
Aikoinaan neuvostoliittolaisille ja venäläisille rakennettiin tutkimuslaivoja Suomessa – asiasta sen suuremmin elämöimättä. Tänään vastaavat tutkimusalukset ovat huippusalaisten ydinaseprojektien lavetteja. Laivat rakennetaan Venäjällä ulkopuolisilta suljetussa kaupungissa mutta varustetaan osin länsimaisella tekniikalla.
Monitoimialus Akademik Aleksandrov luovutettiin tilaajalleen Venäjän pohjoiselle laivastolle keväällä 2020. Kaikkein salaisimpiin operaatioihin Arktisilla alueilla tarkoitettu laiva laskettiin vesille Valkoisen meren rannalla niukasti tunnetussa Severodvinskin kaupungissa vuonna 2017.
Aluksen varusteina on pienoissukellusveneitä ja se kykenee paikantamaan sekä tuhoamaan vedenalaisia viestintäkaapeleita ja kaasu- sekä öljyputkia. Aluksella testataan tiettävästi myös ydinkäyttöisiä ja ydinasein varustettuja vedenalaisia drooneja, joiden torjuminen olisi länsimaille hyvinkin hankalaa.
Liikemies syytteeseen tiedustelurikoksista
Jotakin aluksen strategisesta merkityksestä osoittaa ehkä se, että se on Venäjän armeijan pääesikunnan päällikön suorassa komennossa.
Arktisen vedenalaisen toiminnan ja länsimaisten komponenttien tärkeydestä Venäjälle kielinee myös Tukholmassa syyskuun alussa alkanut oikeudenkäynti. Syytteen törkeästä korkean teknologian vientirikoksesta on saanut venäläisruotsalainen 60-vuotias liikemies. Miehen epäilleen toimittaneen Venäjän asevoimille länsimaista mikroelektroniikkaa sekä optisia komponentteja.
– Asiakkaani on kiinniotostaan lähtien kiistänyt syyllistyneensä rikokseen. Voin vakuuttaa, että Säpon kuulusteluissa hän on ollut avoin ja kertonut läpinäkyvästi toimistaan, sanoo miehen puolustusasianajaja Ulrika Borg Svenska Dagbladetissa.
Sotilastiedustelun peitefirma
Syytetty on perustanut useita yrityksiä Ruotsiin vuosituhannen alusta lähtien. Yritykset ostivat ja veivät edelleen pääasiassa kehittynyttä elektroniikkaa. Syytetyllä on insinöörin koulutus, jonka hän on saanut Moskovassa. Kyseisessä oppilaitoksessa on koulutettu monet Venäjän ydinaseohjelman asiantuntijoista.
Syyttäjä Henrik Olinin mukaan syytetyn firmat ovat SvD:n mukaan ottaneet ohjeensa Venäjän sotilastiedustelu GRU:lta ja kyseessä on vakoilurinki. Saman suuntaisia ovat amerikkalaisten tiedusteluviranomaisten kommentit.
Monimutkaisen ja useassa eri maassa toimineen verkoston kautta Venäjälle on päätynyt puolen miljardin kruunun edestä pääasiassa kaksikäyttötuotteita, joita voidaan hyödyntää myös aseteollisuudessa ja joihin vaaditaan vientilupa.
Suomen yhteys katosi Venäjälle
Venäjän sotateollisuus on saanut käyttöönsä länsimaista muun muassa säteilysuojattuja prosessoreita, puolijohteita, työstökoneiden osia sekä pitkälle kehitettyjä optisia komponentteja.
Toki matkaan on lähtenyt tavallisempaakin tavaraa, kuten rib-veneitä, mahdollisesti arktisten erikoisjoukkojen käyttöön.
Syytteessä olevan miehen Suomessa asunut kumppani toimitti tiettävästi Venäjälle radioteknisiä komponentteja sekä tehotransistoreita. Kumppani karisti Suomen pölyt jaloistaan ja matkusti Venäjälle vuonna 2022, eikä häntä ole sen koommin maassamme nähty.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kaksikäyttötuote optiikka prosessori Venäjän armeijan pääesikunnan päällikkö valokaapelit öljyputki tutkimusalus Venäjän pohjoinen laivasto Henrik Olin Ulrika Borg Severodvinsk Akademik Aleksandrov suljettu kaupunki drooni työstökone ydinaseet puolijohde GRU arktiset alueet ydinsukellusvene säpo kaasuputki USA Neuvostoliitto Ruotsi Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puhemies Halla-aho: Barentsin alueen yhteistyö jatkuu Venäjän lähdöstä riippumatta

Shakin suurmestari ja Putin-kriitikko Kasparov hehkuttaa somessa Suomen uutta linjaa: Kehitysapu leikkuriin Venäjää myötäileviltä mailta

Halla-ahon mukaan ulkopoliittisessa johdossa ei saisi olla naiiviutta ja sinisilmäisyyttä – ”Presidentin on tunnistettava, mitä ympärillä tapahtuu”

Venäjän hyökkäyssota hallitsi Suomen ja Ukrainan puhemiesten keskusteluja – Halla-aho: ”Tukemme Ukrainalle on vankkumaton”

Ukrainan salamurhaajat kostavat iskut siviilejä vastaan – mallia otettu Mossadilta

Perussuomalainen Nuoriso vaatii Yangon kieltämistä Suomessa

Puhemies Halla-aho: Ukrainan tueksi tarvitaan yhteistyötä ja investointeja materiaalituotantoon

Valtiovarainministeri Purra kommentoi kaasuputkivauriota Suomenlahdella

Halla-aho: Meidän täytyy tehdä Putinille selväksi, että aika ei ole hänen puolellaan
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.