

LEHTIKUVA
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Yangon kieltämistä Suomessa
Venäjä on säätänyt lainsäädäntöuudistuksen, joka velvoittaa kaikki maan taksiyritykset jakamaan keräämiään henkilötietoja Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:lle. – Kuulostaa siltä, että maassa toimitaan vain maan tavalla, mutta venäläisen taksiyrittäjyyden lonkerot ulottuvat myös Suomeen. Nyt on viimeinen hetki kieltää venäläinen henkilötietokeräys, sanoo Perussuomalainen Nuoriso.
– Sen ei pitäisi tulla kenellekään yllätyksenä, että Venäjä pyrkii edistämään valtiollisia intressejään niin kansalaistensa kuin myös venäläisomisteisten yritysten kautta. Emme voi heilutella käsiämme ja todeta ettei mitään ole tehtävissä, kun kyse on puhtaasti tahtotilasta. Baltian maat ovat kykeneet kieltämään Yangon toiminnan omissa maissaan, joten miksei sitä ole jo kielletty Suomessakin? kysyy puheenjohtaja Lauri Laitinen.
Suomi entistä kiinnostavampi kohde
Yandex on venäläisen internet-alan yhtiö, joka omistaa Suomessakin useassa kaupungissa toimivan Yango-taksipalvelun. Huokeat hinnat houkuttelevat pahaa aavistamattomia asiakkaita, mutta millä hinnalla? Henkilötiedot päätyvät venäläisen tiedustelun kohteeksi.
– Samaan aikaan kun Venäjä on raakalaismainen Ukrainaan kohdistuvan hyökkäyssotansa vuoksi ansaitusti ennennäkemättömien pakotteiden kohteena, mahdollistamme me edelleen kansalaisiimme kohdistuvan tiedustelun.
– Suojelupoliisi on todennut Nato-jäsenyyden tekevän Suomesta entistä kiinnostavamman tiedustelukohteen. Yangon toiminnan kautta kerättävät henkilötiedot ja niiden jakaminen Venäjälle on niin näkyvää ja röyhkeää tiedustelua, että asia on otettava vakavasti ja siihen on puututtava välittömästi”, vaatii hallituksen jäsen Noora Korpela.
Suomalaiset suojattava tiedustelulta
Tietosuojavaltuutetulla ei ole mahdollisuuksia kieltää henkilötietojen jakamista muutoin kuin väliaikaisesti, joten nyt tueksi tarvitaan poliittista tahtotilaa ja päätöksentekoa.
Perussuomalainen Nuoriso vetoaa liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteeseen ja toivoo toimia Yangon toiminnan kieltämiseksi Suomessa.
– Suomi ja suomalaiset on suojattava itänaapurin tiedustelulta. Yango on kiellettävä, vaatii 3. varapuheenjohtaja Ami Kimanen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Noora Korpela taksipalvelu Yango Ami Kimanen henkilötiedot Lauri Laitinen Perussuomalainen Nuoriso tiedustelu suomalaiset Lulu Ranne Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puhemies Halla-aho: Barentsin alueen yhteistyö jatkuu Venäjän lähdöstä riippumatta

Venäjä varustaa yskivää sotakonettaan länsimaisella tekniikalla arktisessa hämärässä – apuja saatu mahdollisesti myös Suomesta

Halla-ahon mukaan ulkopoliittisessa johdossa ei saisi olla naiiviutta ja sinisilmäisyyttä – ”Presidentin on tunnistettava, mitä ympärillä tapahtuu”

Venäjän hyökkäyssota hallitsi Suomen ja Ukrainan puhemiesten keskusteluja – Halla-aho: ”Tukemme Ukrainalle on vankkumaton”

Puhemies Halla-aho: Suomen ja Viron suhteet ovat nyt läheisemmät kuin koskaan – “Venäjän hyökkäyssota alleviivaa tarvetta vahvemmalle yhteistyölle monella alalla”

Ministeri Ranne: Taksiala tarvitsee luottamuksen palauttamista

Suomalaisten luottamus taksialaan laskusuunnassa – ministeri Ranne tarttuu ongelmaan: ”Kuka tahansa ei voi päästä ja pysyä taksialalla”
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".